novi detalji
DOKTOROVA GREŠKA JU JE KOŠTALA ŽIVOTA: Oglasila se ćerka Merime Njegomir i otkrila SVE što javnost nije znala!
Uzrok smrti Merime Njegomir konačno poznat
Kada je muzička zvezda Merima Njegomir preminula u 69. godini, javnost je znala malo. Zapravo, samo to da je pevačica izgubila život zbog kancera pankreasa.
Niko nije ni slutio kakav je splet događaja prethodio prvoj dijagnozi, kada je Merima samoinicijativno, bez konsultacije s lekarom, sama otišla na magnetnu rezonancu i saznala da ima rak. A koliko je jak rolerkoster očekivanja, nade i razočaranja od prve dijagnoze Meriminog stanja do smrti zbog posledica sepse, znaju najbolje njene ćerke.
Koliko je prošlo od Merimine dijagnoze kancera do njenog odlaska i koliko ste dugo bili s njom tokom tog perioda?
- Dva meseca i deset dana. Svi smo bili s njom, sve četiri sestre. Posvetile smo se tome da ona bude bolje i da se izleči. To je bio veliki udar za nas. I za nju, bila je više šokirana tom dijagnozom nego mi. Nije mogla da veruje. Ona je živela tako da smo mi mislili da će umreti od infarkta, nikako nismo mislili da će se desiti kancer - kaže Ljubica, pevačicina ćerka.
- Stomak je počeo mnogo da je boli u aprilu, išla je kod doktora koji ju je lečio od helikobakterije, koju je posledično dobila od korone. Radila je ultrazvuk i svi su bili u redu. Nekoliko puta je pitala doktora da uradi magnetnu rezonancu, jer se žalila da je "čudno" boli. Bila je vrlo intuitivna, rekla mi je da se pribojava da se radi o pankreasu. Ali smatrali smo da doktori, koji su mislili da nema potrebe da se zrači magnetnom rezonancom, znaju najbolje. Kad su bolovi postali toliko jaki da nije mogla da jede, bez konsultacije s lekarom otišla je da uradi magnetnu rezonancu i dobila je dijagnozu.
Kako je tekla terapija?
- Tad je krenuo jedan rolerkoster ili vihor u kom ni mi ni ona nismo znali šta radimo od raznih informacija. Svi su lekari posle dijagnoze prognozirali brz kraj jer se mama kasno javila. Bili su pesimistični. Mi smo mislili da će uspeti da se izbori. Sve smo probali. Njoj je bilo loše tokom druge hemioterapije, tada se sve pogoršalo, dobila je i bakteriju od koje joj se razvila sepsa. Neki doktori su rekli da je ta bakterija u skladu s bolešću, ali dobila ju je u bolnici. Na kraju je zbog bakterije dobila sepsu i zbog nje preminula.
Mislite li da je imala sreće s izborom lekara?
- Od početka je moglo sve da bude bolje. Od početka je lečena helikobakterija. Kažu da rak pankreasa počne da boli tek kada se potpuno razvije. Činjenica je da je ona pet meseci svakodnevno išla kod lekara tražeći rešenje za bolove koje je imala. To je bio prvi put da se ona posvetila nekom svom bolu, i to aktivno, ranije nije išla kod lekara zbog bolova. Lečila se kod jednog beogradskog eminentnog doktora. Računala je da on zna, ali, eto, on nije znao ili nije video. Imala je pet različitih dijagnoza svog stanja dok nije otkriven kancer.
Poslednje dane Merima je provela u bolnici.
- Tako je. Prvo u jednoj, odakle smo je praktično otele i odvele u drugu. Morala je da ode u bolnicu jer je dobila visoku temperaturu zbog sepse.
Podsetimo, Merima je bila dobitnica niza priznanja, među kojima je najznačajnija Vukova nagrada za doprinos srpskoj kulturi, kao i Zlatni mikrofon PGP RTS-a, Povelja udruženja muzičara džeza, zabavne i rok muzike, Specijalna nagrada Radio Beograda za doprinos očuvanju tradicionalne narodne muzike, nagrada „Carica Teodora“ 2002. godine, Zlatna značka Kulturno-prosvetne zajednice Srbije, Estradna nagrada Srbije.
Savez estradno-muzičkih umetnika Srbije dodelio joj je 2019. Estradno-muzičku nagradu Srbije za životno delo. Od 1979. godine do danas učestvovala je na preko četrdeset pet muzičkih festivala i osvojila više od dvadeset prvih nagrada.
Najveći hitovi Merime Njegomir su: „Ivanova korita“, „Ruzmarin“, „Zbog tebe“, „Što je lepo kad se neko voli“, „Opilo nas vino“, „Da nije ljubavi tvoje“, „Pamtim još“, „Kad zaškripi kapija“ „Zelene su oči tvoje“, „Bol bolujem“, „Mezimica“, „Samo jedna reč“, „Ljube mi se crne oči“, „Usamljena“, „A gde si ti“…
Prva je od izvođača narodne muzike održala koncert na Kolarcu (1995) i jedna od retkih koja je u ovoj dvorani kasnije više puta priređivala koncerte.
Kao urednica narodne redakcije RTS-a, bila je posvećena projektima vezanim za snimanje, čuvanje i promociju tradicionalne muzike Srbije.
Dobitnica je nacionalne penzije Republike Srbije, sahranjena je u Aleji zaslužnih građana.
Bonus video:
(Espreso/Story)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!