NESTABILNO TRŽIŠTE ENERGENATA: Briselski embargo na rusku naftu uskoro na SNAZI, potražnja veća, cene NEPREDVIDIVE
Ilustracija, Foto: Printscreen/RTS

ĐTA NAS ČEKA?

NESTABILNO TRŽIŠTE ENERGENATA: Briselski embargo na rusku naftu uskoro na SNAZI, potražnja veća, cene NEPREDVIDIVE

Gasprom obnavlja isporuke gasa Italiji koje su bile u zastoju nekoliko dana zbog austrijskog stopiranja tranzita

Objavljeno:

Briselski embargo na rusku naftu stupa na snagu od novembra. Iako su od toga izuzete Mađarska, Hrvatska, Bugarska, Slovačka i Češka, ta zabrana važi za Srbiju - nećemo moći da dopremamo rusku naftu gasovodom JANAF. Članice Evropske unije otišle su i korak dalje, dogovorile su se i za gornju granicu za rusko crno zlato. Mađarska je potvrdila da je izuzeta i od te mere. Brisel traži i ograničenje cene gasa i zajedničku nabavku energenata.

Ograničenje cene gasa neće ići lako. Pored Mađarske, tom predlogu se sada otvoreno protive Nemačka, Danska i Holandija jer su zabrinute za bezbednost snabdevanja. Evropska komesarka objašnjava da bi ograničenje cene gasa bilo privremeno, dok se ne utvrdi novi održivi sistem cena u Uniji.

"Spremni smo da razgovaramo o ograničenju cene gasa koji se koristi za proizvodnju električne energije. Ta granica bi bila i prvi korak na putu strukturne reforme našeg tržišta električne energije", kaže Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije.

Gasprom obnavlja isporuke gasa Italiji koje su bile u zastoju nekoliko dana zbog austrijskog stopiranja tranzita. I Nemačka je uverena da je sabotaža uzrok nedavnih eksplozija na gasovodima Severni tok 1 i 2. Moskva traži zajedničku istragu.

"Do sada smo čuli alarmantne izjave iz Danske i Švedske da je bilo kakva saradnja sa ruskom stranom isključena. Sačekaćemo više informacija, jer smatramo da je obavezno učešće ruskih inspektora u istrazi", ističe Dmitrij Peskov, portparol Kremlja.

1 / 6 Foto: Profimedia

Brisel saopštava da pojačava zaštitu energetske infrastrukture Unije.

"Na najbolji način ćemo iskoristiti naš kapacitet satelitskog nadzora, kako bismo otkrili potencijalne pretnje. Ojačaćemo i našu saradnju sa ključnim partnerima poput Sjedinjenih Država", dodaje predsednica EK.

Dok se čekaju nove odluke evropske države raznim vidovima pomoći pokušavaju da ublaže ne samo rast cena energenata, već i sve veće nezadovoljstvo kompanija i građana zbog visokih računa.

Francuska Vlada je sa najvećim dobavljačima energenata i sindikatima u zemlji potpisala "povelju" kojom ih obavezuje da zaštitite kupce.

"Sada imamo jedan prioritet - moramo zaštititi naše kompanije od rizika sa kojima se suočavaju zbog ovog skoka cene struje i gasa. Nećemo vas izneveriti. Zaštitićemo vas od ogromnih računa", navodi Bruno le Mer, ministar finansija Francuske.

A tržište energenata sve je nestabilnije - potražnja raste, a cene su nepredvidive. Zbog odluke OPEK-a da smanji prizvodnju, cena barela ponovo raste - već je 93 dolara. Cena gasa i struje ovih dana je u blagom padu.

(Espreso / RTS)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.