Bašar tone, Putin se češlja, a da li može da ga spasi? Na sve to Erdogan tera svoje i zahteva ovo! Potpuna ludnica!
Bašar al Asad, Redžep Tajip Erdogan i Vladimir Putin, Foto: sergei bobylev sputnik kremlin pool photo via ap, AP Photo Vadim Ghirda, EPA SANA HANDOUT, EPA TURKISH PRESIDENTIAL PRESS OFFICE01 EPA

haos u siriji

Bašar tone, Putin se češlja, a da li može da ga spasi? Na sve to Erdogan tera svoje i zahteva ovo! Potpuna ludnica!

Sirija je ponovo u centru pažnje svetske javnosti

Objavljeno:

Budućnost Bašara al Asada visi o koncu nakon zapanjujućeg napredovanja antirežimskih snaga, koje su preuzele kontrolu nad ključnim gradovima.

Asad, čiju vojsku međunarodni posmatrači optužuju da je počinila zločine od izbijanja građanskog rata u Siriji 2011. godine, uključujući napade hemijskim oružjem, u velikoj meri se oslanja na rusku vojnu podršku.

Ali ruski predsednik Vladimir Putin suočava se sa sopstvenim problemima. Njegova nategnuta vojska napreduje u Ukrajini, ali uz ogromnu cenu i u ljudstvu i u materijalu, a Rusija se takođe bori da proširi svoj uticaj širom Afrike, gde takođe ima trupe u akciji, piše Njuzvik.

Sa Asadom pod ponovnim pritiskom i njegovom vojskom koja brzo gubi kontrolu zbog pobunjenika, i Putinovom ekonomijom koja je iscrpljena ratom, postavlja se pitanje može li Rusija i dalje spasiti sirijskog predsednika?

Čarls Lister sa Instituta za Bliski istok rekao je za Njuzvik da Asadova budućnost nikada nije izgledala krhkije nego danas, a za sada se čini da Rusija nije u stanju ili možda čak ni spremna da ga spase.

Erdogan i Putin
Erdogan i Putinfoto: PA-EFE/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

"Izazov je u tome što Rusija nikada nije rasporedila značajne kopnene snage u Siriji i to je verovatno jedina stvar koja bi sada napravila razliku. Sirijska oružana opozicija je intenzivno trenirala u protekle četiri godine i jednostavno predstavlja daleko moćniju silu nego što je to činila ranije", naveo je on.

Podsetio je da, kada je Rusija intervenisala u septembru 2015, koncentrisala je svoje napore u vazdušnoj kampanji i oslonila se na snage sirijskog režima na terenu da bi ostvarila dobitke. "Čak i tada, za to su bili potrebni meseci da pokaže bilo kakvu dividendu - ali izazov na terenu danas je daleko teži", ocenioje Lister.

Ofanziva je počela

Prema njegovim rečima, režim nema ni široku podršku stanovništva, a širom zemlje počinju da se aktiviraju žarišta prikrivene opozicije, dodatno protežući pažnju i resurse režima.

Mona Jacoubian, potpredsednica Centra za Bliski istok i Severnu Afriku američkog instituta za mir, pak navodi da Rusija jeste odigrala ključnu ulogu u spasavanju Asada pre deset godin.

"Ako premotamo 10 godina unapred, daleko smo od prethodnog zaključka da Moskva to može ponovo. Mnogo toga se promenilo”, navela je ona.

“Možda još važnije je to što su Iran i Hezbolah - ključni saveznici Rusije koji su pre jedne decenije obezbedili kritične kopnene snage za podršku Asadu, danas daleko slabiji. Hezbolah je desetkovan višemesečnim sukobom sa Izraelom, a Iran je značajno oslabljen nakon dve runde direktnog sukoba sa Izraelom", podsetila je.

Dodajte ovome značajno oslabljen Asadov režim - mnogo više nego što je to bilo pre 10 godina zbog sveobuhvatnih efekata sukoba, sankcija, korupcije - i zaista je otvoreno pitanje da li Rusija može ponovo da spase Asada, ističe.

Iezid​​​​​ Saig, viši saradnik Malkolm H. Ker Karnegi Midl ist centra smatra da nijedna strana sila nema sredstva da spase Asada.

"On je izdubio državne institucije, uključujući vojsku, otuđio praktično sve društvene grupe koje je njegov režim ikada imao, uključujući i poslovnu klasu. Neće biti potrebno ništa manje od pretnje direktnom spoljnom intervencijom u regionu Damaska i južnoj Siriji da bi se Asad ojačao i odvratila opozicija od daljeg napredovanja -ali ni Rusija, ni drugi glavni pobornici režima Iran i Hezbolah nemaju preostala sredstva za takav poduhvat", naveo je on.

"Ironično, međutim, SAD, Izrael, Evropljani, UAE i neke druge arapske države takođe žele da spasu Asada, pa je jedini način da Rusija (i Iran) utiču na Asadovu sudbinu da budu deo ove neobične koalicije", dodao je Saig.

Ali, kako dodaje, čak i ako to pomogne Asadu da održi liniju protiv opozicije i ponovo uspostavi novu ravnotežu, cela situacija će biti nestabilna.

Bašar al Asad
Bašar al Asadfoto: EPA-EFE/VLADIMIR GERDO/SPUTNIK/KREMLIN/ POOL

"Najviše što strane sile mogu da urade jeste da pomognu u odlaganju unutrašnjeg kolapsa režima, a u tom pogledu glavni podržavalac opozicije, Turska, će držati ključ za ishod", naveo je Saig.

S druge strane, Nidal Betare, generalni director organizacije Ljudi zahtevaju promene, smatra da Rusija može spasiti režim Asada.

"Ali svi pokazatelji pokazuju da Rusi to ne žele. Opozicija je zauzela ogromna područja koja zahtevaju kopnenu operaciju koju Rusi nisu voljni da preuzmu zbog cene ljudstva i naoružanja. Međutim, mogli bi podvući crtu da nateraju Asada da sedne sa Turcima za pregovarački sto", ističe Betare.

"Rusi pokušavaju da posreduju između Asada i Turaka na zahtev Erdogana, ali je Asad odbio, a neki kažu da je bio pod iranskim pritiskom da odbije. Štaviše, opozicija je poslala poruke Rusima o spremnosti da zadrže dobre odnose između ‘nove’ Sirije i Rusije", kaže Betare.

"Još nešto - ovog puta iransko mešanje kroz njihove milicije u Iraku će pretvoriti rat u Siriji u sektaški rat, koji Rusiju ne zanima", zaključio je on, pa na kraju dodao:

"Ukratko, da, Rusija bi mogla da zaustavi opoziciju, može da spase režim, ali oni to ne žele."

Bonus video:

20:56

VECERNJI DNEVNIK 05.12.2024.

(Espreso/B92/Preneo: V.Š)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.