kripto
KO JE ČOVEK KOJI JE ODBIO DA SPASE FTX? Zna se šta RADI dok je BUDUĆNOST KRIPTA neizvesna
Inače, mnogi strahuju za svoj novac, koji je trenutno zarobljen na FTX
Osnivač jedne od dve najveće berze kriptovaluta i izvršni direktor Binance-a Čanpang Džao ponovo je u centru pažnje, ovog puta kao samoproglašeni "beli vitez" kriptovaluta dok je industrija uvučena u krizu nakon što je FTX proglasio bankrot.
Kanadski milijarder dospeo je na naslovne strane ove nedelje jer je ponudio da pritekne u pomoć preduzetnicima koji se suočavaju sa novčanom krizom, u naporima da pomogne "obnovi" sektora piše CNN.
Džao, čiji su inicijali "CZ", dao je svoj predlog samo nekoliko dana nakon što je povukao ponudu da pomogne u spasavanju jedne od najvećih berzi FTX.
Džao je u ponedeljak najavio da će njegov tim osnovati "fond za oporavak industrije, kako bi pomogao projektima koji su inače jaki, ali u krizi likvidnosti", da bi ublažio bilo kakvu dalju štetu od kolapsa FTX-a.
- Binance, najveća svetska berza kriptovaluta, poželela bi dobrodošlicu drugim igračima koji bi želeli da učestvuju kao gotovinski investitori - napisao je on na Tviteru.
- Kripto ne ide nigde. I dalje smo ovde. Hajde da je obnovimo - dodao je.
Skromni počeci
Džao je pokrenuo Binance u julu 2017. u Kini. U septembru te godine, prema navodima na kompanijskom blogu, veliki deo zaposlenih je napustio zemlju nakon što je kineska vlada izdala memorandum u kojem zabranjuje kripto razmenu.
Džao je rekao da je to bilo "pre nego što je Binance uopšte mogao da bude pravilno uspostavljen“ ili inkorporiran u zemlji.
Četiri godine kasnije, u septembru 2021, kineske vlasti su proglasile sve poslovne aktivnosti u vezi sa kriptovalutama nelegalnim i obećale da će suzbiti nezakonite aktivnosti koje uključuju digitalne valute.
Prema objavama na blogu kompanije, Džao je rođen u Kini, a sa 12 godina emigrirao je u Kanadu.
Svoje tinejdžerske dane je proveo u Vankuveru radeći u Mekdonaldsu kako bi pomagao svojoj porodici.
- Tokom pokerske igre 2013. godine saznao je za bitkoin, nakon čega je odlučio da uloži sve u kriptovalute, posvesćujući svoj život tome. Čak je prodao i svoju stan da bi kupio bitkoin - navodi se u kompanijskom blogu.
Kao i druge berze, Binance se součio sa regulatornim preprekama širom sveta tokom proteklih godina, uključujući zabranu u Britaniji i drugim ograničenjima u zemljama, uključujući Kanadu.
Kompanija je takođe na listi upozorenja za investitore u Singapuru, gde je centralna banka upozorila da nije licencirana ili regulisana lokalno.
Prošle nedelje, Džao se pozabavio spekulacijama o statusu kompanije u gradu, napisavši na Tviteru da Binance "nije zabranjen, samo još nema licencu".
Od septembra, Binance ima podružnice u zemljama uključujući Španiju, Italiju, Francusku, Bahrein i Ujedinjene Arapske Emirate.
Džao je ranije ove godine dospeo u centar pažnje nakon što je proglašen za jednog od najbogatijih ljudi na planeti.
U januaru je njegova procenjena neto vrednost dostigla najmanje 96 milijardi dolara, što ga je svrstalo u red lidera poput osnivača Oracle-a (ORCL) Larija Elisona, nadmašujući Mukeša Ambanija, indijskog tajkuna.
Sa padom kriptovaluta, došlo je i do pada njegovog bogatstva, na svega 16,9 milijardi dolara.
Portparol Binance-a je ranije rekao za CNN Business da "CZ namerava da pokloni većinu svog bogatstva, čak 99%, baš kao i drugi preduzetnici i osnivači".
Šta se desilo sa FTX-om?
Pad berze kriptovaluta FTX bio je izvestan nakon što je otkriveno da je njen osnivač i izvršni direktor Sem Bankman-Frajd navodno preneo 10 milijardi dolara sredstava klijenata sa FTX-a u svoju trgovačku kompaniju Alameda Research.
Prema pisanju WSJ, Bankman-Frajd je u prošlu sredu rekao investitorima da su mu potrebna "hitna sredstva za pokrivanje manjka od otprilike 8,0 milijardi dolara", zbog zahteva klijenata za povlačenje sredstava koji su stigli poslednjih dana.
Jedan od načina da se spase bila je i kupovina od strane Binance-a, na šta je Džao prvobitno pristao, da bi zatim povukao odluku, pojašnjavajući da su problemi kompanije izvan njihove kontrole ili mogućnosti da pomognu.
Džao je rekao da je poređenje trenutnog kripto haosa sa globalnom finansijskom krizom iz 2008. godine "verovatno tačna analogija".
- To je poražavajuće za industriju. Dosta poverenja potrošača je poljuljano. Vratili smo se nekoliko godina u nazad - pojasnio je.
Inače, mnogi strahuju za svoj novac, koji je trenutno zarobljen na FTX.
(Espreso / Telegraf Biznis)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!