LETOVALA NA JADRANU I PROBUDILA SE SA OVIM UŽASOM NA TELU: Znala je da NISU KOMARCI ali nije bila spremna za istinu
Osip od stenica, Foto: printscreen/facebook

povedite računa

LETOVALA NA JADRANU I PROBUDILA SE SA OVIM UŽASOM NA TELU: Znala je da NISU KOMARCI ali nije bila spremna za istinu

Rezistentne su, otporne, skrivaju se i stvaraju problem

Objavljeno: 08:45h

Renata Kastro, rodom iz Rio de Žaneira, prošle nedelje je bila u Zadru na odmoru. Oduševljena je gradom, smeštaj kod privatnog iznajmljivača bio je korektan. Iako je kuća starija, iznutra je, kaže, prostor bio izuzetno čist i uredan.

- No, nakon što sam malo odspavala, videla sam nešto crveno na licu, trag od uboda koji mi je zaličeo na trag koji ostave komarci. Nisam tome pridavala posebnu pažnju. Ali, tokom tog dana, a posebno tokom noći, moje telo je naprosto "pojedeno". Lice, ruke, ramena i nešto manje po nogama, sve je bilo puno ugriza - priča Renata.

Više joj nije bilo svejedno pa je otišla u bolnicu gdje je dobila injekciju protiv alergije i tablete Claritinea koje treba uzimati jednom dnevno dok ne prođu simptomi.

foto: printscreen/facebook

- Tada sam saznala da su me napale stenice. Pre nisam ni znala da te bube još postoje. Kad sada naknadno razmišljam, znam da sam videla neku malu bubu, ali ko bi tome pridavao pažnju u normalnim okolnostima - kaže Renata.

Odmah je krenula istraživati što je stenica pa je saznala da nije reč o dosadnim bubama koje piju krv i žive samo u Zadru ili Hrvatskoj, nego svuda, od Portugala preko Italije do Amerike. Nisu opasne po zdravlje, ali su vrlo neugodne i ostavljaju ružne tragove koji prolaze tek za nedelju do dva.

- Objašnjeno mi je da tokom uboda koriste neku vrstu "anestezije" pa žrtva ne oseća ubod. Ne radi se ni o čemu opasnom, osim što ružno izgleda. Neki ljudi nemaju tako jaku reakciju poput mene, ali neki je imaju - kaže Renata kojoj su lekari objasnili da ne može ništa preduzeti, osim sačekati da ožiljci prođu.

Dermatolg kog je posetila, potvrdilo joj je da stenice nisu znak prljavštine ili neodržavanja životnog prostora te da ne treba posebno kriviti izdavača stana.

Neprijatan osip

- Vlasnik objekta u kom sam odsela bio je jako ljubazan. Poslala sam mu fotografije s osipom i sve informacije, tako da verujem da je već poradio na problemu - zaključuje Renata koja nije usamljena u upozoravanju na stenice.

Poslednjih nedelja, naime, sve glasnije priča o iznenadnoj najezdi stenica u Dalmaciji, no dr Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, kaže kako ne barata takvim informacijama.

- Ne pratimo takva događanja jer stenice nisu prenosioci bolesti, niti su opasne po zdravlje - poručuje dr Kaić.

foto: Printscreen/facebook

Nije do higijene

Ni Robert Zidar, direktor Službe sanitarne zaštite u splitskom Cianu, nema osećaj da se ove godine sa stenicama događa nešto posebno.

- Godinama nas u letnjim mesecima zovu zbog njih i zaista ne mogu reći da ih ove godine ima više nego inače. Prema našim iskustvima, počele su se više pojavljivati prije 15-ak godina, uporedo s razvojem turizma - pojašnjava Zidar.

Važno mu je, kaže, naglasiti da stenice nemaju veze s higijenom i to ne sme biti razlog za optuživanje vlasnika hotela, hostela ili privatnog smeštaja.

- Stenice prvenstveno dolaze iz Amerike i Australije. One su putnici: nađu se na koferu, koferi putnika se dodiruju, donesu se u mesto gdje se odseda, nastane se i množe - opisuje Zidar.

foto: printscreen/facebook

Upravo zbog prtljaga i česte izmene gostiju leti dolaze do izražaja.

Osoblje hotela uglavnom je upoznato kako prepoznati da u sobi ima stenica. Naime, budući da se hrane krvlju, krv na posteljinama jedan je od pokazatelja da su se verovatno tu nastanile. Relativno pouzdan znak su i crne mrvice na krajevima kreveta - najčešće se radi o izmetu stenica.

- Budući da direktive EU zabranjuju agresivnija sredstva, vrlo ih je teško suzbiti. Zato je idealno kada se na vreme primeti da su u stanu, pre nego što se stignu namnožiti. Danju se skrivaju pa ih je teško uočiti, a noću jedu. Agresivnija sredstva su zabranjena pa se sad koriste druge metode i sredstva, poput zagrevavanja prostora na 60 stepeni tokom24 sata - kaže Zidar, ali i naglašava da ih gotovo nikad ne uspe uništiti u jednom tretmanu - najčešće je potrebno pet dolazaka.

Rezistentne su, otporne, skrivaju se i stvaraju problem. Mogu hibernirati celu zimu i kad krene sezona, one nastave gdj su stale godinu pre.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Večernji list)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.