Ispovest velikog maga
Željko Obradović: Uzmem nekad pasoš da vidim jesam li i dalje Srbin!
Posle utakmice Crvena zvezda - Fenerhbače, srpski trener na privremenom radu u Turskoj, Željko Obradović našao se u centru pažnje. Zato je bilo logično da Nedeljnik ode u Istanbul i napravi veliki intervju sa najtrofejnijim evropskim košarkaškim trenerom.
OK, znate da Espreso ima aplikaciju. Niste znali da je od danas još bolja!
Obradović je na samom početku razgovora za "Nedeljnik" rekao da je za njega ta priča o vemu što je pratilo nedavnu utakmicu sa Zvezdom završena. "Javili su se Neša Ilić i Nebojča Čović. Veče posle toga bio sam u kafani do kasnih sati sa trenerom Dejanom Radonjićem. Tu je kraj i završena priča", rekao je.
"Meni smeta što u srpskom društvu postoje ozbiljne podele. Jedna od tih je i ona na Partizan i Zvezdu. Da ponovim, bio sam prisutan i kada su neki navijači Partizana vređali neke ljude. Uvek sam uticao da, ako moji navijači nekoga vređaju, probam da to stopiram. Imam velike prijatelje među navijačima Zvezde i dobio sam mnoge poruke u kojima mi se izvinjavaju. Radio sam u Panatinaikosu koji ima veliko rivalstvo sa Olimpijakosom. I mnogo, mnogo navijača Olimpijakosa mi je prilazilo u želji da se slika sa mnom. Zato što su prepoznali ovo o čemu pričam i da nikada nisam rekao ružnu reč o njima", dodao je Obradović.
Naš proslavljeni trener koji je s nekoliko klubova osvajao evropske titule je odgovorajući na pitanje merenja srpstva koja su se pojavila posle ove utakmice sa Zvezdom rekao da ga to ne zanima i da su priče o tome ko je veći ili manji Srbin postale otužne.
Željko Obradović se u intervjuu za Nedeljnik osvrnuo i na devedesete kada je Srbija bila okovana embargom i ispričao sa kakvim su se predrasudama on i njegova porodica susretali u inostranstvu. Otkrio je kako je Italijanima objašnjavao da su zapadni mediji prepuni propagande baš kao i oni Miloševićevi.
"Kod nas je u Srbiji bila propaganda 1999, ali je bila i u zapadnim zemljama. Jedan veliki italijanski novinar otišao je u Beograd, na Brankov most, i napravio reportažu posle koje je moj pomoćni trener došao kod mene i rekao: 'Izvini, sad shvatam šta se dešava'", rekao je Obradović u intervjuu za Nedeljnik.
On se u velikoj priči za Nedeljnik vratio na prvi veliki košarkaški uspeh reprezentacije Srbiji, posle raspada Jugoslavije, onaj u Atini 1995. koji je pratila euforija i spontani doček ispred skupštine, ali i na tragično evropsko košarkaško prvenstvo u našoj zemlji 2005. apostrofirajući sebe kao najvećeg krivca.
"Najodgovorniji za ovaj neuspeh sam ja jer sam do kraja živeo u zabludi da činjenica što igramo kod nas ne može da dovede do toga da neki igrači pokazuju toliku netrpeljivost jedni prema drugima. Ja sam u pripremnom periodu neke igrače stavio zajedno u sobu, s kapitenom i igračima za koje se sumnjalo da mogu da budu u nekom smislu problematični obavio sam razgovor", opisao je Obradović razloge neuspeha 2005. na EP u Srbiji.
Obradović je tokom intervjua izašao iz "reketa" i dotakao se sadašnjosti opisujući medijsko stanje u Srbiji ali i kako mu izgledaju dva najbitnija grada - Beograd i Čačak za koji je rekao:
"Čačak je u moje vreme bio grad pun života. Živelo se lepo, ljudi su imali mogućnost za normalno letovanje i zimovanje. Toga sada nema više. Sada nema posla, nema života".
U svom najvećem intervju za srpske medije on je pričao i o druženju sa Draženom Petrovićem, Duletom Vujoševićem, Dudom Ivkovićem, Savovićem i Bogdanom Diklićem, šta je za njega jugonostalgija, šta je danas najveći problem Srbije, ali i da li misli da bi velika Jugoslavija mogla da se nosi sa Drim timom na meču koji se nikada nije dogodio, na Olimpijskim igrama 1992...
BONUS VIDEO:
Anketa: Pitali smo građane da li znaju da su banci dužni 986 evra
(Espreso.co.rs / Nedeljnik)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!