UŽAS U IRANU
OVA DEVOJKA (16) JE NOVA MAHSA AMINI? Ušla u metro bez HIDŽABA, sada je MOŽDANO MRTVA! Samo je pala na TLO (VIDEO)
Tinejdžerka se leči u teheranskoj bolnici Fajr pod strogim merama sigurnosti.
Iranska tinejdžerka koju je navodno napala državna moralna policija jer nije nosila obvezni hidžab "moždano je mrtva", javljaju državni mediji.
Armita Geravand (16) pala je u komu ranije ovog meseca nakon što je pretrpela "teške povrede" nakon "fizičkog napada" u teheranskom metrou, prema društvu za ljudska prava.
Hengav, kurdska nevladina organizacija za ljudska prava sa sedištem u Norveškoj, tvrdi da su Armitu napale službenice koje nose hidžab na stanici Šohada, stanici gradskog metroa, jer navodno nije nosila hidžab, koji bi sve žene u Iranu trebale nositi prema strogim moralnim zakonima .
Tinejdžerka se leči u teheranskoj bolnici Fajr pod strogim merama sigurnosti.
"Praćenje njenog najnovijeg zdravstvenog stanja pokazuje da je u stanju moždane smrti uprkos naporima medicinskog osoblja", izvestili su državni mediji.
Armitin slučaj izazvao je zabrinutost da bi se 16-godišnjakinja mogla suočiti s istom sudbinom kao Mahsa Amini, 22-godišnjakinja čija je smrt prošle godine u pritvoru moralne policije izazvala višemesečne proteste širom zemlje.
Nepotvrđena snimka CCTV-a, podeljena lokalnim medijima ranije ovog meseca, čini se da prikazuje tinejdžerku kako hoda prema vozu bez hidžaba sa dve svoje prijateljice.
Nakon ulaska u kabinu, vidi se kako jedna od devojaka odmah pada na tlo, prije nego što drugu devojku putnici onesveštenu izvlače iz vagona.
Može se videti nekoliko putnika kako se okupljaju kako bi gledali kako devojku odvode.
Hengav je kasnije podelio fotografiju mlade devojke koja leži u bolničkom krevetu sa medicinskom opremom pričvršćenom za nju, tvrdeći da je to slika Armite.
Izvor je rekao iranskoj novinskoj agenciji da je "dovedena u bolnicu u komatoznom stanju" i da joj je potrebno oživljavanje jer je ili prestala disati ili joj je srce stalo.
Vlasti su demantovale da se radi o državnom zlostavljanju još jedne mlade žene.
Šef teheranske kompanijeza upravljanje metroom, Masoud Dorosti, rekao je da snimke CCTV-a ne pokazuju znakove verbalnog ili fizičkog sukoba između putnika ili radnika kompanije.
"Nije bilo verbalnih ili fizičkih sukoba između učenika i putnika ili osoblja metroa. Glasine o sukobu između osoblja metroa i studenta su neutemeljene i protivreče sigurnosnim snimkama metroa", rekao je.
Armitini roditelji javno su izjavili da je njihovoj kćeri pao pritisak, izgubila ravnotežu i udarila glavom u kabini metroa.
"Mislim da je mojoj kćeri pao pritisak, nisam previše sigurna, mislim da su rekli da joj je pao pritisak!, rekla je njezina majka. No dodala je da nema smisla stvarati polemiku.
Ali nekoliko aktivista koji su razgovarali s Reutersom pod uslovom anonimnosti tvrde da je Iran izvršio snažan pritisak na njenje roditelje.
"Njeni rođaci su rekli da je u bolnici velika prisutnost uniformi‘, rekao je jedan od aktivista u Iranu.
Drugi aktivist rekao je da su snage sigurnosti zabranile Armitinim roditeljima da objave njenu sliku na društvenim mrežama ili da razgovaraju sa društvima za ljudska prava.
Iranska novinarka koja je istraživala incident uhapšena je i zadržana od strane vlasti nekoliko sati nakon što se raspitivala u bolnici za Armitu.
Velike svetske ličnosti osudile su Iran zbog incidenta.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Baerbok na X-u, bivšem Tviteru, rekla je: "Još jednom se mlada žena u #Iranu bori za život. Samo zato što je pokazala kosu u metrou. Nepodnošljivo je."
"Roditeljima #ArmitaGarawand nije mesto pred kamerama, ali imaju pravo biti uz krevet svoje kćeri."
Mahsa Amini bila je u poseti iranskoj prestonici sa porodicom kada ju je privela specijalna policijska jedinica koja sprovodi stroga pravila oblačenja za žene, uključujući obvezno nošenje marame.
Njen brat Kiareš rekao je u to vreme da je, dok je čekao ispred policijske staniceda je puste, vozilo hitne pomoći odvezlo nju u bolnicu.
Rečeno mu je da je bila u komi nakon što je doživela srčani udar i moždani udar.
Mahsa je kasnije umrla od povreda, ali je Iran demantovao umešanost u njenu smrt, tvrdeći da je umrla od otkazivanja više organa uzrokovanog nedostatkom kiseonika u mozgu.
Gotovo 80 ljudi umrlo je tokom 11 noći nasilnih nemira širom zemlje prošlog septembra nakon što su građani Irana pozvali na smrt sadašnjeg čelnika, ajatolaha Alija Kameneija, nakon što su se proširile vesti o njenoj smrti.
Bonus video:
(Espreso/ Jutarnji)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!