Ameri priznali: Naš Drim tim nije najbolja ekipa u istoriji, nego tim zemlje raspadnute u krvi! (FOTO) (VIDEO)
Foto: Printscreen/Youtube/danimonti77

Neverovatan tekst

Ameri priznali: Naš Drim tim nije najbolja ekipa u istoriji, nego tim zemlje raspadnute u krvi! (FOTO) (VIDEO)

Novinar čuvenog magazina "Rolling stone" je napisao tekst o tome kako je u stvari košarka koju je igrala jugoslovenska reprezentacija s kraja 80-tih i početka 90-tih na kraju pobedila
Objavljeno: 13:55h

Kada čujete reč "Drim tim" prva asocijacija je uvek čuvena selekcija SAD sa Olimpijskih igara 1992. godine, dok občno kada se govori o evropskom "drim timu" svi se slažu da je to bio tim Jugoslavije s kraja 80-tih i početka 90-tih.

OK, znate da Espreso ima aplikaciju. Niste znali da je od danas još bolja!

Do susreta te dve ekipe na Olimpijskim igrama nikada nije došlo usled rata koji se dogodio na prostorima bivše SFRJ zbog čega i mnogi danas žale, a kako je do početka OI u Riju ostalo svega nekoliko dana, Amerikanci su se prisetili toga i u jednom autorskom tekstu izneli stav koji je apsolutno iznenadio svet.

Novinar čuvenog magazina "Rolling stone", Tom Hoking, napisao je tekst pod naslovom "Zašto najvažnija olimpijska košarkaška ekipa nije bio Drim tim" i u njemu objasnio zašto je to bila jugoslovenska reprezentacija na primeru današnje košarke, pre svega Golden Stejt Voriorsima.

foto: Profimedia

- Američki Drim Tim je na Igrama 1992. godine u Barseloni razbijao protivnike u proseku sa 43,8 poena razlike, ali to nije ekipa koja nas zanima. Pišemo o najvećem timu koji to nikad nije bio, timu koji se raspao pre tih Igara i jedinoj reprezentaciji koja je mogla namučiti Amerikance - jugoslovenska selekcija iz 1992. godine koja nikad nije zaigrala zajedno.

Reč je o verojatno najuticajnijoj ekipi u poslednjih 25 godina na svetu.

Zaboravite Džordanove Bulse, Sparse, Lebronove timove i Voriorse - Jugoslavija je zaslužna za modernu košarku kakva se igra danas - piše Hoking i objašnjava da je košarka fascinantan sport između timskog i individualnog.

foto: AP

- Nije to fudbal u kome jedan igrač ne može sam doneti svetsku titulu (pogledajte primere Lionela Mesija i Kristijana Ronalda, a nije ni individualni poput tenisa u kome zavisite samo od sebe. Košarka je tačno između individualizma i kolektivizma. Pet igrača je dovoljno za timsku igru, a jedan igrač može imati ogroman uticaj na utakmicu.

Tako da jedan Majkl Džordan ne može sam osvojiti titulu, ali može doći jako blizu. Čak i najvećoj zvezdi poput Džordana bili su potrebni igrači kao što su Pipen i Toni Kukoč.

foto: AP

Autor teksta navodi i velike razlike između evropske i američke košarke.

- Postoje temeljne filozofske razlike između evropske i američke košarke. Evropskoj košarci je oduvek prioritet timski rad i marljivost, a američka igra je individualizam i zabava. Evropska košarka oslanja se na osnove, a američka na fiziku i sirovi talent. Evropska igra je samokontrola, a američka samoizražavanje.

Američki Drim tim 1992. godine je ekipa sastavljena od najvećih igrača koji su ikada zajedno kročili na teren. Oni su bili tim sastavljen iz delova, a Jugoslavija isto to, ali i mnogo više.

Imali su briljantne pojedince - Petrovića potencijalnu NBA zvezdu, eksplozivnog strelca čija je karijera tragično prekinuta u saobraćajnoj nesreći 1993. godine, Kukoč je bio jedinstven igrač koji je mogao braniti i napadati bilo koju od pet pozicija. Tu je bio i Divac koji je promenio ulogu centra i napravio veliki uticaj na NBA ligu, ali i na napad svoje ekipe kao odličan razigravač.

foto: Profimedia

No, oni su bili i savršen tim. Pogledajte snimke njihovih utakmica s, recimo, Svetskog prvenstva 1990. godine. To je neverovatno, kao da gledate stare snimke današnjih Voriorsa. Golden Stejt zavisi od sjaja svojih zvezda, ali još više od načina na koji oni igraju zajedno kao ekipa. Jugosloveni su činili isto to - u napadu su delili loptu zapanjujućom brzinom i složene akcije završavali brzo i elegantno. U odbrani su rotirali lako i učinkovito, a njihovo uništavanje suparnika nije proizilazilo iz brzine i jačine, već iz discipline i međusobnog poverenja.

Bili su vrhunac evropskog pristupa košarci i ne čudi što je ovaj pristup pronašao svoj put u NBA ligi tokom poslednje dve decenije, jer američka košarka nije mogla napredovati nakon Drim tima. Od toga nije moglo bolje. Već Drim tim 2 je bio sastavljen od igrača koji nisu mogli upasti u prvi Drim Tim, a sve kasnije američke reprezentacije su bile još lošije pa se na kraju dogodilo nezamislivo - nije osvojeno olimpijsko zlato 2004. godine.

foto: Fonetap

Nakon toga američka košarka je doživela veliku promjenu, a nije slučajno da je najuspešniji tim u poslednjih 20 godina San Antonio koji je dovodio najviše igrača izvan SAD. Greg Popović je u Sparse doveo niz ne-američkih zvezda i tako stigao do pet šampionskih prstenova. Ipak, najbolja sezona u istoriji pripada Golden Stejtu, a ta ekipa izgleda poput velikog jugoslovenskog tima... koji nikad nije to ni bio.

Ljudi se često pitaju što bi bilo da se Jugoslavija nije raspala i da je odigrala turnir 1992. godine. Na kraju je Hrvatska osvojila srebro s Kukočem i Petrovićem, te barem malo napatila Drim Tim u finalu.

Naravno, nikad nećemo saznati šta bi se dogodilo u tom okršaju, ali je velika tragedija da svet te godine na Igrama nije video susret dve najveće reprezentacije svoje generacije - najveće igrače američke košarke protiv najvećih eksponenata evropske košarkaške filozofije.

Ali, možda taj obračun se nije ni trebao dogoditi jer se igrao tijekom narednih 25 godina - i izgleda da su Evropljani došli na vrh - napisao je u svom tekstu Hoking.

(Espreso.co.rs / Izvor: Rolling stone)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.