NEVEROVATNO OTKRIĆE
NAJNOVIJE OTKRIĆE INDIJSKOG ROVERA IZ SVEMIRA: Evo šta su PRONAŠLI na površini južnog pola MESECA, ovo je OGROMNO
Očekuje se da će rover "Čandrajan-3" sprovoditi eksperimente tokom 14 dana
Indijski lunarni rover potvrdio je prisustvo sumpora i otkrio nekoliko drugih elemenata u blizini južnog pola Meseca dok je tražio znake smrznute vode skoro nedelju dana nakon svog istorijskog sletanja na Mesec, saopštila je u utorak indijska svemirska agencija.
Laserski indukovani spektroskopski instrument rovera takođe je otkrio aluminijum, gvožđe, kalcijum, hrom, titan, mangan, kiseonik i silicijum na površini Meseca, navodi Indijska organizacija za istraživanje svemira ili ISRO.
Lunarni rover se spustio niz rampu sa lendera indijske svemirske letelice nakon sletanja prošle srede blizu južnog pola Meseca.
Očekuje se da će rover "Čandrajan-3" sprovoditi eksperimente tokom 14 dana, saopštio je ISRO.
Rover "nedvosmisleno potvrđuje prisustvo sumpora", rekao je ISRO.
Takođe traži znakove smrznute vode koji bi mogli pomoći budućim misijama astronauta, kao potencijalni izvor vode za piće ili za proizvodnju raketnog goriva.
Rover će takođe proučavati mesečevu atmosferu i seizmičku aktivnost, rekao je predsednik ISRO-a S. Somnat.
U ponedeljak je ruta rovera reprogramirana kada se približio krateru širokom 4 metra (13 stopa).
„Sada bezbedno ide novim putem“, rekao je ISRO.
Letelica se kreće sporom brzinom od oko 10 centimetara (4 inča) u sekundi kako bi se minimizirali udari i oštećenja vozila od neravnog terena na Mesecu.
Posle neuspelog pokušaja da sleti na Mesec 2019. godine, Indija se prošle nedelje pridružila Sjedinjenim Državama, Sovjetskom Savezu i Kini kao tek četvrta zemlja koja je postigla ovu prekretnicu.
Uspešna misija pokazuje rastući položaj Indije kao tehnološke i svemirske elektrane i u skladu je sa imidžom koji premijer Narendra Modi pokušava da projektuje: uzdižuća zemlja koja potvrđuje svoje mesto među globalnom elitom.
Misija je počela pre više od mesec dana po procenjenoj ceni od 75 miliona dolara.
Uspeh Indije usledio je samo nekoliko dana nakon što se ruska Luna-25, koja je ciljala na istu lunarnu oblast, okrenula u nekontrolisanu orbitu i srušila se.
To bi bilo prvo uspešno rusko sletanje na Mesec posle razmaka od 47 godina.
Ruski šef svemirske korporacije pod kontrolom države Roskosmos pripisao je neuspeh nedostatku stručnosti zbog dugog prekida istraživanja Meseca koji je usledio posle poslednje sovjetske misije na Mesec 1976. godine.
Aktivna od 1960-ih, Indija je lansirala satelite za sebe i druge zemlje i uspešno postavila jedan u orbitu oko Marsa 2014.
Indija planira svoju prvu misiju na Međunarodnoj svemirskoj stanici sledeće godine, u saradnji sa Sjedinjenim Državama.
(Espreso/ ABC News/ Tamara Marić)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!