žene!
BILE SU DVE LEZBEJKE KOJE SU SE BORILE PROTIV FAŠISTA: Reči jedne od njih na SUĐENJU i dalje ODJEKUJU (FOTO)
Priča o dvema partnerkama umetnicama koje su se borile protiv fašista
Klod Kohejn i Marsel Mor jesu poznate francuske umetnice nadrealizma koje su zapamćene, pored svoje umetnosti i kao žene koje su podstakle vidiljivost lezbejki u društvu, ali i kao borkinje protiv fašizma.
Klod Kohejn (25. oktobar 1894 – 8. decembar 1954) je bila fotografkinja, skulpturistkinja i spisateljica. U svojim radovima mahom je koristila zamenicu "ona" (elle), ali često je sebe opisivala i kao "femininu" i kao "maskulinu". Isticala se svojim androgenim izgledom kojim je često htela da pokaže svoj bunt prema društveno određenim ulogama.
Marsel Mor (19. jul 1892 – 19. februar 1972) je bila dizajnerka, ilustratorka i fotografkinja. Kao emotivna i profesionalna partnerka Klod Kohejn ostala je upamćena po svom angažovanom radu.
Borba protiv fašista
Kohejn i Mur su od 1937. godine počele da žive u Džersiju, autonomnom krunskom posedu britanskog suverena u Lamanšu između obala Francuske i Engleske.
Kada su fašisti okupirali Džersi, posle pada Francuske, postale su aktivne članice otpora i propagandistkinje.
Lepile su i delile antifašističke letke, kad kad se prerušavajući u nemačke oficire. Maskirane prisustvovale su nemačkim vojnim događajima u Džersiju, stavljajući antifašističke pamflete u džepove vojnika, na njihove stolice i u kutije za cigarete kako bi vojnici bili upoznati sa zločinima koje njihova država čini.
Neke od ovih poruka objavile su pod nemačkim pseudonimom Der Soldat Ohne Namen ili Vojnik bez imena, obmanjujući vojnike da postoji izdajica među njima.
Jednom prilikom su u lokalnoj crkvi okačili transparent na kojem je pisalo „Isus je veliki, ali Hitler je veći – jer je Isus umro za ljude, ali ljudi umiru za Hitlera“.
Političko i lično nisu odvajale, kako ni ranije, tako ni tokom Drugog svetskog rata, jer njihova umetnost i njihov život bili su podređeni borbi za bolju poziciju potlačenih, za slobodu.
Kohejn i Mur su 1944. godine bile uhapšene i osuđene na smrt, ali ta presuda nikada nije izvršena, pošto je ostrvo oslobođeno od nemačke okupacije 1945. godine.
Međutim, Kejhun se nikada nije oporavila od lečenja u zatvoru i umrla je 1954. godine. Prema dokumentarcu o okupaciji Kanalskih ostrva, Kohejn i Mur su sahranjene zajedno u crkvi Svete Brelade.
Prema istim navodima, na suđenju Kohejn je nemačkom sudiji rekla da će morati da je upucaju dva puta, jer nije samo članica otpora, već i Jevrejka. Ovo je očigledno izazvalo smeh na sudu i navodno je bio jedan od razloga zašto pogubljenje nije sprovedeno (Martin Sugarman, AJEKS arhivista).
Bonus video: O drugoj fantastićnoj Francuskinji
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!