DRAMA U GAREVCU
RUŠE SE KUĆE HRVATA POVRATNIKA ZBOG AUTOPUTA: Ovime bi nas zauvek oterali, a to ne smemo dopustiti!
Vlasti Republike Srpske, na čijem teritoriju se nalazi Garevac, odlučile su, naime, novi autoput od sela Vukosavlje do Brčkog graditi tačno preko Garevca,
Mara i Ivo Perković pre deset godina potpuno su obnovili svoju katnicu u Garevcu, selu posavskih Hrvata naslonjenom na Modriču, gde ovih dana vri od nezadovoljstva malobrojnih Hrvata povratnika u ovaj, poslednjim ratom u BiH, devastirani kraj.
Vlasti Republike Srpske, na čijem teritoriju se nalazi Garevac, odlučile su, naime, novi autoput od sela Vukosavlje do Brčkog graditi tačno preko Garevca, ali i još dveju sela s većinski hrvatskim stanovništvom Kladara Donjih i Kornice. Ali u Garevcu je situacija najgora, jer su “genijalci”, koji su dali koordinate za novi autopu trasu povukli tačno po sredini Garevca.
- Evo, tu gde mi sad stojimo po tom bi planu trebalo da ide autoput - kroz suze za "Jutarnji" govori Ivo Perković, Garevljanin koji je penziju zaradio u Švajcarskoj, gde mu i danas žive deca.
- Supruga Mara i ja odlučili smo kuću koja je u ratu bila potpuno devastirana obnoviti, jer se želimo za stalno vratiti ovamo. Zadnjih godina tu provodimo šest meseci godišnje, a ostatak smo u Švajcarskoj, no uskoro se kanimo vratiti zaujek, ali ako ova glupa ideja prođe, od toga neće biti ništa. Šta reći, nismo noćima spavali od brige kad smo čuli što nam se sprema - ispričao je Ivo hrvatskom portalu.
- Da mi je znati ko je došao na ideju da autoput stavi kroz jezgru sela, kraj crkve, škole... Ovime bi nas zauvek oterali, a to ne smemo dopustiti i na to ne pristajemo. I nekako mislim da će se to ipak rešiti povoljno po nas - govori on.
U neverici je i njegov komšija Mladen Križić, koji se u Garevac vratio nakon što je penziju zaradio u pulskom Uljaniku.
- Po tom planu, trebala bi se rušiti moja i kuća moje majke. To je živi užas. Vratio sam se na svoje ognjište, a sad me žele oterati. Nisam dočekao propast Uljanika, a sad bi moje selo moglo proći kao Uljanik. Katastrofa! - ogorčen je Križić, a njegove osećaje dele i ostali Garevljani. Svi su u ovoj nevolji ujedinjeni.
- Zatekla nas je ova informacija, za koju smo saznali pre 15-ak dana, ali odmah smo se bacili u akciju i angažovali se pisanjem primedbi, ali i političkim lobiranjem da se to spreči - kaže Vlado Tokić, predsednik saveta Mesne zajednice Garevac i jedan od oko 170 Hrvata koji su se vratili u ovo nekoć veliko i većinski hrvatsko selo.
Do 1992. Garevac je brojio 2800 stanovnika, od kojih je više od 2300 bilo Hrvata. Danas je u selu oko 250 žitelja.
- Nema nas puno, ali su gotovo sve kuće obnovljene, jer se većina raseljenih ljudi vezala uz svoj rodni kraj, pa su obnovili kuće i dolaze ovamo leti, vikendima... To su sve praktički nove kuće, a prema ovom planu, trebalo bi ih potpuno srušiti 60-ak, dok bi se još njih 250 našlo na 20-ak metara od autoceste, što je velik problem i što se tiče ekologije i buke. Znači, ni u tim kućama više praktički ne bi bilo života. Trasa je nacrtana tako da nam prođe posred sela i sruši pola kuća, podeli ga na dva dela, a pokraj nas ima neobradivih njiva i pašnjaka na kojim se autoput može do mile volje širiti - objašnjava Tokić.
- Evo, tu severno od nas izvan sela su naše njive i pašnjaci koje niko ne obrađuje i mi ih nudimo za autoput. Kuće ne damo. I nisu tu u pitanju samo kuće hrvatskih povratnika, nego i naših komšija Srba. I njima bi se trebali rušiti domovi. Mi, inače, ovde nemamo nikakvih problema, nema sukoba i u ovome smo složni, a podržavaju nas i meštani okolnih srpskih sela, kojih se to ne tiče izravno, ali saosećaju s nama. Podršku imamo i od načelnika Općine Modriča Mladena Krekića. Poslali smo svoje primedbe i sad čekamo odgovore iz vrha vlasti - kaže Tokić.
Za "Jutarnji" je govorio i Anto Stjepanović, župnik u selu:
- Plan je da prođe tu odmah pokraj naše ograde i pet metara od župne kuće, što znači da bi se i ona trebala rušiti. Problem je što su ove kuće već bile srušene u vreme strašnoga rata i sad ih opet neko želi rušiti. Neverovatno je da se to radi ovde u ravnoj Posavini. Pa nije ovo srednja Bosna, gde su planine! Autoput ima alternativu levo ili desno od sela, mi se njoj radujemo, jer donosi razne dobrobiti, ali neprihvatljivo je da nam se ruše kuće. Mi dobro sarađujemo i imamo lep suživot s našim sumeštanima i susjdima Srbima, no odje je jasno da riba smrdi od glave. Ovde je reč o visokoj politici. Mora se imati razumevanja za druge nacije. Idu direktno preko kuća, rušiti hrvatska sela. No mislim da ćemo mi dobiti ovu bitku - optimističan je župnik.
Nekih 200 metara dalje, takođe u neposrednoj blizini trase, jest i stara školska zgrada podignuta pre 137 godina. Obnovljena je prije 12 godina, a sad bi mogla doživeti potpuno rušenje.
- U dvorištu škole imamo voćnjak u koji smo zasadili brojne stare sorte kakve se danas nigde ne mogu naći i to je naša banka semena, a taj voćnjak je točno na planiranoj trasi. Ne. Nećemo to dopustiti - odlučan je i Vlado Spajić, Garevljanin koji živi u Velikoj Gorici, ali je čvrsto vezan uz svoje selo, kojemu se vraća praktički svake nedelje.
Da taj projekt neće proći tako kako je zamišljeno, uveren je i Petar Gagulić, savetnik za investicije i projekte u Opštini Modriča i predsednik HDZ-a Modriča, jedan od najbližih saradnika SNS-ova načelnika Opštine Mladena Krekića.
- Svima nam je jasno da je ovo nepovoljno po meštane hrvatskih sela, a kao takvo i neprovedivo. Zato smo već preduzeli mere da sve zaustavimo na vreme, a u tome imamo podršku načelnika Opštine, pa će već na sledećoj sednici opštinskog veća biti donesen zaključak kojim se protivimo ovakvom nacrtu koji je trenutno u javnoj raspravi, pa imamo svi skupa priliku popraviti ga. U svemu imamo i podršku dopredsednika Republike Srpske Josipa Jerkovića te izaslanika u Vijeću naroda Davora Čordaša - kaže Gagulić.
U celoj je priči, pak, zanimljivo kako je dio istoga projekta i trasa gasovoda, koja je izmeštena izvan sela, a projektanti su autoput zamislili tačno kroz selo.
- Ovo je zapravo perfidan način da nas se izbaci i otera s naših ognjišta i kućišta. Nisu uspeli 1941., kao ni '90-ih, a sad žele ovako. Što nisu učinile tenkovske, sad bi valjda trebale bagerske gusenice, ali mi to nećemo dopustiti - poručili su Garevljani.
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs/Jutarnji)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!