JAČANJE VOJSKE
HRVATSKA SE OPASNO NAORUŽAVA: Nisu im dovoljni avioni, kupuju i TENKOVE koji koštaju milijarde!
Financijskim planom osigurano 1,6 milijardi kuna za postupke javne nabavke
Finansijskim planom za 2019. godinu kao najznačajniji projekti Ministarstva odbrane (MORH) predviđeni su nabava višenamenskog borbenog aviona, nastavak generalne revizije tenkova M84, izgradnje hangara - radionica za održavanje Protivpožarne eskadrile, adaptacije objekata kasarni, pa i izgradnje i rekonstrukcije vojnih lokacija, a planira se i nabavka cisterni za gorivo, kao i opremanje mornarice, kopnene vojske i specijalnih jedinica.
Potpredsednik vlade i ministar odbrane Damir Krstičević na predstavljanju Plana nabavke MORH-a za 2019. rekao je da je financijskim planom osigurano 1,6 milijardi kuna za postupke javne nabavke i više od 500 miliona kuna za stvorene obveze iz prethodnih godina za višegodišnje financiranje.
Proračun mnogo veći
Naglasio je kako je ove godine, u odnosu na 2018., u proračunu oko 260 miliona kuna više, čime je ukupno osigurano više od 5 milijardi kuna, što je za oko milijardu kuna više nego u 2016. godini.
Podsetio je kako u planovima u poslednje tri godine nije bilo nijednog postupka nabavke s oznakom tajnosti, za razliku od 2012. godine kada je 51 posto postupaka bilo klasifikovano.
"Nastavljamo sa dobrom praksom, trudićemo se i podizati kriterijume i unapređivati sistem jer odbrana je nacionalni interes koji se tiče svih nas. U radu Ministarstva vodićemo se odgovornim ponašanjem, racionalnim upravljanjem proračunom i transparentnom javnom nabavkom", rekao je ministar Krstičević.
Takođe je podsetio na izveštaje Državnog ureda za reviziju za 2017. godinu, koje je prvi put dalo bezuslovno mišljenje o poslovanju Ministarstva, dodavši da tako i nastavljaju dalje.
Ministar odbrane rekao je kako je fokus Plana na čoveku, odnosno na poboljšanju uslova života i rada vojnika, kao i na projektima modernizacije i opremanja, a i na nastavku višegodišnjih projekata.
Takođe, za ponedeljak je planirano potpisivanje ugovora s predstavnicima hrvatskih firmi, u vrednosti od oko 300 miliona kuna.
"Osim odgovornosti za sigurnost, Hrvatska vojska je pokretač i generator razvoja i promotor hrvatske odbrambene industrije", poručio je ministar Krstičević.
Na pitanje novinara šta se konkretno radi po pitanju modernizacije i jačanja Hrvatske vojske sa obzirom na to da su u planu revizije i građevinski radovi, ponovio je da je ključan projekt čovek jer je on "najvredniji deo sistema", i da ove godine, prvi put, sistematski ulaze u sajber prostor, odnosno vojska će dobiti komandu za sajber prostor.
Plan nabave u 2018. godini realizovan 98 posto Načelnik Samostalnog sektora za javnu nabavku brigade Ivica Devčić osvrnuo se na realizaciju Plana nabavke u 2018. godini, istaknuvši kako je on realizovan sa 98,11 posto, dok se preostali procenat odnosi na nabavke prenesene u ovu godinu.
Sprovedeno je 1058 predmeta nabave i sklopljeno 1259 ugovora, među kojima su najznačajniji nabavka brodskih motora za ratnu mornaricu, izgradnja i rekonstrukcija vojnih lokacija i građevina u Petrinji, Pločama, Varaždinu, Zemuniku, Divuljama i Zagrebu, generalna revizija tenkova M84, rakete za helikoptere Kiowa, modernizacija informacijsko komunikacijskog sistema i nabavka borbene odore, radne vojne odeće i obuće, naoružanja i municije, a i vojnih kamiona, terenskih vozila i inženjerskih sredstava.
Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga general zbora Mirko Šundov rekao je kako je stalna težnja da se osigura uravnotežen razvoj sposobnosti Hrvatske vojske, i istaknuo važnost opremanja vojske hrvatskim proizvodima.
"Time osiguravamo da se deo novca ponovno vrati u državni proračun ali i podstičemo domaću proizvodnju", poručio je.
Predsednik Odbora za odbranu Hrvatskog sabora Igor Dragovan pohvalio je praksu javnog prezentovanja Plana nabavke, istaknuvši kako bi i druga državna tela trebalo da prate njihov primer.
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs / Agencije)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!