SRBI GA VEOMA RETKO JEDU, A NISU NI SVESNI ŠTA PROPUŠTAJU: Sve ga je više u RADNJAMA, a i u SLASNIM RECEPTIMA!
Leblebije, Foto: Profimedia

recept

SRBI GA VEOMA RETKO JEDU, A NISU NI SVESNI ŠTA PROPUŠTAJU: Sve ga je više u RADNJAMA, a i u SLASNIM RECEPTIMA!

Izvrsna opcija brašna bez glutena koje se koristi za pripremu mnogih ukusnih jela.

Objavljeno:

Brašno od leblebije baš nije uobičajena namirnica, ali se sve češće nalazi na policama radnji pa tako i u slasnim receptima.

Postoje dve jednostavne metode za domaće brašno od leblebije – izvrsna opcija brašna bez glutena koje se koristi za pripremu mnogih ukusnih jela.

Brašno od leblebije ne sadrži gluten, bogato je ugljenim hidratima i belančevinama, gvožđem, magnezijumom i fosforom, te vitaminom B6.

Ovo brašno možete pronaći u bolje opremljenim radnjama zdrave hrane, ali ga vrlo jednostavno možete i sami napraviti kod kuće, što je uvek zdravija i ukusnija opcija. Sve što vam treba jeste leblebija, dehidrator ili šporet i jak blender za mlevenje.

U nastavku možete naučiti dve metode za pravljenje domaćeg brašna od leblebije – jedna sa sušenom leblebijom, i druga metoda korišćenjem potopljenih i osušenih leblebija.

KAKO NAPRAVITI BRAŠNO OD LEBLEBIJE ?

Metoda 1

Ako kupujete sušene organske leblebije koje nisu prskane pesticidima, onda je ova metoda super brzi način za pravljenje brašna. Ukoliko leblebija nije organska, odlučite se za metodu 2.

Jednostavno, stavite željenu količinu leblebije u mlin za kafu, ili jači blender, pa je sameljite u fini prah. Prosejte brašno kako biste uklonili delove koji se nisu dobro usitnili, a zatim te grudvice ponovo sameljite. Čuvajte svoje brašno u tegli, po mogućstvu hermetički zatvorenoj, na suvom i tamnom mestu do dva meseca.

Leblebije, Leblebija
foto: Profimedia

Metoda 2

Ova metoda je duža, iako je vreme praktičnog rada gotovo identično. Pre pravljenja brašna, leblebije je potrebno očistiti i potopiti u vodi. Tako ćete ukloniti ostatke štetnih pesticida, a potapanjem se takođe povećava hranljiva vrednost i lakše se vari.

Operite leblebije, a zatim ih potopite preko noći u vodi (najmanje 8 sati, a možete i do 24 sata). Obavezno ih prekrijte s dovoljno vode, jer će leblebije nabubriti 2-3 puta od prvobitne veličine. Kada su dovoljno odstajale, izvadite ih i temeljno osušite (vodu iskoristite da zalijete svoje biljke).

Sada treba da osušite (dehidrirate) leblebije. Ako imate dehidrator, osušite ih u njemu, ali pošto većina to nema, stavite ih na pleh u rernu, zagrejanu na 50 stepeni, 12 sati. Trebalo bi da budu potpuno suve pre nego što ih sameljete, inače ćete dobiti kašu, a ne fini prah.

Kada su leblebije potpuno suve, sameljite ih u električnom mlinu za kafu ili začine, ili u jakom blenderu. Prosejte brašno kroz sitno sito, kako biste uklonili grudvice. Nesamlevene delove ponovo meljite i prosejte, dok ne dobijete sitni prah. Jednom kada dobijete fino brašno, prebacite ga u staklenu teglu i čuvajte do dva meseca.

(Espreso/BlicŽena)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.