POGLEDAJTE
ŠTA SU TO NORVEŽANI DALI PALESTINI? Radi se o veoma bitnom dokumentu, Izraelu se nikako NEĆE SVIDETI!
Više od 140 zemalja, odnosno preko dve trećine članica UN, priznaje palestinsku državu
Norveški ministar spoljnih poslova Espen Bart Eide predao je danas u Briselu diplomatska dokumenta palestinskom premijeru Muhamedu Mustafi, što je najnoviji potez skandinavske države usmeren ka priznanju Palestine.
U glavnom gradu Belgije će se u ponedeljak premijer Mustafa sastati sa ministrima spoljnih poslova zemalja članica Evropske unije i visokim zvaničnicima tog bloka.
Irska i Španija su poput Norveške najavile priznanje Palestine što je takođe istorijski potez koji povećava izolaciju Izraela, posle više od sedam meseci rata protiv Hamasa u Gazi.
Zvanično priznanje od strane Norveške, Španije i Irske, koje su imale prijateljske odnose i sa Izraelcima i Palestincima i dugo zagovarale palestinsku državu, planirano je za četvrtak.
Odluka tri zemlje je dobrodošlo jačanje podrške palestinskim zvaničnicima koji decenijama teže da osnuju državu u istočnom Jerusalimu, na Zapadnoj obali i u Pojasu Gaze, teritorijama koje je Izrael osvojio u Šestodnevom ratu 1967. godine i još uvek ih kontroliše.
Više od 140 zemalja, odnosno preko dve trećine članica UN, priznaje palestinsku državu, ali većina od 27 članica EU je ne priznaje. Nekolicina je najavila priznanje, ali "kad uslovi za to budu odgovarajući".
EU, SAD i Velika Britanija, pored ostalih, podržavaju ideju o nezavisnoj palestinskoj državi, ali kažu da bi to trebalo da bude deo sporazuma postignutog direktnim pregovorima.
Belgija, koja predsedava EU, je rekla da bi najpre izraelski taoci u zatočeništvu Hamasa trebalo da budu pušteni i da se sukob u Gazi mora okončati.
I neke druge zemlje podržavaju novu inicijativu za rešenje decenijskog sukoba, 15 godina pošto su propali pregovori o miru između Izraela i Palestinaca.
Predaji dokumenta prethodila je u petak naredba najvišeg suda UN da Izrael smesta zaustavi vojnu ofanzivu u gradu Rafi na jugu Pojasa Gaze.
Pre toga je glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda zatražio nalog za hapšenje izraelskih lidera, uključujući u premijera Benjamina Netanjahua i zvaničnike Hamasa.
Rat u Gazi počeo je 7.oktobra prošle godine napadom palestinskih ekstremista predvođenih Hamasom koji su probili granicu i ubili oko 1.200 ljudi, a oteli više od 250 osoba.
U izraelskoj ofanzivi je potom ubijeno više od 35.000 Palestinaca.
Bonus video:
(Espreso/Beta/Preneo D.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!