RUSI "ODLAZE" SA MARSA, DA LI NASA DOBIJA SVOJU ŠANSU? Rat se sa Zemlje prebacuje i u SVEMIR?
Ilustracija, Foto: Profimedia, printscreen/youtube/europeanspaceagency, printscrenn/youtube/tales, EPA-EFE/ IAN LANGSDON

SUSPENDOVAN RAD

RUSI "ODLAZE" SA MARSA, DA LI NASA DOBIJA SVOJU ŠANSU? Rat se sa Zemlje prebacuje i u SVEMIR?

Treba napomenuti da je raketa Angara bila u razvoju od ranih 1990-ih i da su je mučili zastoji u rasporedu i nedostaci u finansiranju

Objavljeno:

Evropska svemirska agencija (ESA) nedavno je suspendovala rad sa Rusijom na njenoj predstojećoj misiji EkoMars, navodi Space News. Ne samo da je politika omogućila još jedno odlaganje misije za postavljanje evropskog rovera na Mars, već je ta odluka još jedan korak u uništavanju ruskog svemirskog programa nakon invazije te zemlje na Ukrajinu.

Ruski šef kosmosa Dmitrij Rogozin pokušao je da se hrabro izrazi o tome, navodeći: „Da, izgubićemo nekoliko godina, ali ćemo kopirati naš modul za sletanje, obezbediti mu raketu-nosač Angara, i mi ćemo sprovesti ovo istraživanje ekspedicija sa novog lansirnog mesta kosmodroma Vostočni nezavisno.

Treba napomenuti da je raketa Angara bila u razvoju od ranih 1990-ih i da su je mučili zastoji u rasporedu i nedostaci u finansiranju. Najnoviji test Angara završio se neuspehom zbog greške u gornjoj fazi rakete Persei. Kosmodrom Vostočni se nalazi na ruskom dalekom istoku i trebalo bi da na kraju zameni sadašnji kosmodrom u Bajkonuru koji Rusija iznajmljuje od vlade Kazahstana.

EkoMars je imao istoriju poremećaja zbog političkih odluka partnera. Projekat je započeo sa NASA-om kao primarnim partnerom ESA-e. Međutim, kao deo svog zahteva za budžet za fiskalnu 2013. godinu, tadašnji predsednik Barak Obama je prekinuo partnerstvo. Obama, koji je prethodno okončao projekat Sazvežđe administracije Džordža V. Buša za slanje astronauta na Mesec, a zatim na Mars, tvrdio je da je želeo da se fokusira na Mars u govoru 2010. u Svemirskom centru Kenedi.

1 / 7 Foto: Profimedia

Njegova odluka da se povuče iz projekta EkoMars viđena je kao šamar evropskim saveznicima Amerike. Odluka je primorala ESA da zatraži pomoć Rusije za završetak projekta. Ironično, ruska invazija na Ukrajinu je po drugi put ostavila misiju EkoMars visokom i suvom.

Uprkos iznenadnoj promeni partnera, prva faza projekta EkoMars pokrenuta je u martu 2016. Sastojala se od Trace Gas Orbitera (TGO), dizajniranog da otkrije izvore metana u atmosferi Marsa, i sletanja Schiaparelli, namenjenog za testiranje. Tehnologija sletanja na Mars. TGO je uspešno otišao u orbitu Marsa. Međutim, Schiaparelli, koji je sadržao niz instrumenata, srušio se na površinu Marsa.

ESA je sada u dilemi u vezi sa sledećom fazom misije EkoMars. Rover Rosalind Franklin je trebalo da bude lansiran u septembru 2022. i da sleti na Mars u junu 2023. Pošto je Rusija trebalo da obezbedi raketu za lansiranje Protona i lender pod nazivom Kazačok za isporuku rovera na površinu Marsa, sada je rok za lansiranje 2022. ne dolazi u obzir. 2024. takođe izgleda nezgodno.

NASA ima odličnu priliku da pojača, ponudi svoje usluge za završetak misije EkoMars i ispravi grešku koju je Obama napravio. Iako bi ESA možda želela da koristi nadolazeću raketu Ariane 6, NASA sada ima pristup nekoliko lansirnih vozila preko komercijalnih partnera poput SpaceKs-ove porodice raketa Falcon.

Kazačok lender je već u Evropi, ali pošto je zasnovan na neuspešnom sletanju Schiaparelli, ESA bi možda želela i da ga zameni. NASA decenijama uspešno spušta sonde na Mars. Nešto bi se moglo razraditi, ako ne na vreme za lansiranje 2024., svakako za 2026. godinu.

I ESA i NASA bi imale koristi od takvog aranžmana. ESA će steći sposobnijeg partnera za kojeg je veća verovatnoća da će rover Rosalind Franklin dovesti do površine Marsa netaknut. NASA će ojačati svoj kredibilitet kao dobrog svemirskog partnera, što je nešto od značaja za privlačenje više evropskih zemalja u Artemis sporazum.

Rusija će, naravno, biti veliki gubitnik. Njena nepromišljena invazija na Ukrajinu je tu zemlju već učinila međunarodnom paijom. Uticaj na ruski svemirski program je van ocene. Satelitska konstelacija One Veb je već pokrenuta sa ruskog lansera i pronašla je novog provajdera u SpaceKs-u.

Rusko učešće na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) izgleda da traje, bar za sada. Zaista, najnovija posada ruskih kosmonauta nedavno je stigla na ISS u žuto-plavim letačkim odelima — bojama ukrajinske zastave. One su takođe boje alma mater trojice kosmonauta, Moskovskog državnog tehničkog univerziteta Bauman.

Šta je bilo inspiracija za letačka odela, to je nešto o čemu čitalac odlučuje.

(Espreso / The Hill)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.