samo po džepu
NOVA ŠAMARČINA ŠIMUNIĆU: Odbijena mu žalba na Sudu u Strazburu - 'Za dom spremni' je ustaški poklič!
Sud ističe i da je ustaški režim bio totalitaran
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu odbio je da raspravlja o tužbi koju je protiv Hrvatske podneo bivši hrvatski fudbalski reprezentativac Josip Šimunić, nakon što je pravosnažno kažnjen sa 25.000 kuna (oko 3.371 evra) zbog uzvikivanja ustaškog pozdrava.
U obrazloženju odluke sud je naveo da uzvikivanje pozdrava "Za dom spremni" predstavlja "manifestaciju rasističke ideologije", te da je Šimunić kao poznati fudbaler i uzor mnogim navijačima "morao da bude svestan mogućeg negativnog uticaja tog provokativnog uzvika na ponašanje publike i morao se od toga suzdržati", prenosi Index.hr.
Šimunić je 19. decembra 2013, nakon fudbalske utakmice Hrvatske i Islanda, uzvikivao "Za dom", na šta mu je publika uzvraćala "Spremni!". Prema presudi hrvatskih sudova, na koju se Simunić žalio, taj poklič predstavlja simbol zvaničnog pozdrava za vreme totalitarnog režima Nezavisne države Hrvatske.
Kao takav, taj pozdrav predstavlja i manifestaciju rasističke ideologije, prezir prema drugima zbog njihove verske i etničke pripadnosti, te trivijalizovanje žrtava zlocina protiv čovečnosti, navodi hrvatski Telegram.
Kako se dodaje, Šimuniću kazna nije izrečena prema Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira, već prema Zakonu o suzbijanju nereda na sportskim takmičenjima, jer se incident dogodio na maksimirskom stadionu. Šimunić je tvrdio da je rec "o starom hrvatskom pozdravu", ali je proglašen krivim za kršenje Zakona.
Prekršajni sud u Zagrebu zauzeo je stav da je rec o zvaničnom pozdravu koji se koristio za vreme totalitarnog režima Nezavisne države Hrvatske i podsetio da je Hrvatska potpisnica Konvencije Ujedinjenih naroda o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije.
Iako je prvostepenom presudom kažnjen sa 5.000 kuna, Visoki prekršajni sud povisio mu je kaznu na 25.000 kuna, uz obrazloženje da je cilj da se suzbije nasilje i neredi na sportskim terenima.
Argumentaciju o starom hrvatskom pozdravu Šimunić je ponovio i u tužbi protiv Hrvatske u kojoj je tražio od Evropskog suda za ljudska prava da utvrdi da su mu hrvatski sudovi povredili pravo na pošteno suđenje. Šimunić je tvrdio da je na njegovu štetu prekršen i Član 7. Konvencije o ljudskim pravima, kojim je predviđeno da ne može da se sankcioniše ono što nije zabranjeno.
On je tvrdio da ovaj pozdrav ni u jednom hrvatskom zakonu nije zabranjen. Šimunić je pokušao da uveri Evropski sud i da mu je povređeno pravo na slobodno izražavanje i da nije imao efikasna pravna sredstva za dokazivanje svoje nedužnosti na hrvatskim sudovima.
U tužbi je naveo i da ga je Hrvatska diskriminisala, budući da, kako je tvrdio, mnogi drugi zbog uzvikivanja ovog pozdrava, za razliku od njega, nisu kažnjeni.
Evropski sud je danas, međutim, objavio da je odbio Šimunićevu tužbu, uz objašnjenje da se u njegovom slučaju ne radi ni o kakvom kršenju ljudskih prava, zbog čega bi trebalo pokretati postupak protiv Hrvatske.
Sud je zaključio da je "ustaški pokret nastao iz fašizma, te da je utemeljen na rasnoj mržnji i da stoga simbolizuje mržnju prema ljudima utemeljenu na različitoj religiji ili etničkom poreklu", te da uzvikivanje "Za dom spremni" predstavlja "manifestaciju rasističke ideologije".
Sud ističe i da je ustaški režim bio totalitaran.
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs/Tanjug)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!