JERMENSKI PREMIJER
JERMENIJA NIJE UČESTVOVALA U PRIPREMI TEKSTA SPORAZUMA O PREKIDU VATRE? Pašinjan o situaciji u SPORNOJ OBLASTI
Dogovor o prekidu vatre između azerbejdžanskih oružanih snaga i jermenskih trupa u otcepljenom regionu Nagorno-Karabaha, naseljenom pretežno Jermenima, postignut je danas uz posredovanje ruskog mirovnog kontigenta
Jermenski premijer Nikol Pašinjan izjavio je danas da Jermenija nije učestvovala u pripremi teksta sporazuma o prekidu vatre u Nagorno-Karabahu.
Pašinjan je rekao da je njegova kancelarija primila k znanju odluku da su vlasti u Nagorno-Karabahu pristale na prekid vatre, javila je ruska agencija Interfaks.
Jermenija nema trupe u Nagorno-Karabahu od avgusta 2021. godine, dodao je on.
Dogovor o prekidu vatre između azerbejdžanskih oružanih snaga i jermenskih trupa u otcepljenom regionu Nagorno-Karabaha, naseljenom pretežno Jermenima, postignut je danas uz posredovanje ruskog mirovnog kontigenta, saopštile su lokalne vlasti i azerbejdžanski zvaničnici.
Sporazum treba da stupi na snagu danas u 13 časova po lokalnom vremenu, odnosno u 11 sati po srednjeevropskom, preneo je Rojters.
Razgovori između azerbejdžanskih zvaničnika i jermenskih vlasti u otcepljenom regionu o njegovoj "reintegraciji" u Azerbejdžan trebalo bi da se održe sutra u azerbejdžanskom gradu Jevlahu.
Dogovor o primirju postignut je u pregovorima sa ruskim mirovnim kontingentom u regionu, rekli su lokalni zvaničnici.
"Posredovanjem komande ruskog mirovnog kontingenta, postignut je dogovor između azerbejdžanske strane i predstavnika Nagorno-Karabaha o potpunom prekidu neprijateljstava. Implementacija ovih sporazuma će se sprovoditi u koordinaciji sa komandom Ruski mirovni kontingent, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
Dogovorom je predviđeno povlačenje jermenskih vojnih jedinica i opreme iz Nagorno-Karabaha, kao i razoružavanje lokalnih odbrambenih snaga, saopštilo je Ministarstvo odbrane Azerbejdžana.
Dan ranije Azerbejdžan je pokrenuo vojnu operaciju u Nagorno-Karabahu i upotrebio jaku artiljerijsku vatru na tamošnje jermenske položaje. Lokalni zvaničnici su rekli da su u tim napadima ubijene i povređene na desetine ljudi.
Ombudsman Nagorno-Karabaha Gegan Stepanjan rekao je danas da su 32 osobe, uključujući sedam civila, ubijene, a više od 200 ranjeno.
Azerbejdžan je napad nazvao "antiterorističkom operacijom" i saopštio da ce se nastaviti sve dok se separatistička vlada Nagorno-Karabaha ne rasformira i ne predaju, kako je naveo, "nelegalne jermenske vojne formacije".
U Nagorno-Karabahu, koji je međunarodno priznat kao deo Azerbejdžana, živi pretežno jermensko stanovništvo i on nije pod kontrolom Bakua od ranih 1990-ih, nakon rata između Jermenije i Azerbejdžana.
Azerbejdžan je ponovo zauzeo delove teritorije Nagorno-Karabaha i oko njega u ratu 2020. godine.
Bonus video:
(Espreso/ Agencije)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!