GOTOV SAMIT
ZAVRŠEN SAMIT G20 NA BALIJU: Deklaracijom oštro osuđen rat u Ukrajini
Dokument od 17 stranica velika je pobeda za Sjedinjene Države i njihove saveznike koji su se zalagali da se samit završi oštrom osudom Rusije
Članovi grupe 20 vodećih svetskih ekonomija (G20) okončali su večeras samit na Baliju deklaracijom koja oštro osuđuje rat u Ukrajini, upozoravajući da sukob pogoršava ionako osetljivu svetsku ekonomiju, javlja Slobodna Evropa (RSE).
U završnoj izjavi samita svetski lideri su osudili ratni sukob na istoku Evrope, uprkos podelama unutar grupe, koja uključuje ne samo Rusiju, već i zemlje poput Kine i Indije, koje imaju značajne ekonomske veze s Moskvom i nisu direktno kritikovale rat.
"Većina članica snažno je osudila rat u Ukrajini i naglasila da on uzrokuje ogromnu ljudsku patnju, kao i da pogoršava postojeće slabosti u globalnoj ekonomiji", piše u završnom saopštenju.
Upotreba reči "većina članica" bila je jasan pokazatelj podela, kao i priznanje da su "postojali drugačiji stavovi i različite procene", kao i da G20 "nije forum za rešavanje bezbednosnih pitanja", piše RSE.
Nakon zatvaranja summita, indonežanski predsednik i domaćin G20 Joko Vidodo rekao je na konferenciji za novinare da su se "svetski lideri složili oko sadržaja deklaracije, odnosno osude rata u Ukrajini" koji narušava njen teritorijalni integritet.
Međutim, neki od reči korištenih u deklaraciji ukazuju na neslaganje među članicama oko pitanja oko Ukrajine.
"Ovaj je rat izazvao ogromnu patnju, a takođe je ugrozio globalnu ekonomiju koja je i dalje ranjiva nakon pandemiju, što je takođe uzrokovalo prehrambenu i energetsku krizu, kao i finansijsku krizu. G20 je raspravljao o uticaju rata na globalnu ekonomiju", rekao je Vidodo.
Dokument od 17 stranica velika je pobeda za Sjedinjene Države i njihove saveznike koji su se zalagali da se samit završi oštrom osudom Rusije.
Usvajanje zajedničke deklaracije zahtevalo bi da je prihvate lideri koji dele bliske veze s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom - ponajviše kineski predsednik Si Đinping, koji je nekoliko sedmica pre invazije proglasio prijateljstvo "bez granica" između Kine i Rusije, i indijski premijer Narendra Modi.
Iako se Indija vidno distancirala od Rusije, manje je jasno je li došlo do promene stanovišta u odnosu na Kinu.
Kineski lider Si pozvao je na prekid vatre i pristao na protivljenje upotrebi nuklearnog oružja u nizu bilateralnih sastanaka sa zapadnim liderima na marginama G20, ali nije javno naznačio da se obvezuje da uveriti svog "bliskog prijatelja" Vladimira Putina da okonča rat u Ukrajini.
(Espreso / Beta)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!