jezivo
NAJPOZNATIJA SRPSKA PEVAČICA IMA NEIZLEČIVU BOLEST: Udara na MOZAK! Kreće DEPRESIJA a onda postaje sve GORE I GORE!
Hašimotov tireoiditis takođe može dovesti do smanjenja seksualne želje (libida) i kod muškaraca i kod žena
Hašimoto je bolest u kojoj imune ćelije napadaju štitnu žlezdu i počinje produkcija autoantitela.
Bolest izaziva upalni proces, poznata je i kao hronični limfocitni tireoiditis, a najpoznatija pod nazivom Hašimoto tireoiditis.
Koji su uzroci nastanka Hašimoto tireoiditisa?
Razlozi zbog kojih imuni sistem napada štitnu žlezdu nisu do kraja poznati i otkriveni.
Neki naučnici veruju da virus ili bakterija mogu izazvati autoimune reakcije u našem organizmu koje dovode do produkcije autoantitela usmerenih protiv štitne žlezde, dok drugi veruju da postoji genetska predispozicija za razvoj ovog poremećaja.
Kombinacija faktora – uključujući genetiku, pol, starost i faktore okruženja – može odrediti rizik od razvoja bolesti.
Hašimoto se može javiti sa povećanom funkcijom žlezde, kao i sa normalnom ili smanjenom.
Hašimoto sindrom najčešće pogađa žene srednjih godina, ali može uticati i na muškarce i žene svih starosnih grupa, a može se javiti i kod dece.
Ukoliko postoji sumnja, neophodno je ispitati funkciju štitne žlezde putem lekarskih pregleda od strane endokrinologa i potrebne laboratorijske dijagnostike da bi se dokazala bolest.
Problemi sa mentalnim zdravljem
Depresija se može javiti rano u Hashimotovoj bolesti i vremenom može postati sve teža.
Simptomi smanjene funkcije štitne žlezde su blagi i javljaju se postepeno, pa se mogu pogrešno protumačiti kao depresija.
Hašimotov tireoiditis takođe može dovesti do smanjenja seksualne želje (libida) i kod muškaraca i kod žena.
Znaci i simptomi uključuju simptome (hipotiroidizma):
Umor i tromost;
Preosetljivost na hladnoću;
Opstipaciju (zatvor);
Bledilo lica;
Suva koža;
Otečeno lice;
Lomljivi nokti;
Gubitak kose;
Neobjašnjivo povećanje telesne težine;
Bolovi i slabosti u mišićima;
Bolovi i ukočenost zglobova;
Prekomerno ili produženo menstrualno krvarenje;
Depresija;
Problemi sa pamćenjem;
Usporen srčani rad;
Nizak pritisak.
Pevačica grupe "Hurricane" Sanja Vučić ima hašimoto, zbog kojeg mora da pije lekove do kraja života. Sanja već dugo boluje od ove neizlečive bolesti.
Zbog ovog oboljenja lepa pevačica mora da pije lekove do kraja života. Sanjine koleginice iz benda Ivana Nikolić i Ksenija Knežević zabrinute su za njeno zdravlje, posebno sada kada imaju naporne pripreme za Evroviziju, koja se u maju održava u Roterdamu.
- Nije mi bilo dobro, a nisam znala šta mi je. Osećala sam hroničan umor, bila sam razdražljiva, neraspoložena, nisam imala energije. Zbog toga sam otišla kod psihijatra i dao mi je antidepresive. Pomislila sam da možda imam problem sa hormonima, pa sam išla i kod ginekologa. Doktorka je posumnjala da je u pitanju hašimoto, jer i ona sama ima tu bolest - priča Sanja za "Informer".
- Bolest su mi otkrili pre tri godine. Radila sam analize hormona štitne žlezde, išla sam na ultrazvuk i tada su mi potvrdili da je u pitanju hašimoto tireoiditis. Rekli su mi da ću piti lekove najverovatnije do kraja života. To mi je teško palo, pa mi se dešavalo da ne mogu da ustanem iz kreveta i stalno sam plakala. Bila mi je suva koža, a primetila sam i da dosta dobijam na težini, kao i da teško skidam kilograme. Baš sam se uplašila. Mislila sam da mi se srušio ceo svet kada sam shvatila da sam bolesna i da zavisim od jednog leka. Teško sam prihvatila sve to, ali sam se vremenom privikla - dodala je ona.
Sanja je zbog autoimunog oboljenja štitne žlezde potpuno promenila svoje navike.
- Sada sam posvećena treninzima, vodim računa o ishrani i ne uzimam ugljene hidrate i šećere. Pokušavam da živim zdravo, koliko god je to moguće. Bolest me neće sprečiti da nastupam sa koleginicama iz grupe - kaže Vučićeva.
Bonus video:
(Espreso / Informer)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!