HAOS
DROGIRANI MLADIĆ PRIŠAO ŠOLCU PA MU URADIO OVU STVAR: Obrukao Nemačku službu, evo kako je PREVARIO OBEZBEĐENJE
Incident se dogodio kada je nemački kancelar Olaf Šolc posetio Frankfurt.
Incident kasno uveče 24. maja je bizaran. Nepoznato vozilo pridružilo se koloni nemačkog kancelara Olafa Šolca tokom njegove posete Frankfurtu povodom 25. godišnjice osnivanja Evropske centralne banke i ostalo u koloni do dolaska na aerodrom u Frankfurtu, gde je čekao službeni avion kancelarke. Ali dok je Šolc ušao u avion, muškarac (48) je prišao kancelaru, zagrlio ga i poljubio. I tek tada su ga službenici za zaštitu kancelarke odvukli od Šolca.
Nakon toga, svi su pokušali da umanje značaj incidenta. Kancelar Šolc je naveo da se "ni u jednom trenutku nije osećao ugroženim”, da je zbog prirode posla "naviknut da mu ljudi prilaze i izražavaju svoja osećanja” i da je "siguran da je u dobrim rukama” oficira za zaštitu, piše Dojče Vele.
Ali taj incident nikako nije bio nevažan: nepoznato lice je u tom trenutku kancelaru moglo da radi šta hoće, a niko nije mogao da zna da li je čovek imao oružje. Nemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Faeser je još prilikom susreta sa češkom koleginicom na granici dve zemlje odmah izjavila da se "tako nešto ne može dozvoliti“ i nema sumnje da su usledile veoma ozbiljne rasprave sa svakim pojedinim službenikom za obezbeđenje kancelara.
Čitav niz slojeva zaštite
Frankfurter algemajne cajtung je takođe detaljno istražio ovaj incident – a kako se ispostavilo, to je još veća sramota za nemačke službe nego što se prvi put ispostavilo. Zato što je nemački kancelar u principu jedna od najbolje zaštićenih ličnosti u ovoj zemlji i njegova zaštita ima čitav niz slojeva – i činilo se da je nemoguće da bilo ko sve prođe.
Pre svega, tu je tehnička zaštita: službeni automobil kancelarke samo izgleda kao obično vozilo, što nikako nije. O tehničkim detaljima se ne govori, ali treba podsetiti da nemački zvaničnici imaju iskustvo i sa atentatom ručnom bombom na oklopni automobil američkog generala Krozena u Hajdelbergu 1981. godine, koji su izvršili pripadnici terorističke grupe Bader-Majnhof. Inače, general je u atentatu samo lakše povređen.
Berlinska i Frankfurtska policija
Zatim dolazi osoblje obezbeđenja: odmah pored kancelara su posebno obučeni službenici Saveznog kriminalističkog zavoda (Bundeskriminalamt) i samo je filmska mašta da je njihov zadatak da „zaustave metak” namenjen osobi koju štite svojim telom. Mrtvi oficir ne može nikoga da zaštiti, ali njihov prvi zadatak je da odmah i po svaku cenu izvuku zaštićenu osobu iz opasnosti.
Treći sloj zaštite su službenici Federalne policije (Bundespolizei) čiji je zadatak da unapred otkriju i otklone svaku pretnju po osobu koju štite. A nakon svega toga dolazi nešto što je očigledno bio povod za ovaj incident: tokom posete kancelara Frankfurtu, postoji i četvrti sloj zaštite – službenici kriminalističke službe pokrajine koju posećuje, odnosno pokrajine Hesen, koji takođe organizuju motociklističku pratnju za kolonu policije iz te pokrajine kako bi kolona mogla da prođe bez obzira na saobraćaj i saobraćajne propise. Ne može biti da vozilo zaštićenog mora negde da stoji na trenutak, jer je to neprihvatljiv bezbednosni rizik.
Još jedan crni Audi
Kako je ustanovio novinar lista FAZ Ekart Loze, nepoznata osoba pridružila se konvoju kancelara u Ofenbahu, a pometnju je izazvalo njegovo vozilo. Svi bi odmah primetili da li je u pitanju crvena Dačija ili žuta Ford Fiesta, ali on je vozio crni Audi A5.Audiji su službena vozila policajaca, čak i ako se radi o modelu sa dvoja vrata – nisu pogodni za servis, teško će se videti u retrovizoru samo s prednje strane kada se vozilo uključi u zadnji deo kolone.
Doduše, „audi“ uljez nije imao policijske tablice i svi u konvoju su imali spisak brojeva vozila koja učestvuju u pratnji, ali su policajci iz Frankfurta verovali da mu se naknadno pridružilo vozilo kolege iz Berlina, a Berlinčani su mislili da mora da je bilo neko policijsko vozilo Hesena.
Prvi, drugi, treći, četvrti neuspeh...
To je bio samo prvi neuspeh: drugi je bio na ulazu u aerodrom u Frankfurtu, gde su službenici propustili ceo konvoj – plus uljeza, iako su imali i registarske tablice i, naravno, broj vozila koja bi trebalo da budu u konvoj. Ali ni oni nisu našli ništa sumnjivo u činjenici da je tu bio još jedan Audi, već je cela kolona došla do zvaničnog aviona nemačke vlade koji je stajao na pisti.
A onda dolazi i treći, pomalo neverovatan propust: sva vozila konvoja su jedno vreme stajala ispred aviona jer je kancelar bio na telefonu – razgovor je završen u 22.30. Sada su svi morali da vide taj drugi Audi, koji je teško mogao da bude službeno vozilo, a tek kada je kancelar Šolc izašao iz automobila i krenuo ka avionu, uljez je takođe izašao, prišao mu, zagrlio ga i poljubio dok je sve službenici su stajali oko njega, ne verujući sopstvenim očima šta se dešava.
I da zaboravimo sve to?
Identitet uljeza nije otkriven, ali Špigel prenosi da je reč o osobi grčkog porekla koja živi u obližnjem Hanauu. Što je još gore, njegova krv je bila pozitivna na kokain koji je ranije koristio, a njegovo objašnjenje policiji zašto je to uradio podjednako je smelo - i glupo: on tvrdi da je mislio da je to neka vrsta venčanja, pa se pridružio zabavi na račun mladenaca. I verovatno mu je žao što nema fotografije ili snimka tog poduhvata – to bi mu garantovalo slavu, ne samo u ovoj zemlji.
Naravno, posle toga je pooštrena bezbednosna organizacija kancelara i svih lica pod zvaničnom zaštitom, a nije isključeno da će sledeća dužnost jednog od ovih policajaca biti kontrola saobraćaja negde duboko u nemačkoj pokrajini, gde će posmatrati da li neki traktor vozi brže nego što je dozvoljeno.
Uljez je odavno pušten i protiv njega je pokrenut benigni postupak zbog narušavanja javnog reda i mira. Da li će policiju zanimati odakle mu kokain, pod čijim uticajem ga je dobio, teško je reći: nemačke vlasti znaju da im se ceo svet smeje i najradije bi ceo slučaj zakopale negde duboko, duboko u fioke.
(Espreso/DW)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!