DOBIJAJU HUMANITARNU POMOĆ SAMO AKO PRISTANU NA INTIMNE ODNOSE: UN i dalje ćuti o PAKLU kroz koji prolaze žene u Siriji!
Izbeglički kamp, Foto: Reuter

užasi rata

DOBIJAJU HUMANITARNU POMOĆ SAMO AKO PRISTANU NA INTIMNE ODNOSE: UN i dalje ćuti o PAKLU kroz koji prolaze žene u Siriji!

Radnici humanitarnih organizacija svedočili su da su neki muškarci koji su radili u distributivnim centrima, davali pomoć samo u zamenu za seks.

Objavljeno:

Žene u Siriji su seksualno iskorišćavane i eksploatisane od strane muškaraca koji su im,u ime UN i humanitarnih organizacija,dostavljali pomoć.

Radnici humanitarnih organizacija svedočili su da su neki muškarci koji su radili u distributivnim centrima, davali pomoć samo u zamenu za seks.

Uprkos tome što su pre tri godine to prijavljivali, ovakvi incidenti su nastavikli da se dešavaju na jugu Sirije.

UN i humanitarne organizacije sa kojima sarađuju demantovali su da znaju za ovakve slučajeve u južnim pokrajinama regiona.

Međutim, humanitarni radnici rekli suBBC-iju da je ova sramotna praksa toliko rasprostranjena, da mnoge žene u Siriji izbegavaju da idu u distributivne centre po pomoć. One se plaše da bi ljudi mogli pomisliti da prodaju svoje telo.

Jedan humanitarni radnik tvrdi da se humanitarne organizacije pretvaraju da ne znaju za ovo, pošto jedino uz pomoć lokalnih vlasti i trećih lica mogu da pristupe nekim delovima zaraćene zemlje.

Prošle godine je izveštaj Narodnog fonda UN (UNFPA) ukazao baš na ovakvo eksploatisanje žena, u izveštaju koji se zvao "Glasovi Sirije 2018.":

- Postoji mnogo slučajeva žena i devojaka koje su se udavale za članove lokalne vlasti na kratak period, u cilju pružanja seksualnih usluga u zamenu za pomoć. Distributeri pomoći su takođe uzimali brojeve telefona od žena i devojaka, često bi ih odovozili kući da "uzmu nešto zauzvrat" ili im davali pomoć samo u zamenu "za posetu njenoj kući" ili "noć provedenu zajedno".

Izveštaj je takođe naglasio da su posebno ugrožene bile udovice i razvedene žene.

Danijela Spenser, humanitarka koja je radila za jednu od organizacija, prvi put je javnosi predočila užas kroz koji žene prolaze još 2015. godine.

Ona je od žena u sirijskom izbegličkom kampu u Jordanu saznala da su im uskraćivali pomoć ukoliko ne pristanu na seks.

- Sećam se jedne žene koja je plakala, vidno potrešena zbog onoga što je doživela. Žene i devojke moraju biti zaštićene bar kada uzimaju osnovnu pomoć, kao što je hrana i sapun. Poslednje što im treba je da muškarac kome treba da veruju, i koji im donosi pomoć, zahteva od njih seks u zamenu za tu pomoć - napisala je ona.

Nekoliko meseci kasnije, Međunarodni spasilački komitet je sproveo anketu među ženama u tom kampu, i pokazalo se da je 40% njih doživelo neprijatno iskustvo.

Nakon toga, neke humanitarne organizacije, poput organizacije "Ker" su sprovele određene korake da spreče ovo - poslali su monitoring tim, uspostavli mehanizam žalbi za žene i prestali su da daju pomoć u ruke lokalaca.

Oni su želeli da sprovedu istraživanja o ovome i u UN kampovima, ali im je pristup odbijen.

Danijela Spenser smatra da je to zbog toga što bez lokalaca, UN ne bi imao pristup mnogim delovima zemlje.

- Seksualno zloupotrebljivanje i eksploatacija žena je ignorisano već sedam godina. UN je odabrao da žrtvuje ženska tela. Neko je doneo odluku da je ok da ženska tela budu iskorišćavana, zlostavljana i napastvovana da bi se dostavila pomoć većem broju ljudi. - kaže ona.

Iz UNFPA su izjavili da su od organizacije "Ker" čuli za slučajeve zlostavljanja žena na jugu Sirije, ali da od dve nevladine organizacije sa kojima tamo rade nisu dobili nikakve primedbe. Takođe su izjavili da ne dele pomoć preko lokalnih vlasti.

Gotovo sve druge slične organizacije saopštile su da su čulu glasine o ovakvim slučajevima, ali da nemaju zvaničnih optužbi niti informacija o tome šta se zaista događa ženama na jugu Sirije.

BONUS VIDEO:

(Espreso.co.rs / BBC.com )


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.