nevreme u evropi
POPLAVE, GRMLJAVINSKE OLUJE, BURA... Užasno nevreme hara Mediteranom, a EVO šta ih SVE ČEKA tokom septembra
Nevreme je zahvatio velike delove Mediterana, a u Crnoj Gori je bura
Prema vremenskoj prognozi meteorologa “Weather2Umbrella” loše vreme zahvatilo je delove Mediterana, naročito Grčku, delove Španije i Portugalije i Siciliju. Lokalne grmljavinske oluje i pljuskovi se očekuju danas i na egejskoj obali Turske, na Kipru, dok je na Jadranskom moru, u Hrvatskoj i Crnoj Gori – bura.
Grčka na udaru grmljavinskih oluja
Kako je i najavljeno, do Grčke je stigao hladni front i došlo je i do formiranja ciklona, pa će do četvrtka širom te zemlje biti jakih oluja i vrlo obilnih padavina. Prvi talas grmljavinskih oluja već je zahvatio Grčku. Vrlo obilne padavine i jake oluje bile su izražene u centralnim i istočnim predelima, u Tesaliji i u Olimpskoj regiji i na ostrvima u Egejskom moru, uz centralnu obalu egejske Grčke.
Obilne padavine
-Vrlo obilne padavine očekuju se do četvrtka. Očekuje se da širom Grčke padne od 50 do 100 litara kiše, što je u mnogim predelima više nego prosek za ceo septembar. Lokalno se očekuje i do 150 litara, a u Tesaliji, u Olimpskoj regiji lokalno i do 300 litara, što je polovina od ukupne godišnje količine padavina – navode u “Weather2Umbrella”.
Opasnost od poplava i bujica
Širom Grčke biće opasnosti od poplava i bujica, a ponegde mogu biti i razorne. Očekuju se olujni vetrovi, visoki plimni talasi i opasnost i morskih pijavica.
Stabilizacija vremena dolazi tek od četvrtka i petka, a potpuni povratak leta od vikenda, pa će ostatak septembra proteći u znaku sunčanog i toplog vremena.
Obilni pljuskovi i jaki vetrovi na Siciliji
Ciklon će se premeštati narednih dana sporo preko Jonskog mora i uticaće na vreme na istoku i jugoistoku Sicilije gde se očekuju olujni vetrovi, jake grmljavinske oluje i vrlo obilni pljuskovi, pri čemu može pasti više od 150 litara kiše, uz poplave i bujice. Slično se može dogoditi i zapadnom delu Peleponeza i Krita. Ipak, središte ciklona nalaziće se nad otvorenim delom Jonskog mora, uz vetrove od preko 120 km/h, a može da padne i preko 300 litara kiše na jednoj lokaciji.
Kasnije, u danima ka vikendu ciklon će se kretati ka severnoj obali Libije i doneće i tim predelima olujne vetrove, jake grmljavinske oluje, poplave i bujice.
Bura na Jadranu
-Kada je reč o crnogorskom primorju ne očekuju se padavine i biće uglavnom vedro i toplo vreme. Jutarnja temperatura biće do 22 stepena, tokom dana od 28 do 32 stepena Celzijusa. Ipak, zbog veoma velike razlike u vazdušnom pritisku između Jadranskog i Jonskog mora narednih dana duvaće veoma jak, na udare i olujni severoistočni vetar sa udarima i do 100 km/h. Kako je reč o buri, koja duva sa kopna prema moru, vazduh će se spuštanjem sa okolnih vrlo strmih i okolnih planina zagrevati i isušivati vazduh, tako da će bura biti fenskog efekta – kažu u “Weather2Umbrella”.
Na jugu Crne Gore ostaće letnje vreme, a na severu će biti pravo jesenje i kišovito, uz temperature od oko 10-15 stepeni, uz vrlo jak severac.
Letnje vreme u Crnoj Gori potrajaće tokom većeg dela septembra, a jačeg zahlađenja sa obilnijim padavinama neće biti pre 20. septembra.
Bonus video:
(Espreso/ Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!