BUDVANSKI LAVIĆ
"MLADUNČE LAVA NIJE MOGLO DA PADNE S NEBA": Slučaj malenog SIMBE tema broj 1, poznato kako se SAZNALO za životinju!
Iz Uprave prihoda i carina nisu odgovorili da li su carinici registrovali uvoz mladunčeta, kao ni kada i ko je uvoznik te životinje i da li je uvoz pratila uredna dokumentacija
Mladunče lava koji je posle višednevne potrage pronađen u Crnoj Gori, ne prestaje da bude tema broj jedan u tamošnjim medijima.
"Mladunče lava nije moglo da padne s neba - lav je morao da pređe granicu, a za životinju je morala da postoji i dokumentacija o izvozu, odnosno uvozu, a potom i dozvola za držanje koju bi izdala Agencija za zaštitu životne sredine (EPA)".
To je “Vijestima” rekao direktor Agencije Milan Gazdić, nakon što su, zbog slučaja lava, Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) podnijeli krivičnu prijavu protiv NN lica.
Iz Uprave prihoda i carina nisu odgovorili da li su carinici registrovali uvoz mladunčeta, kao ni kada i ko je uvoznik te životinje i da li je uvoz pratila uredna dokumentacija. Odgovori nisu stigli ni iz Uprave policije, ali, prema pisanju drugih medija, u policiji “preuzimaju intenzivne mere i radnje u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti” u vezi sa tim slučajem, pišu "Vijesti".
Odao ih selfi
I o lavu se saznalo zahvaljujući društvenim mrežama - pred kraj 2021. godine, 23. decembra, L.T. na Instagramu je objavio fotografiju i video, a Agencija je, uz sumnju da su snimci napravljeni u nekom od budvanskih domaćinstava, 21. januara o tome obavijestila Upravu za inspekcijske (UIP).
Agencija je podnela krivičnu prijavu protiv NN lica zbog osnova sumnje da su počinjena krivična dela za koje se goni po službenoj dužnosti, a u vezi sa slučajem krijumčarenja lava.
”Postoje osnovi sumnje da je delo izvršeno od strane više počinilaca, a vrednost ove egzotične i zaštićene životinje se nezvanično procenjuje na iznos od oko 200.000 evra”, saopštili su juče iz Agencije.
Ujedno, uputii su apel nadležnima da se pozabave problemom krijumčarenja životinja.
”I sve svoje resurse stave na raspolaganje, kako bi se pristupilo tom višedecenijskom problemu na odgovoran i održiv način”, poručili su iz Agencije.
Direktor Milan Gazdić rekao je “Vijestima” da ni Crna Gora, ni mnoge druge države na Balkanu, krijumčarenje životinja ne prepoznaju kao jedan od većih problema, te da o svemu javnost najprije sazna zahvaljujući društvenim mrežama.
”Lav u Budvi samo je ogolio slučaj. Taj lav nije mogao da padne sa neba, morao je da pređe granicu, da ima uvozno-izvoznu dokumentaciju, dozvolu za držanje koju izdaje Agencija. Pre nekoliko godina, čovek je u svom autu prevezao dva emua. To su ptice trkačice, koje su prilično velike. Zahvaljujući društvenim mrežama i ljudima koji ne izdrže, a da ne urade selfi sa divljom životinjom i to objave, imamo sve više informacija o držanju egzotičnih i stranih vrsta, pa i divljih životinja u Crnoj Gori koje pojedinci pokušavaju da pripitome”, rekao je Gazdić.
U Crnoj Gori oko 70 držalaca divljih vrsta
Prema popisu koji je Agencija napravila 2019. godine, u Crnoj Gori je oko 70 držalaca divljih i egzotičnih životinja. Popis je napravljen nakon što je najpre 2018, ali tada bez uspeha, pa potom i godinu kasnije, Agencija uputila poziv za držaoce.
”Cilj je bio da se ustanovi ko i šta drži i na koji način, i da se da neka privremena dozvola za držanje, do donošenja novog pravilnika o uslovima za držanje životinja, s obzirom na to da je važeći prilično štur”, kazao je Gazdić “Vijestima”.
(Espreso/Vijesti)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!