CEO SVET PRATI DEŠAVANJA U SAD
Stigli prvi rezultati istorijskih izbora u Americi: Otvorena birališta u Vermontu, Nacionalna garda u pripravnosti
U SAD se danas održavaju predsednički izbori, kao i glasanje za Predstavnički dom Kongresa i Senat.
Amerikanci u trci za Belu kuću biraju između Donalda Trampa, bivšeg predsednika koji je kandidat republikanaca i Kamale Haris, aktuelne potpredsednice koju su kandidovale demokrate nakon povlačenja kandidature predsednika Džoa Bajdena.
Za prevremeno glasanje pre glavnog izbornog dana opredelilo se više od 81 miliona ljudi.
Konačna prognoza Nejta Silvera
Vodeći američki statističar Nejt Silver objavio je svoju konačnu izbornu prognozu prema kojoj je trka najtesnija ikada.
On je rekao da bi Haris pobedila u 40.012 od 80.000 ili 50.015% simulacija koje su izvedene uz pomoć njegovog modela.
Amerika se budi, otvorena birališta u Vermontu, uskoro glasanje i u drugim državama
Amerika se budi i glasačka mesta za predsedničke izbore otvorena su u saveznoj državi Vermont, čime je glasanje i bukvalno počelo, pošto su prethodno glasali samo stanovnici malog naselja u Nju Hempširu koji tradicionalno otvaraju izbore i gde je rezultat između Trampa i Kamale bio 3:3.
U narednih nekoliko sati krenuće glasanje i u drugim saveznim državama, a među onima koje prve slede su Njujork i Virdžinija.
Zašto izbori u Americi uvek padaju u utorak?
Prvobitno, izborni dani su se razlikovali od države do države, ali je 1845. godine donet zakon kojim se uspostavlja jedan izborni dan za celu zemlju. (Prvo se odnosilo samo na predsedničke izbore, ali je kasnije prošireno i na izbore za Kongres), navodi Enciklopedija Britanika.
U to vreme, Sjedinjene Države su još uvek bile pretežno agrarno društvo. Za poljoprivrednike, koji su činili većinu radne snage, veći deo godine je zauzeto sadnjom, negovanjem i žetvom useva. Početak novembra je bio dobar trenutak za glasanje jer je žetva bila završena, ali je vreme još uvek bilo relativno blago.
7 ključnih država za izbore u Americi
Iako se rezultati u većini država mogu predvideti na osnovu tradicionalnih preferencija birača, fokus kandidata usmeren je na nekoliko država koje redovno menjaju svoju političku naklonost.
Ove države su ključne za osvajanje potrebnih elektorskih glasova.
To su: Arizona, Džordžija, Mičigen, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija, Viskonsin.
U Vašingtonu se spremaju za potencijalno nasilje, Nacionalna garda u pripravnosti
Izveštač BBC iz Vašingtona javlja da su mnogi vlasnici radnji u američkoj prestonici rešili da stave šper ploče preko staklenih površina kako bi se pripremili za potencijalno nasilje nakon izbora.
U stanju pripravnosti je i na stotine pripadnika Nacionalne garde u Vašingtonu, ali i u saveznim državama uključujući Alabamu, Arizonu, Delaver, Ijovu, Ilinois, Severnu Karolinu i Nju Meksiko.
Ovo je Trampov put ka Beloj kući
Glas Amerike je analizirao i nekonvencionalni put Donalda Trampa ka Beloj kući na ovim izborima.
Kada je sišao s vlasti 2021, Tramp se suočio sa brojnim optužnicama i prvi je američki predsednik koji je pravosnažno osuđen za krivično delo.
Uprkos tome, njegova popularnost je sada veća nego ikad.
Ovo je Kamalin put ka Beloj kući
Glas Amerike je analizirao put ka Beloj kući Kamale Haris na ovim izborima.
Grand Rapids tradicija za Trampa, odakle krenuo u pobedu 2016.
Poslednji Trampov miting je u Grand Rapidsu u Mičigenu, gradu u kojem je on završavao izbornu kampanju i i pre osam godina kada je u trci za Belu kuću porazio Hilari Klinton, bivšu šeficu Stejt departmenta i nekadašnju prvu damu SAD, ali 2020. kada je izgubio od aktuelnog predsednika Džoa Bajdena.
- Želim da uputim jedan veoma poseban pozdrav Grand Rapids, ovo je posebno mesto, sećate li se remember 2016? - upitao je Tramp pristalice na mitingu koje su sknadirale njegovo ime.
Trampov završni miting u Mičigenu, Kamalin u Pensilvaniji
Republikanski kandidat Donald Tramp odlučio je da završni miting održi u saveznoj državi Mičigen, jednoj od sedam saveznih država koje su ključne za ishod izbora.
Njegova demokratska rivalka Kamala Haris završno obraćanje pristalicama ima u Pensilvaniji, koja je takođe među tih sedam država.
Počeli izbori, stigli prvi rezultati
Američki predsednički izbori počeli su glasanjem u sićušnom naselju Diksvil Noč u saveznoj državi Nju Hempšir gde su birališta otvorena u ponoć po vremenu na istočnoj obali SAD (šest sati ujutru u Srbiji).
CNN prenosi da su Donald Tramp i Kamala Haris dobili po tri glasa svako.
U Dičvil Noču su na izbore izašla četiri registrovana glasača Republikanske partije i dvoje neopredeljenih, što znači da se neko od republikanaca opredelio za Kamalu umesto za Trampa.
Ovo naselje se nalazi na krajnjem severu Nju Hempšira uz samu američko-kanadsku granicu.
Po tradiciji od 1960. meštani tu glasaju odmah iza ponoći 4. na 5. novembar.
Sve što treba da znate o američkim izborima imate na linku OVDE.
U SAD se danas održavaju predsednički izbori, kao i glasanje za Predstavnički dom Kongresa i Senat.
Amerikanci u trci za Belu kuću biraju između Donalda Trampa, bivšeg predsednika koji je kandidat republikanaca i Kamale Haris, aktuelne potpredsednice koju su kandidovale demokrate nakon povlačenja kandidature predsednika Džoa Bajdena.
Za prevremeno glasanje pre glavnog izbornog dana opredelilo se više od 81 miliona ljudi.
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!