Ovako je Putin uspeo da izvuče Asada na sigurno: Poslužio se neverovatnim trikom, isplivala strogo čuvana tajna!
Vladimir Putin i Bašar al Asad, Foto: EPA-EFE/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / K MANDATORY CREDIT

KAKAV PLAN!

Ovako je Putin uspeo da izvuče Asada na sigurno: Poslužio se neverovatnim trikom, isplivala strogo čuvana tajna!

Avion je poleteo u pravcu Mediterana pre nego što je nestao sa radara

Objavljeno:

Očajnički beg Bašara al-Asada iz Sirije kada je njegov režim krenuo da pada pažljivo je osmislila Rusija, a sve se krilo čak i od njegovih najbližih saradnika i članova porodice, tvrde izvori.

Dok su pobunjenici opkoljavali Damask, bilo je jasno da je vladavini Bašara al-Asada došao kraj, a onda je Moskva odlučila da interveniše i svog dugogodišnjeg saradnika izvuče iz Sirije na sigurno. Bašar al-Asad, ne govoreći nikom za svoje planove, seo je u privatni avion na aerodromu u prestonici u ranim jutarnjim satima 8. decembra.

Avion je poleteo u pravcu Mediterana pre nego što je nestao sa radara. Sumnja se da su piloti isključili transponder koji prati letove i šalje izveštaje o tome gde se letelica nalazi u svakom trenutku. Avion je nestao nedugo pošto je napravio polukružno i krenuo iznad grada Homsa, čini se na ruti za rusku vazdušnu bazu Hmeim koja se nalazi u gradu Latakija na severoistoku, prenosi DailyMail.

Veruje se da je privatni avion predsednika Sirije tada sleteo u rusku bazu, gde je Asad prebačen u ruski vojni avion, koji je potom ispod radara leteo sve do Moskve.

Najuži članovi njegove porodice, supruga Asma i troje odrasle dece su ga već čekali u Rusiji, gde im je Vladimir Putin dao azil.

Nekoliko sati nakon bekstva, pobunjenici su zauzeli Damask i proglasili da se "Sirija oslobodila Tiranina".

Bekstvo sirijskog predsednika i njegove porodice dovelo je do naglog kraha vladavine dinastije Asad, koja je rukovodila zemljom pola veka. Samo je Bašar al-Asad vladao 24 godine. Istovremeno, okončan je krvavi 13-godišnji građanski rat.

Pobunjenici su upali u Asadove palate i privatne kuće, a pljačkaši su uzimali njihove na brzinu napuštene stvari i razotkrivali svetu elemente raskošnog privatnog života sirijskog predsednika. Navodno je na šporetu pronađena i kuvana hrana, a svuda po kući mogle su se naći porodične fotografije, skupi odevni predmeti, ali i luksuzni automobili i mnogo toga još...

Više od sedam dana bilo je potrebno Bašaru al-Asadu da se obrati svetu nakon bekstva. U saopštenju koje je objavljeno na zvaničnoj Telegram stranici predsedništva, Asad je opisao kako su izgledali njegovi poslednji sati u Siriji. Deluje da je potvrdio da je napustio Damask i uputio se u Hmeim u ranim jutarnjim satima 8. decembra. Ipak, u saopštenju je isticao da je bio prinuđen da napusti Siriju kada se vazdušna baza pod kontrolom Moskve našla na udaru dronova, što je nateralo Rusiju da "naredi njegovu evakuaciju".

"Moj odlazak iz Sirije nije bio planiran ni tokom poslednjih sati borbe, kako neki tvrde. Ostao sam u Damasku, izvršavao svoje obaveze do ranih sati u nedelju, 8. decembra 2024. godine", rekao je Bašar al-Asad.

Odbegli predsedik je u saopštenju tvrdio da "ni u jednom trenutku nije razmišljao o tome da se povuče ili potraži utočište, niti mu je takav predlog dao ijedan pojedinac ili partija."

"Jedini način delovanja bio je nastavak borbe protiv terorističkog napada", naveo je Bašar al-Asad u podugačkom saopštenju.

Vladimir Putin i Bašar al Asad
Vladimir Putin i Bašar al Asadfoto: MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / K

Asad je sebe predstavljao kao odanog vođu i porodičnog čoveka koji je ostao 'uz svoj narod' tokom građanskog rata - čak i kada su njegove snage, u savezu sa Rusijom, Hezbolahom i militantima koje podržava Iran, bile odgovorne za hiljade smrti.

"Nikada nisam tražio pozicije radi lične koristi, ali sam se uvek smatrao čuvarom nacionalnog projekta, podržanog verom sirijskog naroda", rekao je on dodajući da se "nada da će Sirija ponovo biti slobodna i nezavisna".

Govoreći o poslednjim satima osramoćenog predsednika na funkciji, Nadim Houri, izvršni direktor regionalnog think-tanka Arapske inicijative za reformu, rekao je: "Asad nije ni poslednji put stao. Nije čak ni okupio svoje trupe. Pustio je svoje pristalice da se suoče sa sopstvenom sudbinom."

U subotu, nekoliko sati pre nego što je pobegao u Moskvu, Asad je na sastanku sa oko 30 šefova vojske i pripadnika bezbednosti u ministarstvu odbrane uverio da je "ruska vojna podrška na putu" i ​​pozvao kopnene snage da izdrže, rekao je za Reuters komandant koji je navodno bio prisutan na sastanku.

Civilno osoblje takođe nije znalo za njegove planove, prenosi novinska agencija, a menadžer njegove predsedničke kancelarije je navodno u subotu uveče rekao da ide kući. Umesto toga, krenuo je na aerodrom, tvrdi pomoćnik iz Asadovog najužeg kruga.

Takođe je pozvao svoju savetnicu za medije Buthainu Šaban i zamolio je da dođe u njegov dom da mu napiše govor, rekao je pomoćnik. Stigla je i otkrila da nema nikoga. Poslednji Asadov premijer, Mohamed Džalali, rekao je da je razgovarao sa tadašnjim predsednikom telefonom u subotu u 22.30.

"U našem poslednjem pozivu rekao sam mu koliko je teška situacija i da je došlo do ogromnog raseljavanja ljudi iz Homsa prema Latakiji... da je na ulicama vladala panika i užas“, rekao je bivši premijer za saudijsku TV Al Arabiia ove nedelje.

Tada je otkrio i šta mu je Bašar al-Asad rekao: "On je odgovorio: 'Sutra ćemo videti'. Sutra, sutra, bilo je poslednje što mi je rekao".

Džalali je rekao da je pokušao ponovo da pozove Asada u zoru u nedelju, ali da nije bilo odgovora.

Vladimir Putin i Bašar al Asad
Vladimir Putin i Bašar al Asadfoto: MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML

Veruje se da je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov predvodio diplomatske napore da obezbedi Asadovu bezbednost, rekla su Rojtersu dva regionalna zvaničnika. Jedan zapadni bezbednosni izvor rekao je da je Lavrov učinio "šta je mogao" da obezbedi Asadov siguran odlazak.

Nakon pada njegovog režima, Bašar al-Asad i njegova porodica sada će započeti novi život u Rusiji. Oni će verovatno koristiti svoje porodične veze i veliku imovinu u Moskvi u nadi da će zadržati svoj udoban način života u egzilu.

Fajnenšel tajms je otkrio zapise koji pokazuju da je Asadov režim uneo dve tone novčanica na aerodrom Vnukovo u Moskvi da bi bile deponovane u ruskim bankama između 2018. i 2019. godine. Pošiljke su stigle u vreme kada je Sirija zavisila od vojne podrške Rusije, uključujući i plaćenike iz grupe Vagner.

U isto vreme Asadova porodica je počela da kupuje luksuzne nekretnine u Moskvi, preneo je FT. Šira porodica sirijskog predsednika je poslednjih godina kupila najmanje 20 stanova u Moskvi vrednih više od 30 miliona evra, što ilustruje status Rusije kao sigurnog utočišta.

Bašar al Asad
Bašar al Asadfoto: EPA-EFE/VLADIMIR GERDO/SPUTNIK/KREMLIN/ POOL

Ovo je uključivalo kupovinu najmanje 18 luksuznih stanova u kompleksu "City of Capitals", koji se nalazi u blistavoj moskovskoj četvrti nebodera. Neboder sa dva tornja – koji je do otkrivanja londonskog Šarda 2012. bio najviša zgrada u Evropi – dom je za neke od najbogatijih ruskih biznismena, vladinih ministara, hotela sa pet zvezdica i multinacionalnih kompanija.

Za to vreme, kruže snimci koji prikazuju kako su iza Asadove nekadašnje rezidencije u Damasku, navodno otkriveni tajni tuneli ispod vile porodice Asad nakon što su pobunjenici u nedelju zauzeli glavni grad Damask, a mreža je služila kao mogući put za bekstvo za diktatora i njegove saveznike.

Bonus video:

04:28

Antonijević: Sirija je bila strateška tačka Rusije i velikih sila, na jedan veoma krvav način se i sada to dešava

(Espreso/ Telegraf/ Prenela: T.M.)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.