JEDNA NACIJA SLAVI BOŽIĆ 6. JANUARA, A DA VIDITE RAZLOG... Tradicija duga više od 1.700 godina - OVO NISTE ZNALI!
Zašto Jermeni slave Božić 6. januara?, Foto: Iuliia Zavalishina / Alamy / Alamy / Profimedia

pogledajte

JEDNA NACIJA SLAVI BOŽIĆ 6. JANUARA, A DA VIDITE RAZLOG... Tradicija duga više od 1.700 godina - OVO NISTE ZNALI!

Božić obeležavaju dan ranije nego mi, a imaju i svoju Verziju Deda Mraza - radi se o Jermenima

Objavljeno:

Pravoslavni vernici širom sveta, uključujući i našu zemlju, sutra proslavljaju rođenje Isusa Hrista.

Od Rusije do Etiopije slaviće se Božić po julijanskom kalendaru, koji nas razlikuje od ostatka sveta.

Međutim, Jermenska apostolska crkva danas, 6. januara, obeležava Božić, što je tradicija koja traje više od 1.700 godina. Iako je taj datum mnogima čudan, Jermeni će reći da je u skladu sa hrišćanstvom.

Naime, dok većina zemalja slavi Božić po gregorijanskom kalendaru iz 1582. godine, mi smo i dalje na julijanskom koji je stvorio Julije Cezar 45. godine pre nove ere. To znači da postoji razlika od 13 dana između dva kalendara.

Božić obeležavaju dan ranije nego mi, a imaju i svoju Verziju Deda Mraza - radi se o Jermenima
Božić obeležavaju dan ranije nego mi, a imaju i svoju Verziju Deda Mraza - radi se o Jermenimafoto: Stefan Stojanović

Zanimljivo je da su mnoge pravoslavne zemlje poput Grčke, Kipra i Rumunije prihvatile revidirani julijanski kalendar 1923. godine po kojem se Božić slavi 25. decembra.

Oni koji su ostali pri julijanskom kalendaru su Srbija, Belorusija, Crna Gora, Kazahstan, Severna Makedonija, Rusija, Eritreja, Gruzija, Etiopija i Moldavija, kao i pravoslavci u Ukrajini, Izraelu i Egiptu.

Zemlje poput Jermenije i Libana nisu pripadale Rimskom carstvu, što znači da na njih nije uticao ni julijanski ni gregorijanski kalendar.

Zanimljivo je i da su do 5. veka sve hrišćanske crkve slavile praznik Hristovog rođenja i Bogojavljenje 6. januara, a Jermenska apostolska crkva, Jermenska carigradska patrijaršija i Jermenska kilikijska patrijaršija ostale su verne starom praznovanju Božića.

Prema rimokatoličkim izvorima, slavljenje Božića je prebačeno na 25. decembar kako bi se suzbilo praznovanje paganskih svetkovina koje su bile posvećene rađanju sunca. Evropljani su obeležavali rimski praznik Solis Invicti.

Pošto u Jermeniji nisu postojali takvi paganski praznici, Jermeni nisu bili pogođeni pomeranjem datuma. Uostalom, Jermenska crkva nije bila satelit Rima, pa su ostali verni svojim precima.

Prva država koja je priznala hrišćanstvo

Uoči Božića, u večernjim satima u jermenskim crkvama se služi liturgija i pale se kandila. Te večeri vernici unose u kuće sveće i kandila upaljena u crkvi. Osvetljeno kandilo simbolizuje svetlost Vitlejemske zvezde, koja se pojavila na nebu i dovela tri mudraca ka mestu rođenja Isusa Hrista.

Šestog januara posle božićne liturgije osvećuje se voda, koja simbolizuje krštenje Hristovo u reci Jordan. Voda se osvećuje zajedno sa Biblijom, krstom i uljem. Osvećena voda daje se vernicima.

Sedmog januara se u Jermenskoj crkvi služi liturgija za mrtve.

Jermenska apostolska crkva može se ponositi svojom sedamnaestovekovnom istorijom: već 301. godine Jermeni su prihvatili Hristovu veru.

Jermenska Kraljevina je prva država gde je hrišćanstvo priznato kao državna religija. Danas oko osam miliona vernih Jermena ispoveda pravoslavlje, od kojih više od tri miliona živi u Republici Jermeniji. Od tih 3.200.000 stanovnika, čak 95 odsto njih izjašnjavaju se kao pravoslavni Jermeni, što objašnjava činjenicu da su Crkva i država ovde međusobno čvrsto povezane.

Jermeni imaju svoju verziju Deda Mraza koga zovu Dzmer Pap, za koga se verovalo da je samo savetovao, ali nije ostavljao poklone.

Jermeni slave Božić 6 januara
Jermeni slave Božić 6 januarafoto: Beta

Za Božić prave gatu, slatki kolač, poput naše česnice, u koju se stavlja zlatnik, a ko ga pronađe, biće srećan te godine, što je poput naših običaja.

Istorija Jermenije seže daleko u prošlost, čak do 3.500 godine pre nove ere. Naučnici su pronašli dokaze da su Jermeni živeli još u kamenom dobu.

U 2. veku nove ere Jermenijom je vladala Pompeja, a potom je uspostavljena vladavina Aršakunske dinastije.

Bonus video:

00:19

Darko Lazić posekao badnjak

(Espreso/24sedam/N.P/Preneo: V.Š)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.