
NE PIŠE NAM SE DOBRO
Meso će koštati kao Svetog Petra kajgana?! Evropa uzvraća udarac, ovo su posledice carinskog sukoba sa Trampom!
Na osnovu očekivane reakcije EU na SAD, u slučaju da Trampova administracija nastavi carinski rat, da uvede carine tamo gde je američka privreda najosetljivija, Handelsblat ocenjuje da bi Brisel mogao da uvede namet na uvoz američke soje
Nakon što je Evropska unija zapretila da bi kao odgovor na dalje uvođenje američkih carina na evropsku robu mogla da uvede i carine na poljoprivredne proizvode iz SAD, nemački poslovni dnevnik Handelsblat upozorio je da bi pomenuti razvoj događaja mogao da dovede do povećanja cena mesa na Starom kontinentu.
Na osnovu očekivane reakcije EU na SAD, u slučaju da Trampova administracija nastavi carinski rat, da uvede carine tamo gde je američka privreda najosetljivija, Handelsblat ocenjuje da bi Brisel mogao da uvede namet na uvoz američke soje.
- Glavni dobavljač soje u Evropi su SAD, a najveći u Nemačkoj, kao posebno važnom tržištu. Soja se prerađuje u sojinu sačmu, koja je važan sastojak hrane za svinje, živinu i goveda, a nezamenljiva je zbog visokog sadržaja proteina. Međutim, dovoljne količine se ne proizvode u samoj EU. Dosta soje dolazi i iz Brazila – napominje ugledni poslovni časopis, kome je nemačko udruženje mesne industrije potvrdilo da je u slučaju carinjenja soje neizbežno povećanje cene proizvodnje mesa. Prvo bi, prema istim izvorima, povećanje troškova osetili uzgajivači svinja, goveda i živine, a zatim bi se preneo na cene mesnih prerađevina.
- Trenutno je nemoguće proceniti koliko bi moglo da bude poskupljenje - rečeno je Handelsblatu iz pomenutog udruženja. Osim što još nije utvrđen iznos carine, dodaje list, nejasno je i da li i kojim količinama dobavljači iz drugih zemalja mogu da zamene američki uvoz.
- Nikada nismo imali toliko soje na svetskom tržištu kao sada - komentariše za pomenuti dnevnik tržišni analitičar Nađa Pu. Jedan od nepovoljnih faktora za evropsku nabavku soje je to što SAD i Brazil zajedno obezbeđuju preko 90 odsto potreba tržišta Starog kontinenta, a nadoknađuje se i činjenica da je jedan od manjih dobavljača i Ukrajina, odakle je snabdevanje otežano zbog ruske agresije.
Promena dobavljača
Generalni direktor Nemačkog udruženja za trgovinu hranom Filip Henerkes podseća da su „tarife i druga nametanja cena uvek štetna za potrošače”.
- To je posebno loše u ekonomski teškim vremenima - dodao je Henerkes Handelsblatu, ukazujući da zamena dobavljača robe koja je poskupela zbog prelevmana sa dobavljačem koji nema takve namete ne znači nužno i jeftiniji izvor snabdevanja.
Kao odgovor na američke carine na uvoz čelika i aluminijuma, koje su stupile na snagu 12. marta, EU je nedavno najavila kontramere na američke proizvode. Kao prvi korak, od aprila će biti uvedene nove carine na uvoz viskija, farmerki, motocikala i putera od kikirikija, između ostalog. Dalje dodatne tarife EU mogle bi uslijediti sredinom aprila i očekuje se da će obuhvatiti američke poljoprivredne proizvode.
Zanimljivo je da je soja bila u centru odnosa snaga između EU i SAD u prvom predsedničkom mandatu Donalda Trampa. A onda je Tramp zapretio totalnim carinskim ratom sa Evropom, pa je briselska administracija na čelu sa Žan-Klodom Junkerom stavila soju na pregovarački sto sa Stejt departmentom. Prema nekim tumačenjima, u propisima EU o bezbednosti hrane postojala su određena ograničenja za uvoz američke soje u Evropu, što je takođe stavljeno na sto u pregovorima između Brisela i Vašingtona. U svakom slučaju, rezultat pomenutih pregovora o soji bio je da je EU 2018. godine drastično povećala uvoz američke soje, za 133 odsto. Prema tadašnjoj izjavi Evropske komisije Dnevnik.hr-u, američke cene soje bile su najkonkurentnije u 2018. s padom cijene od čak 25 posto sredinom godine.
Bonus video:
(Espreso/ Jutarnji.hr/ Prenela: T.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!