sramota
NAKON OGLASA O ZAKUPU SRPSKE IMOVINE! Hrvati vraćaju nekretnine Slovencima i Makedoncima, Srbima je stigao ODGOVOR
Podsetimo da je hrvatsko Ministarstvo državne imovine objavilo oglas kojim se nudi u zakup srpska imovina
Udruženje "Oduzeta imovina" podnelo je inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti protiv hrvatskog zakona po kom se imovina srpskih firmi daje u zakup.
Prema rečima advokata Zorana Ristića iz ovog udruženja, inicijativa je podneta Ustavnom sudu Hrvatske, a istovremeno je pokrenuta i žalba pred Komitetom za ljudska prava u Ženevi zbog diskriminacije.
- Hrvati vraćaju nekretnine Makedoncima i Slovencima, a mi smo iz toga isključeni. Dakle, tu se postavlja jedan oblik diskriminacije i ispada da nemaju svi ista prava. Sednica Komiteta na kojoj će se raspravljati o ovome zakazana je za 15. januar - navodi Ristić za "Blic biznis".
Podsetimo da je hrvatsko Ministarstvo državne imovine objavilo oglas kojim se nudi u zakup srpska imovina, i to odmarališta koja su srpska preduzeća nekada imala na Jadranu.
Hrvatska vlast odlučila se na ovaj korak iako sporovi oko ove imovine još nisu završeni, i bez obzira na to što srpska preduzeća traže povraćaj imovine.
Konkretno, u pitanju su tri objekta, odnosno odmarališta. Tako je u zakup ponuđeno odmaralište "Partizana" u Slanom, bivše odmaralište "Robne kuće Beograd" u Gradcu i objekat Grada Novog Sada u Igranima.
Zapanjujuće cene zakupa
Hrvatska je raspisala oglas o davanju u zakup ove imovine na osnovu novog Zakona o upravljanju državnom imovinom. Naime, prema članu 71. tog zakona, to je moguće sve do sklapanja međunarodnog ugovora ili do donošenja odluke o izuzimanju od zabrane raspolaganja. Ministarstvo je ovlašćeno da ovu imovinu daje u višegodišnji zakup ili u neki drugi oblik raspolaganja do najviše 30 godina.
Prema rečima Ristića, skandalozne su i cene po kojima se ovi objekti nude u zakup.
- Cene su abnormalno male, što je zapanjujuće - naglašava Ristić.
Kako su objavili hrvatski mediji, bivše odmaralište "Robne kuće Beograd" je površine 3.292 kvadratna metra, a ima početnu cenu zakupa od 8.860 evra. Najskuplja zakupnina određena je za bivše odmaralište "Partizan" u centru Biograda, koje se prostire na 9.314 kvadratnih metara, a godišnja početna cena najma je 25.080 evra. I na kraju, za Hotel Novi Sad u Igranima, koji se nalazi na 20 metara od mora i prostire na površini od 4.436 kvadrata, početni zakup iznosi oko 11.940 evra.
Potražuju i poslovni prostor i stanove
Inače, procenuje se da vrednost imovine čak 180 srpskih preduzeća i banaka koja se nalaze u Hrvatskoj i koja potražuju svoje nekretnine prevazilazi tri milijarde evra.
U Hrvatskoj se nalaze odmarališta, poslovni prostori i stanovi najmanje 180 preduzeća iz Srbije, a među njima su i dobro poznate velike kompanije i banke, kao i neke veoma uspešne firme u doba SFRJ: Zepter international, Tigar, NIS, Genex, novosadski hotel Putnik, Inex, EI Niš, Vino Župa, pančevačka Utva, Tarket iz Bačke Palanke, PIK Bečej, Pionir i Kekec iz Subotice, Simpo iz Vranja, Metalac iz Gornjeg Milanovca, Prvi maj iz Pirota, Beobanka u stečaju, Investbanka u stečaju, Robne kuće Beograd, Carnex, Sartid Jugometal, Vinarija Čoka, Neoplanta, Livnica Kikinda, zrenjaninski Šinvoz, Investbanka, Novosadska odnosno Erste banka, beočinski Lafarge, Vital iz Vrbasa, Kluz, Politika, 29. novembar, Štampa, Žitopromet, Mašinopromet, Kristal, Žitko Bačka Topola, Galovica, TP Čelik...
Imovina samo jedne firme vredi 35 miliona evra
Kolika je vrednost imovine srpskih firmi ostala "zarobljena" u Hrvatskoj najbolje pokazuje priomer "Mladost turista" iz Beograda.
U ovom preduzeću kažu da tržišna vrednost njihove imovine iznosi oko 35 miliona evra. Kako navode, uprkos dokazima o vlasništvu i sporu pred sudom u Strazburu, rezultata nema. Tako je njihov hotel u Baškim vodama kupio Ukrajinac, a od onog u Tijesnom opština je napravila školu i sportski centar.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!