Hari Kejn ponovo ostao bez trofeja - 14 godina karijere i 0 pehara (FOTO)
Hari Kejn sa srebrnom medaljom prolazi pored trofeja Evropskog prvenstva, Foto: Frank Hoermann/SVEN SIMON / imago sportfotodienst / Profimedia

prokletstvo

Jedan od najboljih napadača današnjice i dalje nije stavio zlatnu medalju oko vrata, a za 13 dana napuniće 31. godinu

Veljko Petrović

Fudbalska reprezentacija Španije pobedila je Englesku sa 2:1 i osvojila Evropsko prvenstvo u Nemačkoj!

Hari Kejn, jedan od najboljih napadača današnjice ponovo je ostao bez trofeja, a izašao je iz igre u 61. minutu kada je ustupio mesto Oliju Votkinsu.

Trenutak kada je Geret Saurtgejt zamenio Harija Kejna
Trenutak kada je Geret Saurtgejt zamenio Harija Kejnafoto: EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

Za 13 dana napuniće 31. godinu i kada se radi o nacionalnom timu, verovatno ima samo još dve šanse za pehar na velikom takmičenju.

Radi se o Svetskom prvenstvu 2026. godine i Evropskom dve godine kasnije. Iskusni špic i njegovi saigrači izgubili su drugo finale EURO-a zaredom.

Hari Kejn na utakmici Španije i Engleske u finalu Evropskog prvenstva
Hari Kejn na utakmici Španije i Engleske u finalu Evropskog prvenstvafoto: EPA/Hannibal Hanschke

Pre tri godine bolja je bila Italija posle penala na Vembliju. Najbolji strelac u istoriji selekcije je potpuno podbacio, doduše i svi napadači.

Niko se nije istakao sa većim brojem golova, pa je tako Hari stao na tri i našao se na vrhu, ali i dalje čeka prvi trofej u karijeri, a to je već sada 14 godina.

Hari Kejn u skok duelu sa Ajmerikom Laportom tokom finala Evropskog prvenstva između Španije i Italijefoto: EPA/HANNIBAL HANSCHKE

- Teško je rečima opisati kako se svi mi sada osećamo. Teška utakmica. Učinili smo sve da se vratimo u meč i borili se da to učinimo. Teško je kada primite gol u poslednjim minutima. U prvom poluvremenu smo se mučili, nismo mogli da uzmemo loptu duže u naš posed. Drugo poluvreme je bilo bolje i došli smo do gola. Uhvatili su nas na tu poprečnu loptu i to je bio kraj. Propustili smo priliku, ali doći do finala nije nimalo lako. Morate iskoristiti ovakve prilike kad vam se ukažu a mi to ponovo nismo uspeli. Ekstremno bolan osećaj i boleće dugo. Selektor će razmisliti da li će nastaviti da vodi tim, želeli smo da pobedimo za njega - rekao je Kejn "vruće glave" odmah posle finala.

Hari Kejn i Geret Sautgejt posle poraza od Španije u finalu Evropskog prvenstva
Hari Kejn i Geret Sautgejt posle poraza od Španije u finalu Evropskog prvenstvafoto: EPA/HANNIBAL HANSCHKE

U avgustu 2023. godine pojačao je minhenski Bajern u transferu vrednom 95.000.000 evra i potpisao je do leta 2027. godine.

Svi znamo da uz Bavarce ide reč dominacija kada govorimo o stanju u nemačkom fudbalu, ali deluje da je Harijeva "kletva" stigla i njih.

Hari Kejn slavi jedan od golova u dresu Bajerna
Hari Kejn slavi jedan od golova u dresu Bajernafoto: Niklas Treppner / AFP / Profimedia

Izgubili su 3:0 u Superkupu Nemačke od Lajpciga, a u drugoj rundi nacionalnog Kupa bolji je bio trećeligaš Sarbriken sa 2:1.

U Bundesligi je zauzeto treće mesto, a sezona bez pehara, Bajernu se poslednji put dogodila 2011/12. Tada je Kejn bio na pozajmici u Milvolu.

Hari Kejn u skok duelu sa Edmondom Tapsobom
Hari Kejn u skok duelu sa Edmondom Tapsobomfoto: EPA/ANNA SZILAGYI

Ne treba zaboraviti i da velikan iz Minhena prošle sezone nije mogao preko kasnijeg prvaka Real Madrida u polufinalu Lige šampiona.

Kejn je u karijeri odigrao 643 utakmice i postigao 510 golova i osvojio je do sada 14 individualnih nagrada.

Hari Kejn na utakmici Real Madrida i Bajern Minhena
Hari Kejn na utakmici Real Madrida i Bajern Minhenafoto: Isabel Infantes / PA Images / Profimedia

Na korak do trofeja bio je u sezoni 2014/15 u Liga kupu Engrelske i u istom takmičenju 2020/21 kao napadač Totenhema.

Sa "pevcima" je u sezoni 2018/19 poražen od Liverpula u finalu Lige šampiona, a sa Engleskom je iste godine bio treći u Ligi nacija.

I da, jednu stvar moram da napomenem jer govorimo o zvaničnim takmičenjima kako me jedan kolega ne bi ispravio, znaće ko je.

Hari Kejn jeste osvojio jedan trofej, i to Audi kup 2019. godine pobedom nad sadašnjim timom na Alijanc areni, ali reč je o pripremnom turniru.