NESTAO I NOVAC
SMRT TAJKUNA OBAVIJENA VELOM MISTERIJE: Svet bruji o PROKLETSTVU ovih MILIONERA, za mesec dana umrla dva MLADIĆA
Najmanje četiri mlada kripto-tajkuna umrla su neočekivano od 2018. godine, povremeno izazivajući divlje i neosnovane teorije zavere
Kripto-tajkun Tijantijan Kulander drugi je lider u industriji koji je neočekivano umro za nekoliko nedelja. Njegova smrt "u snu" usledila je nakon što je 28. oktobra umro njegov kolega kripto milioner Nikolaj Mušegijan (29), i to nekoliko sati nakon paranoične objave na Tviteru u kojoj izražava bojazan da će ga CIA i Mosad ubiti.
Najmanje četiri mlada kripto-tajkuna umrla su neočekivano od 2018. godine, povremeno izazivajući divlje i neosnovane teorije zavere.
Ostala dvojica, Džerald Koten i Metju Melon, umrli su ne podelivši ključeve svojih kripto-novčanika vrednih stotine miliona dolara, ostavljajući sredstva nedostupnima.
Kotenova smrt bila je toliko misteriozna i kontroverzna da je navela Netflix da napravi dokumentarac.
U međuvremenu, Melon - bivši muž suosnivača Džimi Ču-a Tamare Melon - doživeo je srčani udar dok se pripremao da se prijavi u kliniku za odvikavanje od narkomanije u Meksiku.
Tiantian Kullander
Kulander je preminuo „neočekivano u snu“ 23. novembra, objavila je kompanija u saopštenju u petak. Kompanija, koja ima sedište u Singapuru, nije saopštila gde je Kulander preminuo. Uzrok smrti takođe nije otkriven u ponedeljak.
Kulander i nekoliko njegovih kolega iz Amber grupe bili su zajedno predstavljeni na Forbsovoj listi 30 ispod 30 godina 2019.
Amber grupa je sa sedištem u Singapuru i na njenoj veb stranici piše da je „prisutna u Atini, Ženevi, Dubaiju, Hong Kongu, Istanbulu, Londonu, Meksiko Sitiju, Tajpeju, Tokiju, Vankuveru i Cirihu“.
Kulander, bivši trgovac Morgan Stenlija i Goldman Saksa, osnovao je Amber grupu 2017. Kompanija je poslednjih meseci bila procenjena na 3 milijarde dolara.
Nikolaj Mušegjan
Nikolaj Mušegjan, 29, umro je 28. oktobra, nekoliko sati nakon što je tvitovao da se plaši da će ga CIA i Mosad ubiti. Problematični mladi milioner je imao istoriju problema sa mentalnim zdravljem i njegova porodica ne veruje u njegove tvrdnje.
Ali neki od njegovih saradnika su prihvatili ideju da je njegova smrt sumnjiva.
U tvit-u par sati pre nego što je umro, Mušegijan je rekao: „CIA i Mosad i pedo elita vode neku vrstu ucene trgovine ljudima iz Portorika i Karipskih ostrva.
„Smestiće mi laptop koji je podmetnula moja bivša [devojka] koja je bila špijun. Mučiće me do smrti.
Otkrio ga je surfer u vodi na plaži Ešford 29. oktobra, potpuno obučenog i sa novčanikom.
Brok Pirs, preduzetnik kriptovaluta koji je dobro poznat u zajednici, rekao je za Njujork post da je zadovoljan da Nikolajeva smrt nije bila sumnjiva nakon što je razgovarao sa njegovom porodicom na Floridi.
- Briljantni ljudi ponekad idu na ivicu ludila, rekao je.
Džerald Koten
Smrt Džeralda Kotena 2018. izazvala je toliko intriga i kontroverzi da je istražena u dokumentarcu Netflix-a "Ne veruj nikome".
30-godišnji osnivač bankrotirane firme za kriptovalute KuadrigaCKS umro je na medenom mesecu u Indiji sa suprugom 9. decembra 2018.
Bio je jedina osoba sa znanjem o ključevima potrebnim za pristup kripto imovini vrednoj milionima dolara. Čudne okolnosti vezane za njegovu preranu smrt takođe su uključivale činjenicu da je potpisao testament samo devet dana pre svoje smrti - što je podstaklo sumnje da je Koten, izvršni direktor najveće kanadske kripto berze, lažirao celu stvar.
Do danas nedostaje 169 miliona dolara, što je navelo istražitelje i žrtve da se zapitaju da li je on organizovao misteriju i stavio sredstva u džep. Neki investitori su čak tražili da se njegovo telo ekshumira kako bi dokazali da je to zaista on.
Njegova firma je u trenutku njegove smrti imala oko 115.000 klijenata.
Na internetu su se proširile glasine da je Koten možda još uvek živ, živeći od proneverenih sredstava. Na hard diskovima koji su davali pristup sredstvima, koja nisu bila povezana sa internetom, čuvana je kriptovaluta 75.000 klijenata i za koju je samo on imao lozinku. Istražitelji su otkrili da su novčanici obično korišćeni za čuvanje bitkoina počevši od aprila 2014. godine, ali su u aprilu 2018. svi osim jednog naglo ispražnjeni i ostavljeni da miruju.
Poslednji novčanik je i dalje korišćen za prenos valute do 3. decembra, šest dana pre nego što je Koten umro, pre nego što je takođe ostao prazan.
Prema kanadskom Globe and Mailu, Koten i njegova supruga su bili devet dana na medenom mesecu kada je par stigao u hotel Oberoi Rajvilas za 932 dolara po noći u Džajpuru 8. decembra 2018.
Ubrzo nakon prijave, Koten se požalio na akutne bolove u stomaku i odvezen je u obližnju bolnicu gde mu je dijagnostikovana putnička dijareja. 24 sata kasnije, on je bio mrtav.
Obdukcija nije obavljena.
Još više sumnje izazvala je činjenica da je samo tri dana pre polaska u Indiju, Koten podneo detaljan testament kojim je Robertsonu prepustio sve: njegov portfelj nekretnina od 12 miliona dolara, sportski automobil Lekus, njegov avion Cessna, jedrilicu od 50 stopa, bankovne račune pa čak i tačke za česte lete.
Odvojio je 100.000 dolara za brigu o njihovim čivavama, ali radoznalo nije pominjao eksterne čvrste diskove na kojima je bila smeštena većina Kvadriginih sredstava.
Metju Melon
Problematičan bankarski naslednik Metju Melon umro je od srčanog udara 2018. dok se spremao da se prijavi u kliniku za rehabilitaciju od droga u Kankunu u Meksiku.
Držao je KSRP novčiće u vrednosti od preko 200 miliona dolara - i bio je jedina osoba koja je mogla da pristupi kriptovalutama.
Melon navodno nikada ni sa kim nije delio ključeve potrebne za pristup KSRP-u. Neki od ključeva su držani na tuđa imena u skladištu širom SAD.
KSRP se trgovao za samo delić penija kada se Melon prvi put zainteresovao za imovinu. Na svom vrhuncu, kriptovaluta se trgovala za više od 1 dolara po novčiću. Na svom vrhuncu, Melonova početna investicija od 2 miliona dolara bila je vredna oko milijardu.
Melona su preživele njegova prva supruga Tamara Melon - koja je suosnivač Jimmi Choo-a - i njegova druga supruga, modna dizajnerka Nicole Hanlei. Ima i troje dece – jedno sa Tamarom i dvoje sa Nikol.
Melon je u februaru te godine za Forbs rekao da mu se dopada KSRP, koji koristi mreža za menjanje valuta Ripple, jer je to bila jedna od nekoliko kriptovaluta koje su zapravo funkcionisale u okviru tradicionalnog bankarskog sistema.
„Kripto je zastrašujuće i mračno. To je anti-Amerika“, rekao je Melon za Forbs, objašnjavajući da je izabrao Ripple jer je „proamerički, pro-biznis i pro-bankarski“.
Mellon je rođen u Njujorku u jednoj od najstarijih bankarskih porodica, koja potiče od osnivača Mellon banke sudije Tomasa Melona i američkog bankara i osnivača Univerziteta Drekel Entonija Džozefa Drekela.
Međutim, u svetlu njegove smrti, njegova porodica se trudi da pronađe njegovo bogatstvo u kriptovalutama koje je naizgled 'nestalo', prema porodičnom prijatelju.
- Nešto čudno se dogodilo sa svim njegovim kripto-bogatstvom i njegova porodica ne može da ga pronađe, rekli su.
(Espreso/Blic/Daily Mail)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!