SRAMOTA SRPSKOG FUDBALA: Partizan i Zvezda ne plaćaju NIŠTA živo!? (FOTO)
Foto: Dado Đilas

KO? KOLIKO? KOME?

SRAMOTA SRPSKOG FUDBALA: Partizan i Zvezda ne plaćaju NIŠTA živo!? (FOTO)

Adekvatna kontrola poslovanja klubova gotovo i da ne postoji
Objavljeno:

"Prema odredbama Zakona o porezu na dodatu vrednost, transfer igrača oporezuje se prema mestu u kojem sportski klub – pružalac usluge obavlja svoju delatnost. S tim u vezi, kada dođe do transfera igrača iz domaćeg u strani sportski klub, ta usluga oporezuje se po opštoj stopi PDV od 20%", navodi se u odgovoru Ministarstva Insajderu.

Prema saznanjima Insajdera u poslednjih nekoliko meseci održano je nekoliko sastanaka između predstavnika države i predstavnika fudbalskih klubova koji ponovo pokušavaju da izbegnu obavezu koju su dužni da plate po zakonu i traže specijalan tretman.

Insajder: Ali se nama u svemu ovome čini da neko onda ima moć, da postoji određena moć nekih grupa da na taj način utiču na politiku i ministarstva i poreske uprave?

Đerđ Pap: Moguće. Moguće. Bila je jedna interesenatna situacija. To je negde period 2003. ili 2004. kada je jedan od klubova izašao sa saopštenjem da je, otprilike, da su u prostorije kluba došli nezvani gosti. Mislili su tu na inspektore Poreske uprave, pa onda Poreska uprava mora reaguje i da kaže da to nisu ni gosti, a ni nezvani, nego su to ljudi koji vrše kontrolu rada, zakonitosti i poslovanja. I što je interesantno niko nije na to reagovao.

Valjda je tada shvaćeno da je to ipak jedno baš neukusno saopštenje da su državni organi nezvani gosti.

U finansijskom izveštaju Crvene zvezde navodi se podatak koji govori o tome koliko poreska kontrola klubova ima efekta. Naime, prema podacima koje su sami izneli, 2012. u klub je ušla finansijska inspekcija sa ciljem da proveri finansijsko poslovanje kluba. Kako navode u izvestaju za 2014. nisu dobili nikakvo rešenje u vezi sa ovom inspekcijom.

foto: Printscreen/Arena Sport

Osim poreza na dodanu vrednost prilikom prodaje igrača, klubovi su dužni da plaćaju porez na dobit. U svetu fudbal je veliki biznis, klubovi ostvaruju ogromnu dobit od učešća u takmičenjima kao što su Liga šampiona ili Liga Evrope, od ulaznica, sponzora, TV prava. Kod nas ovih prihoda nema, a klubovi žive praktično samo od prodaje igrača.

Ivan Ćurković : Znate, problem materijalne egzistencije klubova je dosta veliki. Nema gledalaca, nema sponzora, država ne može da… Nema lokalne samouprave koja… Tu se daje pomalo, nesto se traži. Budžeti klubova srpskih, te Premijer lige, prve lige su relativno mali. Tu se znaju Zvezda i Partizan koji opet imaju određenu finansijsku dubiozu.

Kako pokazuju poslednji finansijski izveštaji godišnji budzeti dva najveća kluba, odnosno rashodi koji imaju u toku jedne godine su u proseku 10 miliona evra za sve troškove koje prave. Istovremeno, oni bi trebalo da iz godišnjeg poslovanja zarade više novca, kako bi prikazali dobit koja je oporeziva po zakonu.

counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.