rat u ukrajini
STRAH OD NUKLEARNOG RATA, POMOĆ ZAPADA, PORAZ KOD KIJEVA: Ključni događaji RATA U UKRAJINI
Pregled ključnih događaja rata u Ukrajini
Ruski tenkovi su išli ka Kijevu, avioni letele iznad glava. Ruski predsednik Vladimir Putin nadao se brzom napadu u kojem će videti ukrajinskog predsednika mrtvog, a naciju pokorenu.
Ali njegov plan nije uspeo, a godinu dana kasnije oružane snage Ukrajine potisnule su drugu vojsku na svet i spremaju se za novu ofanzivu.
Od vraćanja kontrole nad Zmijskim ostrvom do oslobađanja Hersona, postoje brojni trenuci konflikta koji se izdvajaju.
Vojni analitičari su za Sky News otkrili koji su ključni trenuci u ratu do sada:
Ruske snage potisnute iz okoline Kijeva - februar 2022.
Na početku rata, ruske snage su planirale da iz Belorusije stignu do Kijeva, sa idejom da će osvajanje Kijeva brzo paralizovati svaki otpor. U okviru plana, napali su mali aerodrom Hostomel, na manje od 32 kilometra od centra grada.
"To je bilo zaista kritično. Njihov neuspeh da zauzmu Hostomel ili da ga zadrže - zauzeli su ga i onda su ga Ukrajinci povratili za par sati - koštali su ih brze strategije koja bi inače mogla da funkcioniše", rekao je profesor Majkl Klark.
Kijev nije pao i njegova uspešna odbrana pomogla je otporu zemlje.
Gradovi vraćeni, otkrivena ruska navodna zverstva - mart 2022.
Kad su se ruske trupe povukle iz okoline Kremlja, ukrajinski vojnici ušli su u nedavno oslobođene gradove i pronašli strašne dokaze o zloupotrebama ljudskih prava.
Fotografije iz Buče, malo izvan Kijeva, pokazale su mrtva tela sa vezanim rukama iza leđa, a činilo se da su upucana iz blizine.
Scene su izazvale međunarodnu osudu, a Zelenski ih je opisao kao genocid.
"Heroji Mariupolja" stoje dok njihov grad gori - od februara do marta 2022.
Kako su ruske snage potisnute sa Krima na jugu, suočile su se sa otporom u lučkom gradu Mariupolj. Većina grada je sravnjena sa zemljom, zgrade su postale ruševine a kuće su nestale.
Broj umrlih bi mogao da bude desetine hiljada. U jednom užasnom incidentu, stotine ljudi je pronašlo sklonište u zgradi pozorišta i velikim slovima napisali reč "deca" ispred zgarde kako bi odbili napade.
21. dana rata pozorište je uništeno u raketnom napadu, a procenjuje se da je poginulo 600 ljudi.
Dok su se ruske snage približavale, branioci grada su bili primorani da se povuku u čeličanu Azovstal. Opisana kao "tvrđava unutar grada", ogromna fabrika bila je iznad mreže podzemnih tunela.
Uprkos nikakvim šansama i sa nedostatkom zaliha, ukrajinske snage u fabrici izdržale su više od 80 dana.
"O odbrani Mariupolja snimaće se filmovi u budućnosti. Heroji Mariupolja su dali izuzetan primer ostatku Ukrajine, da pokažu kako Rusi možda imaju veću vojsku, ali David može da pobedi Golijata. Mariupolj je postao simbol toga", rekao je vojni analitičar Šon Bel.
Strah od katastrofe nakon što su Rusi osvojili najveću nuklearnu elektranu u Evropi - mart 2022.
Ukrajina je zemlja kojoj je već poznata opasnost nuklearnog incidenta. Katastrofa u Černobilju 1986. godine i dalje je u sećanju ljudi. Nekada užurbani grad Pripjat sada stoji prazan.
Pa tako kada su ruske trupe krenule prema nuklearnoj elektrani Zaporožje drugog meseca ruske invazije, u Ukrajini i širom Evrope došlo je do uzbune.
Došlo je do teških borbi za kontrolu područja oko ustanove. Možda nikada nećemo znati koliko blizu je Evropa bila drugoj nuklearnoj katastrofi.
Nuklearka je pod ruskom kontrolom mesecima, a obe strane se optužuju za granatiranje ustanove.
Kada je međunarodnim stručnjacima konačno dozvoljeno da pregledaju štetu, oni su prijavili da je njen "fizički integritet narušen".
Ponos ruske crnomorske flote je potonuo - mart 2022.
Moskva je bio vodeći brod ruske mornarice. Iako se verovalo da je nedodirljiva daleko od obale, sada leži na dnu mora nakon što je pogođena projektilom Neptun.
"To je još jedan primer podizanja morala kod Ukrajinaca", rekao je Bel.
Potonuće Moskve naišlo je na odmazdu Rusije, koja je pokrenula talas raketnih napada na Ukrajinu.
Vraćanje kontrole na Zmijskom ostrvu - jun 2022.
Oko Zmijskog ostrva takođe je bilo borbi, a Ukrajina je na kraju naterala povlačenje ruskih trupa sa ostrva 30. juna.
Bel je rekao da Zmijsko ostrvo ima simboličnu vrednost Ukrajini i njenom moralu, ali dovodi u pitaje njegovu stratepku važnost.
Severodonjeck i Lisičansk - dva grada pala pod kontolu Rusije - jun 2022.
Borba za region Donbasa u istočnoj Ukrajii je bila žestoka, sa velikim brojem gubitaka na obe strane.
Većina borbi odvijala se oko gradova Severodonjeck i Lisičansk. Gradovi su pali jedan za drugim krajem juna.
"Ovo je bio jedini dobar deo manevarskog ratovanja koji su vodili Rusi. Oni su stali iza ukrajinskih branilaca... (koji su) morali da odustanu ili će biti opkoljeni", rekao je Klark.
Ukrajina dobija delove teritorije u ofanzivi na Harkov - od septembra do oktobra 2022.
Kada su ukrajinske snage pokrenule kontraofanzivu oko Harkova to je došlo kao iznenađenje. Ukrajinske trupe su oslobodile Balakliju i Kupjansk jugoistočno od Harkova, kao i logistički grad Izjum.
Napad na Krimski most - oktobar 2022.
Krimski most koji povezuje Rusiju sa okupiranim Krimom je najduži u Evropi. Most je zvanično otvorio Vladimir Putin u maju 2018.
Deo mosta je eksplodirao 8. oktobra, šaljući dim u vazduh i zaustavljajući saobraćaj.
Bel je rekao da iako je "taktički beznačajan", napad na Kerčki most i slični događaji "pokazuju da Rusija nije bezbedna iza sopstvene linije fronta".
Slavlje kada je Herson najzad oslobođen - oktobar 2022.
Slavlje, suze i plavo-žute zastave vijorile su se u vazduhu.
Nakon osam dugih meseci, grad Herson, jedini veliki grad koji je Rusija osvojila, oslobođen je nakon što su se ruske snage povukle.
Bila je to velika pobeda za Ukrajinu i "ogroman poraz" za Rusiju, rekao je profesor Klark.
Međutim, ako je Putin odlučio da se fokusira na Dobas pre nego što proglasi uspeh i pozove na primirje, onda je gubitak grada manje relevantan.
Evropa i SAD šalju tenkove Ukrajini - januar 2023.
U januaru ove godine evropske zemlje obećale su da će poslati Leopard 2 tenkove Ukrajini a SAD su rekle da će poslati Abrams tenkove.
Dok se Ukrajina priprema za prolećnu ofanzivu, veruje se da bi ovi tenkovi mogli da promene tok rata i naprave razliku na bojnom polju - ukoliko tamo stignu na vreme.
(Espreso/ Telegraf/ Anita Marković)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!