
"Lopta je u kineskom dvorištu"
Tramp im uveo carine od 145%, a oni nikad jači! Kina poziva sve da se pridruže, imaju novi pakleni plan
Kina ponavlja svoju posvećenost međunarodnom jedinstvu protiv carina Trampove administracije u trenutku eskalirajućeg trgovinskog rata sa SAD-om, prenosi BBC.
- Suočeni sa spoljnim neizvesnostima, Kina će insistirati na rukovanju umesto pesnicama, rušenju zidova umesto izgradnji barijera, povezivanju umesto razdvajanju, rekla je portparolka Ministarstva spoljnih poslova, Lin Jian, tokom brifinga za novinare.
Kineski izvoz u SAD pogođen je carinama od 145%, dok se američka roba u Kini suočava sa carinama od 125%.
Kineski predsednik Si Đinping trenutno je na "ofanzivnoj" diplomatskoj turneji po jugoistočnoj Aziji - obilazi Vijetnam, Maleziju i Kambodžu - tokom koje pokušava da ojača veze sa ključnim trgovinskim partnerima.
Bela kuća: "Lopta je u kineskom dvorištu"
"Lopta je u kineskom dvorištu: Kina mora da sklopi dogovor sa nama, mi ne moramo da sklopimo dogovor sa njima", kaže Tramp u izjavi koju je pročitala portparolka Bele kuće Karoline Levit na brifingu za novinare u utorak.
"Kina želi ono što mi imamo... američkog potrošača", stoji u saopštenju.
"Predsednik je opet sasvim jasno dao do znanja da je otvoren za dogovor sa Kinom, ali Kina mora da sklopi dogovor sa Sjedinjenim Američkim Državama", rekla je Levit.
Kineski predsednik Si Đinping i njegovi zvaničnici pozivaju svoje trgovinske partnere da se ujedine protiv američkih carina i obećavaju da će se "boriti do kraja". Ali, Kina je takođe ponovila da su "vrata otvorena" za pregovore sa SAD-om.
Pošta Hong Konga obustavlja pošiljke u SAD
Pošta Hong Konga kaže da će prestati da šalje robu u SAD kao odgovor na nadolazeće veće carine na pošiljke sa tog teritorija.
Ovo dolazi kao "de minimis" izuzeće koje dozvoljava poštanskim pošiljkama iz Kine koje koštaju 800 USD (604 GBP) ili manje da uđu u SAD bez carine, koje završava 2. maja.
Hong Kong Post kaže da "definitivno neće naplaćivati takozvane carine u ime SAD-a", nazivajući namete "neizrazumskim i nasilničkim činovima".
Usluga će odmah prestati da prihvata artikle poslane morskim putem. U međuvremenu, vazdušna pošta će biti obustavljena od 27. aprila, a pošiljaoci će biti upozoreni na "preterane i nerazumne naknade".
Hong Kong je 1997. postao posebna administrativna oblast Kine. Upravljan je prema principu "jedna zemlja, dva sistema", prema kojem je Kina pristala da regiji daje visok stepen autonomije.
BDP Kine iznad očekivanja
Kineska ekonomija porasla je za 5,4% na godišnjem nivou u prva tri meseca 2025. godine, prema upravo objavljenim podacima kineske vlade, javlja BBC.
Rezultat je nadmašio većinu očekivanja, no eskalacija trgovinskog rata sa Sjedinjenim Državama zamračila je izglede da će jednako važiti i za ostatak godine.
Ta činjenica će verovatno povećati pritisak na Peking da uvede dodatne mere podsticaja kako bi ublažio rastuće troškove i podstakao ekonomiju. No, kako ponavlja BBC, brojke o kineskom rastu, koje su upravo objavljene, nadmašile su očekivanja.
Većina ekonomista procenjivala je da će rast između januara i marta ove godine iznositi oko 5,1%.
Umesto toga, Peking tvrdi da je BDP (bruto domaći proizvod) u prvom tromesečju porastao za 5,4% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Ovi podaci odnose se na razdoblje pre nego što su američke carine skočile sa 10% na 145%, pa se deo tog rasta može pripisati povećanju fabričke proizvodnje i ubrzanom izvozu robe - pojavi poznatoj kao "front loading".
Peking cilja na ekonomski rast od "oko 5%" ove godine. Analitičari smatraju da je taj cilj ambiciozan, s obzirom na dugotrajnu krizu u sektoru nekretnina, nisku domaću potražnju i opsežne američke carine na kinesku robu, koje dodatno opterećuju ekonomiju.
Kako carine mogu uticati na ekonomski rast?
Carine su nameti koji poskupljuju izvoz robe na tržišta poput SAD-a.
Za kompanije u Kini taj porez na slanje mnogih proizvoda u Ameriku iznosi 145%.
Kompanije moraju doneti teške odluke hoće li podići svoje cene za kupce, amortizovati troškove carina ili oboje.
Sve tri opcije mogu rezultirati manjim profitom, utičući na doprinos preduzeća kineskoj ekonomiji. To bi moglo uticati na rast zbog toga koliko se zemlja oslanja na izvoz.
Carine takođe mogu uticati na poverenje investitora. Poslednjih nedelja najave carina uzdrmale su finansijska tržišta širom sveta, kao i Kina.
Ali puni efekti Trampovih carina se ne odražavaju u današnjem izveštaju o BDP-u, koji pokriva prva tri meseca ove godine, kažu analitičari.
Kako izjavljuje za BBC, Luize Lu iz konsultantske kuće Oxford Economics očekuje da će "usporenje rasta doći tek u maju ili junu".
"Tada pošiljke u tranzitu počnu da dobijaju puni tretman carina, što dovodi do povlačenja poslovnih investicija i proizvodnje", dodaje ona.
Stiven Ines iz kompanije za upravljanje imovinom SPI kaže za BBC da je sa carinama buduća "putanja kineskog rasta nepogrešivo ružna".
"Sa prognozama koje padaju ispod 4% za narednih nekoliko kvartala, to je strma litica u odnosu na zvanični pekinški cilj rasta od 5%", dodaje.
Bonus video:
(Espreso/blic/BBC/TM)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!