JEZIVO
STRADALE ZBOG TIK TOK IZAZOVA, PORODICE OČAJNE: "Nametali su deci SMRTONOSAN SADRŽAJ"
Roditelji dve devojčice koje su umrle u TikTok "blekaut izazovu" 2021. godine, koji je ohrabrivao korisnike da se guše dok se ne onesveste, podneli su u utorak tužbu višem sudu u Los Anđelesu.
Porodice dve devojčice koje su navodno umrle od posledica viralnog TikTok izazova tužile su društvenu mrežu, tvrdeći da su njeni "opasni" algoritmi krivi za smrt njihove dece.
Roditelji dve devojčice koje su umrle u TikTok "blekaut izazovu" 2021. godine, koji je ohrabrivao korisnike da se guše dok se ne onesveste, podneli su u utorak tužbu višem sudu u Los Anđelesu.
Predstavlja ih Pravni centar za žrtve društvenih medija (SMVLC), pravni resurs za roditelje dece oštećene zavisnošću i zlostavljanjem na društvenim mrežama. Oni navode da je "opasni algoritam platforme namerno i više puta" prikazivao video snimke izazova na fidovima dece, podstičući ih da učestvuju u izazovu koji im je na kraju odneo živote.
- TikTok se mora smatrati odgovornim za to što je ovim devojčicama nametao smrtonosni sadržaj. TikTok je uložio milijarde dolara u namerno dizajniranje proizvoda koji guraju opasan sadržaj za koji se zna da je opasan i da može dovesti do smrti njegovih korisnika - rekao je Matju Bergman, osnivač SMVLC-a.
Jedna žrtva, osmogodišnja Lejlani Erika Rene Volton iz Teksasa, opisana je kao "izuzetno slatka i otvorena mlada devojka" koja je "volela da se oblači kao princeza i da se igra sa šminkom". Umrla je 15. jula 2021. godine, a je policija utvrdila da je to "direktan rezultat pokušaja TikTok-ovog 'blekaut izazova'", navedeno je u tužbi.
Lejlani je dobila telefon za svoj osmi rođendan u aprilu 2021. i "brzo je postala zavisna od gledanja TikTok video snimaka", navodi se u žalbi. Često je objavljivala video snimke na kojima peva i pleše, u nadi da će postati "poznata na TikToku".
U julu iste godine, njena porodica je počela da primećuje modrice na njenom vratu, što je ona objasnila kao nesrećan slučaj. Bez njihovog znanja, počela je da učestvuje u izazovu koji se prvi put pojavio na njenom fidu nedeljama pre toga.
Na dan svoje smrti, Lejlani je provela sate na porodičnom putovanju gledajući video snimke, uključujući postove opasnog izazova.
Takođe je verovala da će, ako objavi snimak sebe kako radi "blekaut izazov", postati poznata i zato je odlučila da pokuša. Lejlani je u to vreme imala osam godina i nije razumela opasnu prirodu onoga na šta ju je TikTok ohrabrivao - nevedeno je u tužbi.
Druga žrtva koja je navedena u tužbi, devetogodišnja Arijani Džejlin Arojo iz Viskonsina, dobila je telefon kada je imala sedam godina i koristila je TikTok više puta dnevno, navodi se u žalbi. Ona je "postepeno postala opsesivna" u objavljivanju plesnih video zapisa na TikTok-u i postala je "zavisna" od aplikacije.
U januaru 2021. godine, Arijanina porodica je sa njom razgovarala o incidentu u kojem je mladi korisnik TikTok-a umro od posledica izazova, ali ih je ona uverila da nikada neće učestvovati u opasnim video snimcima.
Međutim, 26. februara 2021. pronašao ju je petogodišnji brat u nesvesnom stanju. Hitno je prebačena u lokalnu bolnicu, ali joj je na kraju isključeno održavanje života, piše "Gardijan".
- TikTok je nesumnjivo znao da se smrtonosni izazov širi kroz njihovu aplikaciju i da je njihov algoritam posebno hranio tim izazovom decu, uključujući i one koji su umrli - navodi se u žalbi.
Кompanija je u prošlosti bila kritikovana jer je dozvoljavala širenje opasnih izazova. Lekari su izvestili da je "izazov sa sandukom za mleko" iz 2021. godine, koji je podstakivao korisnike da slažu i penju gajbe za mleko, doveo do iščašenja ramena, kidanja ligamenata, pa čak i povreda kičmene moždine. Pre dve godine, 15-godišnja devojčica umrla je nakon učešća u "Benadril izazovu", u kojem su korisnici uzimali veliku količinu antihistaminika u pokušaju da proizvedu halucinogene efekte. Iste godine, dvojica maloletnika optužena su za napad nakon što su učestvovali u izazovu "razbijanja lobanje", zbog čega je jedna žrtva imala napad.
Advokati SMVLC-a su tvrdili da je kompanija svesno dozvolila da se takav sadržaj širi na platformi jer je povećao angažman, broj korisnika i na kraju profit.- TikTok je dao prednost većem korporativnom profitu u odnosu na zdravlje i bezbednost svojih korisnika i, posebno, na zdravlje i bezbednost ugrožene dece - rekli su.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!