KLIMATSKE PROMENE
OZBILJNO UPOZORENJE: Globalna temperatura bi mogla da pređe ključni prag već u narednih 5 GODINA!
Iako su se svetski zvaničnici Pariskim sporazumom obavezali da će sprečiti dugoročno prekoračenje praga od 1,5 stepena, dosad nisu uspeli da smanje emisije koje dovode do globalnog zagrevanja
Svet je suočen sa 50-odstotnom verovatnoćom da u jednoj od narednih pet godina globalne temperature premaše referentnu vrednost od 1,5 stepena iznad predindustrijskih nivoa, upozorili su Ujedinjene nacije i Svetska meteorološka organizacija (WMO).
Pariskim sporazumom o klimatskim promenama iz 2015. godine države sveta pristale su na ograničenje procesa globalnog zagrijavanja planete znatno ispod dva stepena u odnosu na predindustrijski period (merenja između 1850. do 1900. godine), po mogućnosti do 1,5 stepen, što je označeno kao gornja granica posle koje nema povratka.
- Izgledi da globalna temperatura pređe 1,5 stepena iznad predindustrijskih nivoa u najmanje jednoj godini između 2022. i 2026. iznose oko 50 odsto - objavila je Svetska meteorološka organizacija u godišnjem ažuriranom biltenu o klimi.
Iako su se svetski zvaničnici Pariskim sporazumom obavezali da će sprečiti dugoročno prekoračenje praga od 1,5 stepena, dosad nisu uspeli da smanje emisije koje dovode do globalnog zagrevanja.
Zbog aktuelnih aktivnosti u svetu i trenutnih politika svet bi do kraja veka mogao da se zagreje za oko 3,2 stepena, upozoravaju naučnici WMO-a, smatrajući da se ta verovatnoća vremenom povećava.
Prosečna temperatura od 1,5 stepena iznad predindustrijskog nivoa tokom višegodišnjeg perioda značila bi kršenje pariskog cilja.
Uništenje koralnih grebena
WMO upozorava i na to da postoji 93 posto šanse da najmanje jedna godina između 2022. i 2026. postane najtoplija dosad i tako nadmaši neslavni rekord postignut 2016. godine, prenosi "Al Džazira".
I izgledi da petogodišnji prosek temperature za period od 2022. do 2026. bude viši od onoga izmerenog u poslednjih pet godina (od 2017. do 2021.) takođe iznose 93 posto.
Ipak, to ne znači da će svet preći dugoročni prag zagrevanja od 1,5 stepena, koji su naučnici postavili kao gornju granicu koja će omogućiti da se izbegnu katastrofalne klimatske promene.
- Jedna godina prekoračenja temperature iznad 1,5 stepena ne znači da smo prekoračili kultni prag Pariskog sporazuma, ali nam ukazuje na to da se sve više približavamo situaciji u kojoj bi temperatura od 1,5 stepena mogla biti prekoračena na duži period - rekao je Leon Hermanson iz britanske Meteorološke službe, vodeći autor izveštaja.
Verovatnoća kratkoročnog prekoračenja temperature od 1,5 stepena postepeno raste od 2015.
Naučnici 2020. takve izglede procenili na 20 posto, a prošle godine su ih revidirali na 40.
Naučnici se slažu da čak i jedna godina u kojoj će temperature porasti za 1,5 stepena može imati strašne posledice, poput uništenja koralnih grebena ili smanjenja ledenog pokrivača Arktika.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!