rijaliti usred bele kuće
PRE 25 GODINA JE OTKRIVENA NAJVEĆA AFERA U ISTORIJI SAD: Klinton pokušao da se IZVUČE, ali ga je OVO raskrinkalo!
Dana 17. avgusta 1998. godine Klinton se obratio javnosti iz Bele kuće u televizijskom obraćanju, nakon što se suočio sa tužiocima koji su ga ispitivali više od četiri sata
Ako se vratimo u 1998. godinu, videćemo da se tada u SAD odigravao pravi rijaliti, i to usred Bele kuće.
Već početkom godine, predsednik Bil Klinton je negirao da je imao aferu sa mladom pripravnicom Monikom Levinski.
– Želim da kažem jednu stvar američkom narodu. Želim da me saslušate. Ponoviću ovo: Nisam imao seksualne odnose sa tom ženom, gospođicom Levinski. Nikada nisam nikome rekao da laže, ni jedan jedini put. Nikada. Ove optužbe su lažne – rekao je 26. januara 1998. godine. Tada je pored njega stajala njegova žena Hilari Klinton, kao i potpredsednik Al Gor.
Međutim, sredinom avgusta je promenio priču i priznao da je njegov odnos sa Monikom Levinski bio neprikladan.
Naveo je da je sve loše procenio i da je to bio lični promašaj sa njegove strane, za šta odgovornost leži samo na njemu.
– Znam da su moji komentari u javnosti i moje ćutanje o ovoj stvari kod ljudi stvorili pogrešan utisak – doveo sam sve u zabludu, uključujući čak i moju ženu. Duboko žalim zbog toga – istakao je on.
Dana 17. avgusta 1998. godine Klinton se obratio javnosti iz Bele kuće u televizijskom obraćanju, nakon što se suočio sa tužiocima koji su ga ispitivali više od četiri sata.
U svedočenju je priznao da je imao seksualne odnose sa pripravnicom.
– Rekao sam danas poroti, a to govorim i vama sada, ni od koga nisam tražio da laže, sakrije ili uništi dokaze, niti da preduzme bilo kakvu nezakonitu akciju – poručio je on.
Kako je tada naveo CNN, reč “seks” nije upotrebljena u obraćanju, a reč “kajanje” je korišćena samo u kontekstu da je obmanuo narod i porodicu.
Klinton je rekao da je u januarskom obraćanju slagao jer je želeo da zaštiti porodicu i sebe od sramote.
Izvori CNN su rekli da se njegova žena Hilari nije pojavila zajedno sa njim pred kamerama, ali da je imala udela u pisanju govora, baš kao i advokat Dejvid Kendal.
CNN je naveo da će Klinton morati mnogo toga da objasni porodici i najbližim prijatejima, kao i savetnicima.
Mnogi od njih su bili prilično razočarani, ali je Gor stao uz predsednika.
– Kao i svi ostali u zemlji, gledao sam predsednikovo obraćanje u kome je preuzeo punu odgovornost za svoja dela i izvinio se naciji. Ponosan sam na njega, ne samo zato što je prijatelj, već zato što je osoba koja je imala hrabrosti da prizna da je pogrešila. Ponosan sam što radim sa ovim velikim predsednikom i mislim da je vreme da ovo pitanje ostavimo iza nas, jednom za svagda – rekao je tada.
Klintonov slučaj je pokrenuo pitanje o tome kako i predsednici imaju privatan život, ali je ipak sve završilo pred Kongresom.
U jednom kasnijem dokumentarcu Klinton je priznao da je, kada je upoznao Moniku, bio pod velikim stresom zbog posla i da mu je afera s njom pomogla da se nosi sa svojim problemima i da “skrene misli”.
Tek tada se izvinio Moniki Levinski i istakao da mu je žao što se proslavila kao njegova ljubavnica.
Plava haljina
Klinton je započeo vezu sa Monikom Levinski 1995. godine, kada je ona bila 22-godišnja stažistkinja u Beloj kući. Njihova veza je trajala do 1997, a sve je razotkriveno početkom 1998. godine.
Inače, Moniku su u aprilu 1996. godine njeni šefovi premestili iz Bele kuće u Pentagon, jer su smatrali da previše vremena provodi sa predsednikom.
Monika Levinski je u jednom trenutku o svom odnosu sa Klintonom ispričala koleginici Lindi Trip, sa kojom je radila u kancelariji za odnose sa javnošću u Pentagonu. Tripova je, na nagovor agenta Lusijen Goldberg, navodila Moniku da joj detaljno opiše njihovu vezu i u tajnosti je snimala te razgovore.
Godinu dana pre početka njihove veze, protiv Klintona je Pola Džouns podnela tužbu zbog seksualnog uznemiravanja. Taj slučaj je trajao dok su Monika i Bil bili u vezi, a Monika je podnela pismenu izjavu sudu u kojoj je negirala bilo kakav fizički odnos sa predsednikom. U januaru 1998. pokušala je da ubedi Tripovu da lažno svedoči u tom slučaju.
Umesto toga, Linda Trip je snimke razgovora predala Kenetu Staru iz Ministarstva pravde, koji je u to vreme već istraživao neke afere u vezi sa predsednikom. I tako je klupko počelo da se odmotava.
Mlada pripravnica je saopštila da je sa Klintonom tokom devet susreta imala seksualne odnose. Koleginica Trip ju je ubedila da sačuva poklone koje je dobijala, kao i plavu haljinu na kojoj su ostale fleke od sperme.
Prva vest o aferi se pojavila 17. januara 1998. u “Dradž riportu”, a potom i u “Vašington postu”. Iako se branio da nije ništa uradio, ostali su dokazi – plava haljina i snimljena priznanja Monike Levinski.
Nakon što je u avgustu 1998. svedočio pred porotom i priznao aferu, otkriveno je da je svedočio u slučaju Pole Džouns i da je tada pod zakletvom, kada je bio upitan za Moniku Levinski, negirao da je imao seksualnu vezu sa njom.
Na pitanje da li su mrlje na haljini semena tečnost, Monika je na jednom svedočenju odgovorila: “Nosila sam tu haljinu za vreme večere, tako da nisam sigurna šta je to.“
Utvrđeno je da to ipak nisu fleke od hrane već dokaz afere. Ona je legendarnu plavu haljinu nosila 28. februara 1997. godine, kada se susrela sa Klintonom u Ovalnom kabinetu, gde se desio prvi od devet njihovih intimnih odnosa, koje je naposletku priznala.
– Poklonio mi je knjigu “Vlati trave”. Takva intimna knjiga ne daje se lako, niti bilo kome. To me je uverilo da među nama ima nečega, iako sam se do tada dvoumila, mislila sam kako sam možda sve samo umislila. Krenuli smo prema kupatilu, on mi je davao komplimente, ja sam uzvraćala i postajali smo sve intimniji… U jednom trenutku pitala sam ga da li želi da nastavi – rekao je da želi, iako je u svim našim prethodnim susretima odustajao kad bismo došli do te kritične tačke – opisivala je Monika Levinski njihov susret.
Plavu haljinu je istog dana nosila na jednoj večeri, ali je mrlje primetila tek nekoliko dana kasnije, kad ju je ponovo isprobavala pred prijateljicom.
Ta prijateljica je bila upravo Linda Trip, koja je, saznavši istinu, rekla da je ne nosi na hemijsko čišćenje. Svet će je pamtiti kao ženu koja je razotkrila jednu od najvećih afera u istoriji. Preminula je 2020. u 70. godini od raka pankreasa.
Preživeo opoziv
U decembru 1998. godine, Klintonova Demokratska stranka bila je u manjini u oba doma Kongresa. Nekoliko demokrata i većina republikanaca su tvrdili da su Klintonovo lažno svedočenje i navodno uticanje na svedočenje Monike Levinski krivična dela i da treba pokrenuti opoziv.
Ipak, na iznenađenje mnogih, Senat se većinom glasova opredelio protiv smene Bila Klintona, koji je tako ostao na čelu zemlje i završio i drugi mandat.
Ne samo što je preživeo impičment, već je i dalje u braku sa Hilari Klinton, a Monika Levinski je, čini se, jedina žrtva celog slučaja, jer je ostala osramoćena i upamćena kao “najpoznatija ljubavnica na svetu”.
Inače, protiv svega tri američka predsednika je bio pokrenut opoziv. Prvi je to doživeo Endru Džonson, zatim Klinton, a potom Donald Tramp. Ričard Nikson je pak odlučio da podnese ostavku pre nego što je impičment pokrenut.
Bonus video:
(Espreso/ 24 Sedam)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!