RAT U UKRAJINI
DA LI JE OVO SLEDEĆA META RUSKIH SNAGA? "Biser Crnog mora" se priprema za NAPAD, opkoliće je sa 3 fronta?
Očekuje se da će treći najveći grad u zemlji postati sledeća meta ruskih snaga
Ruske pomorske snage počele su da granatiraju predgrađe Odese u nameri da odseku Ukrajince od Crnog mora.
Situaciju u Ukrajini iz časa u čas možete pratiti na našem blogu putem ovog LINKA!
Ključni lučki grad Odesa na jugozapadu Ukrajine - poznat kao "Biser Crnog mora" - priprema se za napad ruskih trupa. Očekuje se da će treći najveći grad u zemlji postati sledeća meta ruskih snaga. Ruske pomorske snage počele su da granatiraju periferiju Odese, u sklopu napora da odseku Ukrajince od Crnog mora.
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski izjavio da su neprijateljske snage "bombardovale obalu" okolnog regiona.
Smešteno uz jugozapadnu granicu Ukrajine, Pridnjestrovlje je međunarodno priznati deo Moldavije, ali njom upravlja vlada bliska Moskvi.
Koliko je važna Odesa?
Kao treći najveći grad u Ukrajini, on je ključan za privredu zemlje. Andrej Ruženko, nekadašnji pomorski kapetan i bivši zamenik ukrajinskog ministra odbrane, rekao je za radio Svetski servis BBC-ja da je Odesa "pomorska prestonica Ukrajine" i zaslužna za oko "20 odsto ukrajinskog BDP-a". U normalna vremena, veliki deo ukrajinskih ključnih izvoznih artikala - kao što su kukuruz, pšenica i minerali - prolazi kroz Odesu i obližnje manje luke kao što su Južne i Čornomorsk. "To je čvorište od kog zavisi skoro 70 odsto pomorske trgovine zemlje", kaže za BBC doktor Sidart Kaušal, naučni saradnik iz ekspertske grupe za bezbednost Kraljevski institut ujedinjenih službi.
Zašto je važna za Rusiju?
Glavna ukrajinska pomorska baza smeštena je u Odesi. Prethodno je bila na Krimu, ali je preseljena posle ruske aneksije poluostrva 2014. godine. Luka će biti strateška vojna meta za predsednika Putina. "Ako u rukama bude imala ukrajinsku privredu i pomorsku trgovinu, to bi, makar načelno, moglo da pruži Rusiji polugu preko koje može da vrši pritisak na ukrajinsku vladu", rekao je doktor Kaušal.
Kao jedna od ključnih luka nekadašnjeg ruskog carstva, Odesa zauzima i simboličko mesto u ruskoj kulturi i istoriji. Grad je 1794. godine osnovala Katarina Velika - poslednja carica koja je vladala Rusijom. Kao grad u kom se većinski govori ruski, predsednik Vladimir Putin je odavno bacio oko na njega. U govoru od 21. februara, pre invazije na Ukrajinu, on je i konkretno pomenuo Odesu i "strašnu tragediju" koja se desila 2014. godine, kad je 48 uglavnom proruskih demonstranata poginulo u gradu u sukobima sa ukrajinskim nacionalistima.
"Neosvojiva tvrđava"
Novinska agencija AFP javlja kako se veruje da je najmanje 100.000 od ukupno milion građana ovog grada već pobeglo. Hiljade uglavnom žena i dece uputilo se na zapad, u suzama ostavljajući za sobom očeve, muževe, braću i sinove na gradskoj železničkoj stanici. Ali oni koji su ostali vredno rade pomažući da se zaštiti njihov grad. Gradonačelnik Truhanov je rekao da se grad "pretvorio u tvrđavu, u pravu neosvojivu tvrđavu". Ljudi lopataju pesak sa plaža Odese u džakove, kako bi pojačali odbranu grada. Koreografkinja Jana Kopko izjavila je da želi da pomogne: "Mislim da je to važno, zato što volim svoj grad, volim svoju zemlju i želim da moja zemlja dobije ovaj rat." Procenjuje se da se svaki dan u džakove spakuje oko 700 tona peska.
Viktor Skrupnik, lokalni fotograf, rekao je: "Radimo ovde zato što ne znamo da ubijamo. Mi nismo profesionalni ratnici, ali možemo da pomognemo našoj vojsci." Gradonačelnik Truhanov veruje da će biti "veoma teško" braniti se na tri strane - ali je odlučan da zaštiti svoj grad. "Odesa je simbol, simbol slobode... to je grad koji je voljen širom sveta. A stanovnici Odese su miroljubivi ljudi."
Bonus video:
(Espreso/BBC)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!