RAĐA SE NOVA SILICIJUMSKA DOLINA U JAPANU! Prvu škola tehnološkog preduzetništva
Japan, Foto: Profimedia

RAZVOJ

RAĐA SE NOVA SILICIJUMSKA DOLINA U JAPANU! Prvu škola tehnološkog preduzetništva

U aprilu sledeće godine u gradu Kamijami u Tokušimi otvoriće se škola tehnološkog prduzetništva

Objavljeno:

Tokušmu se oduvek smatrao zabačenim gradom u Japanu, a nikako mestom gde biste očekivali otvaranje posebne nove škole za mlade i tehnologiji sklone preduzetnike. Ovo uspavano i ruralno područje smešteno je na južnom ostrvu Šikokuu i nema reputaciju prosperitetnog mesta. No, iako decenijama beleži i starenje i depopulaciju, ovo područje uskoro će dočekati gomilu živahnih, mladih novih stanovnika, prenosi BBC.

U aprilu sledeće godine u gradu Kamijami u Tokušimi otvoriće se škola tehnološkog prduzetništva - prva takve vrste u Japanu. Mladi uzrasta od 15 do 20 godina učiće o inženjerstvu, programiranju i dizajnu, ali i poslovnim veštinama poput marketinga. Takođe, naučiće kako predstaviti svoje poslovne planove investitorima kako bi prikupili novac.

1 / 5 Foto: Profimedia

Sve je počelo 2010. godine

Čovek koji stoji iza ovoga je Čikahiro Terada, šef startapa Sansan iz Tokija, specijalizovanog za digitalizaciju vizitkarata. Vizitkarte još uvek igraju veliku ulogu u japanskom poslovnom svetu.

Terada nije iz Tokušime. Zašto je odabrao ovo područje? Priča počinje davne 2010. godine: "Pre dvanaest godina ovde sam otvorio kancelariju jer sam čuo da je Kamiyama zanimljiv grad s brzim internetom u praznim starim kućama".

Terada je upoznao lokalnog prduzetnika Shinyu Ominamija, koji je bio odgovoran za instalaciju odličnog interneta u gradu. "Pomislio sam da neću biti dobrodošao ako sam otvorim kancelariju i pritom ne pomažem gradu", priseća se Terada. Pa se ponudio podučavati računarstvu lokalno, starije stanovništvo.

"Bilo je uzbudljivo"

Međutim, Ominami je samo želeo da Terada dokaže kako IT kompanija sa sedištem u Tokiju može imati kancelariju u gradu. Nakon Sansanovog uspeha, drugi su ga sledili u otvaranju kancelarija u Kamijami, koja ima manje od 5000 stanovnika, piše Index.hr.

"Bilo je uzbudljivo videti kako se grad pomlađuje. Tada sam se počeo pitati što bih još mogao učiniti kako bih doprineo društvu i tada sam se setio obrazovanja. Postao sam prduzetnik nakon što sam završio fakultet, ali ne sećam se da sam u školi naučio neke ključne veštine koje su mi bile potrebne za pokretanje posla", rekao je Terada za BBC.

Za izgradnju škole Terada je osigurao 15 miliona dolara u donacijama putem državnog sustava koji se zove "furusato noze"i ili "porez za rodni grad". Prema ovoj shemi, stanovnici velikih gradova sa srednjim ili visokim primanjima mogu donirati novac ruralnom području po svom izboru u zamenu za smanjenje poreza na dohodak.

Više od 30 kompanija sada financijski podupire ovu školu. Uglavnom se radi o japanskim kompanijama, ali ima i međunarodnih, poput računovodstvenog diva "Deloitte". Mladi ljudi u Japanu tradicionalno biraju pridruživanje nekoj velikoj i priznatoj kompaniji kao siguran put u karijeri. Terada kaže da su mnogi sada daleko preduzimljiviji, a njegova škola beleži veliki interes budućih studenata, s više od 200 prijava iz celog Japana za prvih 40 mesta.

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.