On upravlja najvećim bogatstvom na svetu: Bavi se ovim biznisom i "težak" je 1,5 biliona dolara
Sheik Tahnun bin Zajed al Nahjan, Foto: KARIM SAHIB / AFP / Profimedia

mašala!

On upravlja najvećim bogatstvom na svetu: Bavi se ovim biznisom i "težak" je 1,5 biliona dolara

Sheik Tahnun bin Zajed al Nahjan planira osnivanje AI centra sveta

Objavljeno:

Kinezi su bacili rukavicu u lice Amerikancima, a čovek sa ogromnim ambicijama i još većim budžetom sve posmatra sa strane. Šeik Tahnun bin Zajed al Nahjan iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, kojim vlada sa svojim bratom, autokratskim predsednikom Mohamedonom bin Zaied al Nahjanom, stvara AI centar sveta.

Tahnun je šef obaveštajne službe jedne od najbogatijih malih nacija na svetu, istovremeno države koja, uz pomoć tehnologije i tehnike preuzete od Kineza, danas više nego uspešno nadzire sopstvene građane. Ali što je još važnije, Tahnun je taj koji ima zvaničnu kontrolu nad velikim delom ogromnog bogatstva Emirata. Blumberg njuz je prošle godine izvestio da šeik nadgleda imperiju od 1,5 biliona dolara - što bi značilo da upravlja više novca nego bilo ko na planeti.

Emirati su postigli novi dogovor sa Amerikancima, a Ilon Mask i Mark Zakerberg su od početka želeli da je šeik na svojoj strani.

Ali šta se krije iza šeikovog plana, čoveka koji podjednako obožava tehnologiju i ideju savršenog upravljanja društvom? Kakvu ulogu igraju Kinezi, donedavno njegovi najveći partneri i mentori?

Opsednut tehnologijom i obukom

Američki Vajred opisuje šeika kao bradatog i žilavog čoveka koji se gotovo nikada ne vidi bez tamnih naočara za sunce. Zbog svoje osetljivosti na svetlost, čak i u teretani nosi naočare za sunce. Tahnun je ljubitelj fitnesa, bavi se borilačkom veštinom džiudžicua i biciklizmom. U njegovoj poslovnoj imperiji ističe se ogroman tehnološki konglomerat G42 (referenca na knjigu Autostoperski vodič kroz galaksiju, u kojoj je "42" odgovor superkompjutera na pitanje o smislu života). G42 ima udela u svemu, od istraživanja veštačke inteligencije do biotehnologije.

Tahnun je decenijama opsednut tehnologijom. 2005. godine najbolji engleski velemajstor Majkl Adams poražen je programom Hidra 0,5:5, što je najveći zabeleženi poraz šahiste od mašine. I upravo je šeik stajao iza Hidre svojim novcem i posvećenošću.

- Voleo je spoj čoveka i mašine. Voleo je da pobeđuje - rekao je američkim novinarima inženjer koji je tada radio na Hidri.

Emirati su najpoželjnija destinacija

U strateškoj igri zvanoj trka u naoružanju sa veštačkom inteligencijom, SAD trenutno kontrolišu situaciju, a veruje se da je američka hardverska kompanija, "Nvidia", jedina koja proizvodi čipove koji obučavaju najkonkurentnije AI modele. Zbog toga je američka vlada ograničila ko može da kupi ove čipove van granica zemlje.

Šeik Tahnun bin Zajed al Nahjan
Šeik Tahnun bin Zajed al Nahjanfoto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Trebalo bi da budete svesni da veštačku inteligenciju pokreću ogromni centri podataka koji sadrže stotine serverskih ormara raspoređenih u uske redove i koji pokreću računarske procese desetine ili stotine puta energetski intenzivnije od običnih veb pretraga. A iza njih je još jedan skup centara podataka koji obučavaju osnovne AI modele. Da bi održale korak sa potražnjom, kompanijama sa veštačkom inteligencijom je potrebno više jer ima više centara za podatke širom sveta - što uključuje zemlju na koju će ih postaviti, vodu za njihovo hlađenje, struju za njihovo napajanje i mikročipove za njihovo pokretanje. Izvršni direktor "Nvidije" Jensen Huang predvideo je da će tehnološke kompanije uložiti trilion dolara u nove AI data centre u narednih pet godina.

Izgradnja sledeće faze veštačke inteligencije, ukratko, zahtevaće zapanjujuće količine kapitala, nekretnina i električne energije - a zalivske države, sa svojim ogromnim naftnim bogatstvom i energetskim resursima, poseduju sve tri. U proteklih nekoliko godina, Saudijska Arabija, Kuvajt i Katar su osnovali velike investicione fondove za veštačku inteligenciju. Ali kao dom za nove centre podataka i izvor investicionog kapitala, Ujedinjeni Arapski Emirati su se istakli kao najpoželjnija destinacija.

Kineska prošlost

Tahnun je donedavno uglavnom poslovao sa Kinezima, najvećim i jedinim konkurentima SAD. Tahnun je početkom 2020-ih proveo gradeći duboke poslovne i lične veze sa Pekingom, do te mere da se neki od proizvoda koje prodaje G42 gotovo ne razlikuju od kineskih. Podružnica G42 pod nazivom Presight AI, na primer, prodavala je softver za nadzor policijskim snagama širom sveta koji je bio veoma sličan sistemima koje koristi kineska policija, a "Huavei" inženjeri su slobodno lutali kroz najosetljivije tehnološke objekte Abu Dabija dok su dizajnirali ogromne centre za obuku AI.

U avgustu 2023. Vašington je stoga ograničio izvoz Nvidia čipova na Bliski istok - upravo hardver koji je Abu Dabiju bio potreban da bi ostvario sopstvene ambicije veštačke inteligencije. Početkom 2024. Emirati pristaju na američke uslove i G42 prekida veze sa Pekingom. Kineski državljani su počeli tiho da napuštaju tehnološki sektor Abu Dabija, a Amerikanci su zauzeli njihovo mesto. Pod pokroviteljstvom predsednika Džoa Bajdena, saradnja postaje jača nego ranije, a čipovi iz Nvidije pristižu u sve većem broju.

Ali deo američke javnosti se i dalje pita: koju igru ovog puta igra šeik Tahnun?

Policijska država

Jedan od njihovih strahova je da bi američka intelektualna svojina i dalje mogla da procuri u Kinu. U otvorenom pismu u julu, američki kongresmen Majkl Mekol, predsednik Komiteta za spoljne poslove Predstavničkog doma, pozvao je na "značajno jače mere zaštite pre nego što SAD izvezu bilo kakvu osetljivu tehnologiju u UAE“.

Oni takođe spekulišu šta bi UAE mogli da urade sa ovom tehnologijom. Naime, kako piše Vired, njihova vizija korišćenja veštačke inteligencije kao mehanizma državne kontrole ne razlikuje se od pekinške.

"Ujedinjeni Arapski Emirati su autoritarna država sa niskim nivoom poštovanja ljudskih prava i istorijom korišćenja tehnologije za špijuniranje aktivista, novinara i disidenata. Mislim da nema sumnje da bi UAE hteli da koriste veštačku inteligenciju da povećaju nadzor nad građanima", saopštila je Fondacija Electronic Frontier, neprofitna američka organizacija za odbranu digitalnih prava.

Bonus video:

Error in getting video.

01:39

NE VIDIM ISKRENU EMOCIJU, KORISTE FUDBAL KAO IGRAČKU Emirati poslali ponudu koja se ne odbija: Ovoj cifri ne možete reći ne

(Espreso/Jutarnji/M.L.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.