NASLEDNIK LEGENDE SPASIO PORTUGALCE U 92. MINUTU! Tragično veče za Čehe (VIDEO/FOTO)
Slavlje fudbalera Portugala posle gola za pobedu, Foto: EPA/Clemens Bilan

F GRUPA

Preokret prvaka Evrope iz 2016. godine

Objavljeno: 23:09h
Veljko Petrović

Fudbaleri Portugala pobedili su Češku sa 2:1 u drugoj utakmici prvog kola F grupe Evropskog prvenstva u Nemačkoj.

Slavlje Kristijana Ronalda i Fransiska Konseisaa
Slavlje Kristijana Ronalda i Fransiska Konseisaafoto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

U trećem minutu prvi opasniji napad prvaka Evrope iz 2016. godine kada je kapiten Kristijano Ronaldo probao levom u šesnaestercu, ali slabo.

Samo 60 sekundi kasnije, Pavel Šulc dobio je loptu na ivici šesnaesterca, ali je usledilo dugo nameštanje na šut i izblokiran je.

Pavel Šulc na utakmici Portugala i Češke
Pavel Šulc na utakmici Portugala i Češkefoto: EPA/MIGUEL A. LOPES

Već u osmom minutu nova pretnja Kristijana Ronalda, sada glavom, ali nedovoljno precizno posle centaršuta Rafaela Leaa.

Bruno Fernandeš je u 24. minutu pokušao da iznenadi Jidriča Staneka pokušajem sa distance i malo je falilo da mu prođe.

Bruno Fernandeš na utakmici Portugala i Češke
Bruno Fernandeš na utakmici Portugala i Češkefoto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Osam minuta kasnije najbolja šansa na meču. Dubinska lopta za Ronalda iza leđa odbrane rivala, ali je Stanek istrčao na vreme i sačuvao mrežu.

Na drugoj strani je konačno usledila pretnja pošto je u 38. minutu Patrik Šik skočio, ali nije dobro zahvatio loptu posle centaršuta na peterac.

Patrik Šik na utakmici Portugala i Češke
Patrik Šik na utakmici Portugala i Češkefoto: EPA/MIGUEL A. LOPES

Minut kasnije Rafael Leao je pokušao da iznudi penal, ali mu je zbog simuliranja pokazan žuti karton.

Ponovo Kristijano u glavnoj ulozi u 45 minutu pošto je šutirao iz okreta sa osam-devet metara, ali je opet golman Češke izašao kao pobednik.

Odbrana Jindriča Štaneka posle šuta Kristijana Ronalda
Odbrana Jindriča Štaneka posle šuta Kristijana Ronaldafoto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Ronaldo je u 55. minutu šutirao glavom posle centaršuta Rubena Dijaša, ali je njegov čuvar skrenuo glavom loptu u korner iz kog nije usledila opasnost.

Već u narednom napadu je Robin Hranač skinuo zicer Kristijanu, a onda je usledilo boksovanje Staneka na petercu.

Kristijano Ronaldo na utakmici Portugala i Češke
Kristijano Ronaldo na utakmici Portugala i Češkefoto: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Češka je iz totalne defanzive povela u 62. minutu kada je Lukaš Provod poslao savršen udarac sa ivice šesnaesterca i pogodio je uz samu stativu.

Portugal dolazi do izjednačenja u 70. minutu autogolom Robina Hranača od čije lopte se lopta odbila u mrežu posle boksovanja Staneka.

Čuvar mreže se iskupio pošto je tri minuta kasnije odbranio topovski pokušaj Bernarda Silve, a u 78. minutu je skrenuo loptu u korner posle šuta Vitinje.

Ševčik je izblokiran na ivici šesnaesterca, ali se lopta odbila do Tomaša Součeka i usledio je šut sa 20 metara, ali je lopta otišla pored stative.

Detalj sa utakmice Portugala i Češke
Detalj sa utakmice Portugala i Češkefoto: Pasquale Golia/IPA Sport / ipa-a / PA Images / Profimedia

"Navigatori" su došli do pogotka Dioga Žote za preokret u 87. minutu, ali je isti poništen zbog VAR-a koji je ustanovio da je Ronaldo bio u ofsajdu.

Trenutak kada je Diogo Žota dao gol koji mu je kasnije poništen
Trenutak kada je Diogo Žota dao gol koji mu je kasnije poništenfoto: GABRIEL BOUYS / AFP / Profimedia

Portugal je ipak došao do trijumfa u 92. minutu, a heroji, Fransisko Konseisao i Pedro Neto su dva minuta ranije ušli u igru.

Neto je prošao po levoj strani, a Hranač je loptu umirio Konseisau na petercu i usledilo je zakucavanje sina legende Serhija.

Inače, u prvom susretu ove grupe, Turska je evrogolovima savladala debitanta Gruziju sa 3:1.