ŽARIŠTE NASILNIH SEIZMIČKIH DEŠAVANJA
OKEAN SE ZATVARA, ZEMLJA DOBIJA JOŠ JEDAN "VATRENI PRSTEN"? Naučnici izneli ŠOKANTNE TVRDNJE, evo šta to ZNAČI...
Istraživači sada tvrde da će zona subdukcije, koja trenutno “vreba” ispod Gibraltarskog moreuza, na kraju “napasti” Atlantik
Vatreni prsten Pacifika, jedna od najpoznatijih geoloških karakteristika u svetu, proteže se na oko 40.000 km duž Tihog okeana i dom je za 75 odsto vulkana na Zemlji kao i 90 odsto zemljotresa, što ga čini najvećim žarištem nasilnih seizmičkih dešavanja na planeti. Ipak, ovo neverovatno područje možda će dobiti neku konkurenciju.
Naime, stručnjaci upozoravaju da bi Atlantik mogao početi da se zatvara i formira sopstveni “vatreni prsten”. Zona subdukcije ispod Gibraltarskog moreuza puzi ka zapadu i jednog dana bi mogla da “napadne” Atlantik, uzrokujući sporo zatvaranje okeana, ukazuje novo istraživanje.
Da bi okean poput Atlantika prestao da raste i zatvorio se, unutar njega moraju se formirati nove zone subdukcije – oblasti u kojima jedna tektonska ploča gura drugu dole u plašt, piše Msn.com. Toplota iz plašta potom topi ovu stenu, pretvarajući je u magmu, čije obilje blizu površine Zemlje stvara savršene uslove za vulkansku aktivnost, kako ukazuje “Nacionalna geografija”.
Težak proces formiranja granica
Ogromna količina vulkana i zemljotresa duž Pacifičkog vatrenog prstena postoji uglavnom zahvaljujući mnogim zonama subdukcije koje leže duž njegovog puta.
Ipak, potrebno je mnogo da se te granice oforme.
Ove zone zahtevaju da se tektonske ploče savijaju i ponekad lome, što je težak proces za pokretanje s obzirom na to koliko su ploče jake i otporne, kako je ukazao stručnjak za tektoniku dr Žoao Duarte sa Univerziteta Lisabon.
Ostarela okeanska litosfera (kora i plašt) je debela i jaka, što je čini otpornom na lomljenje i savijanje, napisali su dr Duarte i njegov tim su u novom radu pod nazivom “Zona subdukcije Gibraltara napada Atlantik”.
"Zona subdukcije koja vreba ispod Gibraltarskog moreuza će napasti Atlantik"
Moguće rešenje ovog “paradoksa”, kako je predložio naučni tim, pojavilo bi se kad bi zone subdukcije mogle da migriraju iz okeana na kraju njegovog života – poput Mediterana – u okeane na vrhuncu svog geološkog života – poput Atlantika.
Istraživači sada tvrde da će zona subdukcije, koja trenutno “vreba” ispod Gibraltarskog moreuza, na kraju “napasti” Atlantik. To će potom dovesti do formiranja “sistema subdukcije” u ovom okeanu – drugim rečima niza vulkana duž obala Afrike i Iberije, odnosno Atlantskog vatrenog prstena. Štaviše, sve ovo će se dogoditi “uskoro” u geološkom smislu – za najmanje 20 miliona godina.
Gibraltarska zona subdukcije, poznata kao Gibraltarski luk, nekad je bila veoma aktivna, ali je “značajno usporila unazad milionima godina”, prema Duarteovom istraživanju objavljenom u žurnalu “Geologija”.
Uz pomoć najsavremenijih geodinamičkih modela “koji reprodukuju evoluciju zapadnog Mediterana”, Duarte i njegov tim zaključili su da će se “luk širiti dalje u Atlantik nakon perioda mirovanja”.
Proces od 20 miliona godina
Ipak, za formiranje vatrenog prstena potrebno je više od jedne zone subdukcije, a postoje još dve na drugoj strani Atlantika – Mali Antili na Karibima i Škotski luk kod Antarktika. Duarte je za “IFL sajens” rekao da su ove subdukcije nastale u zapadnom Atlantiku pre oko 50 miliona godina i da se od tada polako kreću.
- Da bi postigle otvaranje Atlantika moraće da se šire i na kraju primoraju Srednjoatlantski greben da potone. To će možda potrajati više od 20 miliona godina – rekao je on.
Za razliku od primera Malih Antila i Škotskog luka koji su “napali” Atlantik pre više miliona godina, Gibraltar je i dalje u “ranim fazama” procesa.
"Sve ukazuje da će se Pacifik zatvoriti"
“Invazija” subdukcije (proces u kojem se nova zona subdukcije formira u spoljašnjem okeanu i potom migrira u unutrašnji) je interentno trodimenzionalni proces koji zahteva napredne alatke za modeliranje i superkompjutere koji nisu bili dostupni pre nekoliko godina, rekao je Duarte u saopštenju.
“Sada možemo detaljno da simuliramo formiranje Gibraltarskog luka, kao i kako bi on mogao da evoluira u dalekoj budućnosti”, dodao je on, ukazujući da, iako bi zatvaranje Atlantika moglo da implicira da će se Pacifik otvoriti još više, on to ne vidi kao verovatni ishod.
- Sve kao da ukazuje da će se Pacifik zatvoriti – rekao je Duarte za “IFL sajens”.
- Rešenje je da se mora otvoriti još jedan okean, a to bi mogao da bude Indijski, ili čak okean koji bi mogao da podeli Afriku i Evroaziju.
Duarteov tim veruje da bi otvaranje Istočnoafričke pukotine – koja će na kraju da stvori novi kontinent – moglo da bude početak ovoga, zajedno sa pukotinama unutar Azije.
Bonus video:
(Espreso/ Blic/ Milijana Milikšić/ Prenela: T.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!