NAORUŽANJE
RUSIJA ZVANIČNO PRIZNALA: Koristimo MiG-31 u vazdušnim operacijama nad Ukrajinom! (VIDEO)
Inače i ranije su dolazile informacije da su ovi borbeni avioni korišteni u ratu u Ukrajini, pre svega kao nosači hiperzvučnih raketa u dva navrata. Poslednji put se spominjala njihova upotreba na nebu Belgorodske oblasti.
Prvi put od početka rata u Ukrajini Ministarstvo odbrane Ruske Federacije putem svog televizijskog kanala TV Zvezda objavilo je kratak snimak u kome navode da je borbeni avion MIG-31BM korišten u vazdušnim operacijama nad Ukrajinom.
Inače i ranije su dolazile informacije da su ovi borbeni avioni korišteni u ratu u Ukrajini, pre svega kao nosači hiperzvučnih raketa u dva navrata. Poslednji put se spominjala njihova upotreba na nebu Belgorodske oblasti.
U fokusu priče je piloti koji se predstavio pod imenom Aleksandar, a koji je u kamere ruske TV Zvezda dok je stajao ispred svog lovca MiG-31BM pre izvesnog vremena oborio ukrajinski SU-24 sa dalekometnim raketma vazduh-vazduh, najverovatnije R-77 koje se inače vide zakačene ispod krila MiG-31.
Ruski mediji sugerišu da je u pitanju ukrajnski izviđač SU-24MR koji je nedavno obren iznad Poltavske oblasti, a koji je korišten za otkrivanje radarskih lokacija i lokacija PVO u Belgorosakoj oblasti kako bi MiG-29 i SU-27 lansirali protivradarske rakete tipa HARM.
Inače ovde treba dodati i da jedna od verzija kaže da je krivac za obaranje ovog SU-24MR, SU-27 i MiG-29 i PVO sistem dugog dometa S-300V4.
Takođe na snimku se osim R-77 vide i tri rakete vazduh-vazduh R-73 namenjen za blisku vazdušni borbu.
Avioni su kako je navedeno poleteli iz Balbeka na Krimu, gde su nedavno premešteni.
Inače od nedavno 6 lovaca MiG-31 patrolira i na nebu Belorusije. Zapadni mediji navode da je u pitanju verzija MIG-31K koja nosi hiperzvučne rakete tipa Kinžal, ali do sad ni na jednom snimku, pa ni onom iznad Minska ne može se sa sigurnošću reći da nose hiperzvučne rakete. Narodskim rečnikom rečenom nema potvrde.
MiG-31
Ruski lovac presretač MiG-31BM jedan od najvažnijih stubova protivvazdušne odbrane Ruske Federacije, a od kraja 2020. postali su čuvari Severnog pomorskog puta. Od sredine 2019. godine ove letelice locirane su na aerodromu Mončegorsk, sa predviđenom opcijom brzog razmeštaja na niz obnovljenih aerodroma uzduž ovog pomorskog puta.
MiG-31 se smatra i dalje jednim od najmoćnijih lovaca presretača koje je Rusko ratno vazduhoplovstvo koristi za patroliranje na velikim visinama, a zahvaljujući modernizaciji sposobni su da otkriju ciljeve koje lete supersoničnom brzinom, pa i krstareće rakete, ali i letelice na velikim udaljenostima.
Januara 2021. Ministarstvo odbrane Ruske federacije saopštilo je da su lovci MiG-31BM već preuzeli borbeno dežurstvo čuvanja granice i da poleću sa aerodroma Rogačevo koji se nalazi u arhipelagu Nova zemlja.(Espr
(Espreso/Kurir)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!