JEZIVI DETALJI
Razaranje Asadovog režima počeo je mučenjem i sakaćenjem dečaka! Sada se oglasila njegova majka potresnim rečima...
Članovi Hamzine porodice su upravo dobili fotografije dokumenata pronađenih u Asadovoj "klanici"
Ako je želja za svrgavanjem Bašara al-Asada rođena bilo gde, onda je rođena u Deri, malom gradu u Siriji blizu granice sa Jordanom. Tu je, 21. maja 2011. godine mučen i osakaćen dečak (13), a nakon što je uhapšen na antivladinim protestima.
Telo malog Hamze al-Katiba predato je njegovoj porodici nedeljama nakon što je dečak uhapšen, a njegova smrt, kao i mučenje druge dece zbog toga što su napisali grafit protiv Asada izazvao je proteste i žestok udar na vladine snage.
Ukoliko neko u Deri treba da slavi pad režima Bašara al-Asada, onda je to porodice malog Hamze. Međutim, kada su novinari BBC-a ušli u njegovu kuću, niko nije slavio.
Članovi Hamzine porodice su upravo dobili fotografije dokumenata pronađenih u Asadovoj "klanici", zloglasnom zatvoru Sejdnaja, koji potvrđu da je Hamzin stariji brat Omar, kojeg je policija uhapsila 2019. godine, umro u zatvoru.
Dečakova majka Samira, potresena od tuge, u suzama priča kako je čekala da njen Omar izađe iz zatvora. Nadala se, ali uzalud...
"Mislila sam doći će kući možda danas, možda sutra... A onda su mi danas stigle vesti", priča Samira, sva u crnini, koja žali za suprugom koji je umro pre tri meseca.
Sva slomljena od tuge nada se da će bivši predsednik Sirije Bašar al-Asad proživeti ono što je ona proživela za ovih nepunih 15 godina.
"Nadam se da će platiti cenu. Da će se Bog osvetiti i njemu i njegovoj deci", priča Samira.
Njen sestrić, Hosam al-Katib, rekao je da su dokumenti objavljeni na društvenim mrežama, te da su ih objavili ljudi koji češljaju svaki ćošak zatvora, kako bi pronašli informacije o svojim rođacima. Oni su pronašli Omarov dosije i postavili ga na društvene mreže, znajući da je u pitanju brat malog Hamze.
Pad Bašara al Asada skinuo je okove decenija represije u Siriji, a veći deo Dere je u nedelju bio na ulici, vrtoglav od slobode, dok su pobunjenici zauzeli prestonicu Damask, a Asad je pobegao.
Snimci mobilnih telefona prikazuju gomile muškaraca kako trče oko centralnog trga Dera u haotičnom izlivu radosti - viču i pucaju iz oružja u vazduh. Ovo područje je bilo ključno opoziciono središte tokom Asadovog režima - teške bitke su urezane u škole i kuće ovde, u svakom selu vide se tragovi tenkova i kiše metaka.
Opozicija u ovom južnom delu Sirije je drugačija od alijanse koju predvodi islamistička militantna grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS), koja je napala sa severa i zauzela prestonicu prošle nedelje. Ali obe su se u nedelju okupile u glavnom gradu. Vojska slobodne Sirije (FSA) počela je da se bori ovde 2011. godine, kada su oštre akcije vlade nakon Hamzine smrti ubedile neke službene oficire u Asadovoj vojsci da prebegnu i formiraju pobunjeničke snage.
Jedan od njih bio je Ahmed al-Avda, pesnik koji je studirao englesku književnost pre nego što je postao vojnik, a sada je vođa pobunjenika, vođa militanata u provinciji Dera.
"Ne možete da zamislite koliko smo srećni. Plačemo već danima. Ne možete ni da zamislite kako se osećamo. Svako je u Siriji izgubio porodicu, svako je patio", rekao je on za BBC, kada su ga novinari pronašli nedaleko od grada Busra.
Ahmed al-Avda je bio među prvima koji su ušli u Damask u nedelju, zajedno sa HTS-om. Prva stvar koju je uradio, kaže, jeste da je otišao u zgrade ambasada i zgrade državnih institucija, da zaštiti narod koji je unutra.
"Odveli smo mnoge civile iz državnog sektora u hotel Four Seasons i postavili jake snage oko hotela da bismo ih zaštitili. Znali smo da je trenutak težak, pa sam učinio sve što sam mogao da zaštitim sve tamo, čak i te koji rade za vladu. Neću da ih kažnjavam, pa oni su Sirijci", kaže on.
Ipak, Ahmed al-Avda kaže da Asadu neće tako lako oprostiti. Kaže da će učiniti sve da ga izvede pred lice pravde, pred sud.
"Da dobije kaznu koju zaslužaju, jer mi8 nećemo zaboraviti šta je uradio narodu Sirije, nećemo zaboraviti kako je upropastio zemlju, uništio je", kaže vođa pobunjenika.
Asadov odlazak pružio je krhko jedinstvo Siriji i njenim različitim opozicionim snagama. Ali oni više nemaju zajedničkog neprijatelja, a sa spoljnim silama koje su još uvek fokusirane ovde, njihove razlike bi mogle da budu pod pritiskom. Postoji zabrinutost da bi Sirija mogla da sledi put Iraka i Libije i da se rascepi u haosu.
"Videli smo šta se desilo u Iraku i to odbijamo", rekao je Avda.
Asadove snage nisu bile jedine protiv kojih se ovde borio poslednjih nekoliko godina. Ćelije grupe Islamska država (IS) - još uvek rasute po istoku zemlje - takođe su predstavljale pretnju. Avda kaže da se borio protiv njih, da je ubio visokog lidera ISIS-a Abu Ibrahima al-Kurajšija pre dve godine.
Sada, Asadove moćni saveznici, Iran i Rusija, više nemaju ulogu kočnice kada je u pitanju Islamska država, pa mnogi strahuju da će ponovo ojačati. Avda je uveren da se to neće dogoditi.
"Ne. Izbacio sam ih. Nismo izgurali Asada samo da bismo živeli pod Islamskom državom", kaže Avda koji se sada zalaže za slobodne izbore i veruje da narod Sirije više nikada neće izabrati nekoga ko će postati diktator.
Na groblju u Deri, Hamzina ploča je polomljena u paramparčad. Uništila ju je tenkovska granta, ispaljena tokom borbi vladinih i pobunjeničkih snaga, kažu članovi porodice.
"Nastavili su da ga tuku čak iako je mrtav", rekao je jedan ožalošćeni rođak.
Komšije su u tišini gledali kako zastavu sirijske opozicije postavljaju oko njegovog groba. Iza njegovog spomenika grobovi pričaju priču o 13 godina borbe... vazdušnih udara, borbi, o tome kako je cela porodica pobijena u svom domu.
Rat sa Asadom je završen, ali mir u Siriji još nije dobijen.
Bonus video:
(Espreso/telegraf/TM)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!