šta vi mislite?
KO SE BOLJE SNALAZI SA PANDEMIJOM KORONE- Lideri ili liderke? Ove BROJKE otkrivaju zanimljivu ISTINU!
Liderke Tajvana, Belgije i Novog Zelanda takođe su dobro podnele teret loših vestii
Žene lideri bolje rešavaju krizu nastalu usled pandemije korona virusa, ocenila je direktorka Evropske centralne banke Кristin Lagard, hvaleći njihovu iskrenu komunikaciju i posvećenost.
Lagard, koja je prva predsednica ECB, izdvojila je nemačku kancelarku Angelu Merkel i navela njen pristup zasnovan na nauci kao primer kako su "iskrena i transparentna” objašnjenja o korona virusu i stopi zaraze pomogla javnosti da shvati zašto su neophodne maske, mere socijalne distanciranja i izolacije.
Liderke Tajvana, Belgije i Novog Zelanda takođe su dobro podnele teret loših vesti, uz jasna objašnjenja i snažne preporuke. dodala je ona.
Nemačka je krizu izdržala bolje nego mnogi njeni evropski susedi, dok se Tajvan i Novi Zeland smatraju parametrima uspeha u borbi protiv pandemije.
Nasuprot tome, primetno je da su muški, pre svega populistički lideri, poput američkog predsednika Donalda Trampa, brazilskog predsednika Žaira Bolsonara i britanskog premijera Borisa Džonsona imali problema da obuzdaju širenje virusa u svojim zemljama.
Bivša francuska ministarka finansija Lagard rekla je da rukovodeća pozicija podrazumeva odgovornost i brižnost.
- Shvatila sam da žene obično bolje obave posao - rekla je Lagard, dodajući da je u pitanju njena "ženska pristrasnost", ali činjenični podaci pokazuju da je njen subjektivni utisak ipak ne vara.
Prvih 10 najteže pogođenih zemalja, kako u pogledu ukupnog broja slučajeva, tako i broja slučajeva na milion stanovnika, vode muškarci.
Kada se uzme u obzir broj zaraženih na milion stanovnika u zemljama koje vode muški lideri, najteže je pogođen Bahrein gde taj broj iznosi 22.119. Slede Čile (17.598), Panama (12.957), Jermenija (12.204) i Sjedinjene Države (11.997).
Sa druge strane, kada se pogledaju zemlje koje vode žene i njihov broj slučajeva na milion stanovnika, najteže je pogođena Belgija (5.568), a slede je Bolivija (5.494), Švajcarska (3.905), Nemačka (2.427) i Danska (2.305).
Teško je napraviti precizno poređenje ne uzimajući u obzir faktore poput bubžeta za zdravstvo, turizma i gustine naseljenosti. Takođe je daleko manje žena na lidrerskim pozicijama- samo oko 10 procenata.
Međutim, nedavno objavljena studija koja je uzela vićunu parametara u obzir, otkrila je da su prema svakon "mernoj jedinici" zemlje koje vode žene bile bolje od zemalja koje vode muškarci.
Upoređujući zemlje sa sličnim brojem stanovnika, kao što su Irska i Novi Zeland, uz razne druge faktore, istraživači su otkrili da su zemlje sa ženama na čelu imale daleko manji broj slučajeva.
Studija objavljena na "VoxEu" portalu namenjenu političkim i ekonomskim istraživanjima te uspehe pripisuje kvalitetima koje dele liderke - manje su sklone riziku, a odluke zasnivaju podjednako na empatiji i nauci.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!