ŠTA ĆEMO AKO BUGARI ZAVRNU SLAVINU? Do gasa samo preko ove ZEMLJE, a evo kolko bi to SRBIJU moglo da košta
Ilustracija, Foto: Uprava carine

reč stručnjaka

ŠTA ĆEMO AKO BUGARI ZAVRNU SLAVINU? Do gasa samo preko ove ZEMLJE, a evo kolko bi to SRBIJU moglo da košta

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je prošle nedelje rekao da mi nemamo odakle da dobijemo gas osim preko Beregova iz Mađarske ili balkanskim tokom iz Bugarske

Objavljeno:

Nakon što je Bugarska objavila da neće obnavljati gasni ugovor sa Rusijom koji ističe krajem ove godine, mnogi su se zapitali da li će i kako to uticati na snabdevanje Srbije ruskim gasom preko Balkanskog toka.

Pritom, ova vest došla je samo nekoliko dana nakon najave mogućnosti da Bugarska čak i zatvori ovaj gasovod ako Rusija počne da plaća tranzit gasa u rubljama zbog uvedenih sankcija, a ista bojazan postoji i kada je reč Mađarima koji su se takođe pridružili sankcijama EU Rusiji, mada su odbili da učestvuju u sankcijama SAD na uvoz ruske nafte i gasa, piše Ekapija.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je prošle nedelje rekao da mi nemamo odakle da dobijemo gas osim preko Beregova iz Mađarske ili balkanskim tokom iz Bugarske.

- A ako nam to ukinu, ne znam šta da radimo - rekao je Vučić.

Šta da radimo pitali smo stračnjaka za gas Vojislava Vuletića, koji kao i mnogi drugi eksperti smatra da je odricanje Bugarske od ruskog gasa nemoguće, jer oni 94% gasa dobijaju iz Rusije.

1 / 8 Foto: Profimedia

- Bugari ne mogu da se odreknu ruskog gasa zbog svojih sopstvenih potreba, to bi bilo sečenje grane na kojoj sedite. To je besmisleno, priča radi priče, ali s druge strane to i jedna vrsta pritiska na Srbiju, u stilu "mi ćemo vama da zavrnemo gas". Međutim, mi ćemo onda da kažemo OK, zavrnite slobodno, a mi ćemo onda preko severa, preko Mađarske da se snabdevamo ruskim gasom kao što smo radili i prethodnih 30 godina – kaže Vuletić za eKapiju.

Prema njegovim rečima, gasni put preko Ukrajine je otvoren čak i sada u vreme ratnog stanja.

- Sve tuda ide normalno i nema razloga da stane, gasovod je Gaspromov, Gasprom prodaje nama gas, Mađari su naši prijatelji i nema nikakvih problema ni razloga da mi ne možemo da dobijamo gas preko njihove teritorije – kaže Vuletić.

Drugo je, međutim, pitanje, koliko će to da košta:

- Kada primamo preko Balkanskog toka, mi plaćamo gas na našoj granici. A kada ide preko Ukrajine, plaćamo ga na ukrajinskoj granici i onda je tu tranzitna taksa koja mora da se plati Mađarima. Prema međunarodnoj tranzitnoj računici, na 100 kilometara plaćali bismo za 3 USD za 1.000 kubika skuplje.

Ipak, mala je verovatnoća da Balkanski tok stane, smatra Vuletić.

- Osim toga u podzemnom skladištu Srbija ima dovoljne rezerve gasa koje mogu da pokriju celo ovo proleće – dodaje.

Na pitanje imamo li ikakve mogućnosti za još neke alternativne pravce snabdevanja gasom, recimo bar neke količine utečnjenog gasa makar sa terminala na Krku, ili putem gasnog interkonktora sa Bugarskom koji je počeo da se gradi, za dopremanje LNG-a sa terminala u Atini ili gasa iz Azerbejdžana, Vuletić kaže da "možemo da smišljamo, ali osim ruskog gasa ne možemo ništa pametno da smislimo".

- Hrvati imaju terminal na Krku, ali tamo nema gasa, a i kada bi se dopremio, to što može tu da se isporuči je toliko malo da bi to sve potrošili Hrvati – kaže Vuletić, dodajući da je i gasovod Niš-Dimitrovgrad "nepotreban".

Na pitanje o gasnom sporazumu Rusije i Srbije, Vuletić je rekao da od juna očekuje višu cenu za ruski gas.

(Espreso / Blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.