OPREZNO
SVI REDOVNO PIJETE VODU SA ČESME IZ KUPATILA, ALI MALO KO ZNA ZA OVO: Izbegavajte BAŠ ZBOG OVE STVARI
Neki od nas su odrastali tako što su im roditelji govorili da uvek treba da idemo u kuhinju ako želimo čašu vode, ali drugi su odgajani ne znajući razliku. Prema Glasgov Live-u, istina zavisi od vrste kuće u kojoj živite i odakle dolazi voda u vašem kupatilu.
Da li vam je ikada rečeno da nikada ne treba da pijete iz slavine u kupatilu? Čini se da se odgovor uveliko razlikuje između domaćinstava - a očigledno i istina iza priče starih žena.
Neki od nas su odrastali tako što su im roditelji govorili da uvek treba da idemo u kuhinju ako želimo čašu vode, ali drugi su odgajani ne znajući razliku. Prema Glasgov Live-u, istina zavisi od vrste kuće u kojoj živite i odakle dolazi voda u vašem kupatilu.
Dakle, da li je bezbedno piti vodu iz kupatila?
U mnogim starijim domovima, voda koju nađete u svom kupatilu obično se čuva u rezervoaru u potkrovlju, što znači da nije sveža iz mreže kao što je ona koju dobijate u kuhinji. Ali veći problem je prisustvo olovnih cevi u starim domovima, jer se to može rastvoriti u vodi za piće i može biti neverovatno opasno - posebno za bebe i decu. Voda koja dolazi direktno iz mreže još nije imala vremena da apsorbuje olovo iz cevi, ali drugačija je priča u kupatilu, gde kombinacija olova i rezervoara za vodu može biti štetna po vaše zdravlje.
Dakle, ono što zaista treba da znate kada je u pitanju voda za piće iz kupatila je koliko je stara vaša kuća. Moderni domovi su obično opremljeni bakarnim ili plastičnim cevima, tako da bi trebalo da bude u redu da pijete iz slavine u kupatilu ako je takva i vaša kuća.
Topla voda se često skladišti u rezervoarima koji se mogu mnogo puta zagrevati i hladiti i mogu dovesti do rasta bakterija kao što je legionela
Džuli Spinks, iz VaterSafe-a, rekla je 2018. godine: „Vodovod u domovima je odgovornost vlasnika kuće, tako da pozivamo sva domaćinstva da provedu nekoliko minuta proveravajući da li imaju olovne cevi.
„Da bismo zaštitili zdravlje, preporučili bismo zamenu olovnih cevi koje snabdevaju pijaćom vodom kupatila i kuhinje sa bakarnim ili plastičnim.
Kada treba izbegavati da pijete iz slavine u kupatilu?
Prema The Water Professor, stare cevi i rezervoari za vodu nisu jedini razlozi zbog kojih biste možda želeli da izbegnete iskušenje da ustanete iz kreveta i krenete pravo u kupatilo.
Ako koristite filtriranu vodu iz kuhinjske slavine da biste poboljšali kvalitet vode za piće, verovatno želite da se klonite kupatila, jer ova voda neće biti filtrirana. Takođe bi trebalo da izbegavate slavinu u kupatilu ako ste instalirali omekšivač vode da biste sprečili tuširanje ili kupanje u tvrdoj vodi. To je zato što je tvrda voda bezbedna za piće, ali proces omekšavanja vode može dovesti do visokog nivoa natrijuma u vodi iz vašeg kupatila.
I bez obzira iz koje sobe dobijate vodu, ona nikada ne bi trebalo da bude sa tople česme. Topla voda se često skladišti u rezervoarima koji se mogu mnogo puta zagrevati i hladiti i mogu dovesti do rasta bakterija kao što je legionela – zato uvek birajte hladnu slavinu. Na kraju, Profesor vode tvrdi da to nije najboljeg kvaliteta, a kuhinja je daleko bezbednija opcija.
(Espreso/Magazin novosti)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!