
NAUČNO OBJAŠNJENJE
Mojsije ipak nije razdvojio Crveno more? Evo šta nauka tvrdi da se zaista desilo - najveće biblijsko čudo je...
Prema njihovim tvrdnjama, specifični vremenski uslovi mogli su stvoriti prirodni fenomen koji je omogućio Izraelcima da pređu more, dok su Egipćani ostali zarobljeni u nadolazećim talasima
Istraživanja Nacionalnog centra za atmosferska istraživanja ukazuju na moguće naučno objašnjenje priče o Mojsijevom razdvajanju Crvenog mora, jednog od najpoznatijih biblijskih čuda.
Prema njihovim tvrdnjama, specifični vremenski uslovi mogli su stvoriti prirodni fenomen koji je omogućio Izraelcima da pređu more, dok su Egipćani ostali zarobljeni u nadolazećim talasima.
Naučna teorija o razdvajanju mora
Prema rečima okeanografa Karla Druza, vetrovi odgovarajuće brzine i ugla mogli su otvoriti prolaz kroz vodu, omogućavajući ljudima da pređu pešice. Računarski modeli pokazuju da bi za ovakav fenomen bili potrebni vetrovi jačine više od 60 milja na sat, koji bi duvali pod određenim uglom, stvarajući tunel kroz vodu širok oko tri milje.
"Razdvajanje Crvenog mora je natprirodan događaj sa prirodnom komponentom — čudo je u tajmingu," izjavio je Druz za Daily Mail.
Lokacije koje bi mogle odgovarati priči
Dok Biblija opisuje događaj u oblasti zaliva Akaba, naučni dokazi sugerišu da je ovo malo verovatno zbog velike dubine mora na tom mestu, koja doseže i do 6000 stopa. Pored toga, biblijski opis navodi da je vetar duvao sa istoka, dok bi prema naučnim proračunima morao dolaziti sa jugozapada da bi stvorio prolaz kroz vodu.
Jedna od alternativnih teorija odnosi se na zaliv Suec, koji je znatno plići i ima ravno morsko dno. Okeanograf Brus Parker veruje da je Mojsije iskoristio svoje poznavanje plime i oseke kako bi poveo Izraelce na sigurno.
"Mojsije je živeo u pustinji u mladosti i znao je gde su trgovački karavani prelazili Crveno more za vreme oseke," napisao je Parker za Wall Street Journal.

Međutim, ni ova teorija ne odgovara biblijskom opisu vetrova sa istoka.
Jezero Tanis: najverovatnije mesto događaja?
U izveštaju objavljenom u PLOS One, Druz predlaže da je razdvajanje vode moglo da se dogodi na jezeru Tanis, smeštenom u delti Nila. Ova lokacija odgovara nekim alternativnim prevodima hebrejske Biblije, koji umesto "Crvenog mora" pominju "more trske" — biljke koje rastu u slanim vodama ovog jezera.
"Okeanski modeli i izveštaj iz 1882. godine pokazuju da jaki vetrovi u istočnoj delti Nila mogu povući vodu i privremeno otkriti suvo tlo," objasnio je Druz.
Iako je ponudio naučno objašnjenje, Druz ne poriče religijski aspekt priče. "Luteranac sam i verujem da vera i nauka mogu i treba da budu u harmoniji. Prirodni aspekti ovog narativa zaslužuju pažnju nauke," rekao je.
Bonus video:
(Espreso/ Blic/ Prenela: T.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!