OVE GREŠKE PRAVITE UVEK KADA PERETE VEŠ: Evo koliku ŠTETU ostavljaju za sobom
Veš mašina, Foto: Printscreen

paŽnja

OVE GREŠKE PRAVITE UVEK KADA PERETE VEŠ: Evo koliku ŠTETU ostavljaju za sobom

Pomešajte ¼ šoljice sirćeta s tri kašike sode bikarbone, mešavinu sipajte u mericu za deterdžent i upalite mašinu na najvišu temperaturu pranja

Objavljeno:

Uprkos jasnim uputstvima proizvođača o pranju pojedinih komada odeće i uputstvima za korišćenje deterdženta, ponekad se dogodi da sveže opran veš ima neprijatan miris ili pak mrlje. Razlozi zbog kojih se to događa vezani su za sitne propuste – donosimo pet najčešćih i načine kako da ih popravite kako bi uvek imali blistavo i mirisno rublje.

1. Pranje veša na preniskoj temperaturi

Verujemo da niža temperatura pranja čuva tkanine, što je tačno, ali ako pritom koristite pogrešan deterdžent, veš neće biti adekvatno opran. Koristite li prašak koji se pri niskim temperaturama ne otapa, možete uništiti odeću zbog toga što se na nju prašak lepi i stvara mrlje. Rešenje je deterdžent prilagođen pranju na nižim temperaturama.

2. Zatvaranje vrata mašine nakon pranja

1 / 8 Foto: Profimedia

Mnogi imaju naviku da vrata bubnja zatvaraju odmah nakon vađenja opranog veša, što je potpuno pogrešno. Naime, od vlage u zatvorenom prostoru stvara se buđ, a topla voda ne može da ubije sve bakterije s donjeg veša i kuhinjskih krpa, koje se na vlažnom području množe.

Kako biste sprečili nastanak bakterija, vrata veš mašine držite otvorenima, a da biste u potpunosti bili sigurni u čistoću, s vremena na vreme mašinu dezinfikujte mešavinom alkoholnog sirćeta i sode bikarbone.

Pomešajte ¼ šoljice sirćeta s tri kašike sode bikarbone, mešavinu sipajte u mericu za deterdžent i upalite mašinu na najvišu temperaturu pranja.

3. Previše deterdženta u pranju

Merica za deterdžent ispunjena do samoga vrha jedna je od najčešćih grešaka prilikom pranja veša. Naime, mišljenje da veća količina deterdženta bolje pere rublje je u potpunosti pogrešno. Prevelika količina praška tokom pranja meša se s prljavštinom i podiže iznad nivoa vode. Tokom procesa ispiranja prašak se ne može ukloniti, pri čemu veš ostaje neopran sa zadržanom prljavštinom.

Idealna mera deterdženta je trećina merice, dok se za jako prljav veš preporučuje pola merice.

4. Prevelika količina omekšivača

Omekšivač
foto: Printscreen

Dugotrajno korišćenje omekšivača u mašini stvara lepljivi sloj koji se tokom pranja odvaja i lepi na odeću. Znak da preterujete s omekšivačem su bele mrlje na vešu, ali i neprijatan miris odmah nakon pranja.

Rešenje je smanjena količina omekšivača ili korišćenje alkoholnog sirćeta umesto omekšivača. Sirće će beli veš omekšati i dati mu željenu belinu i pritom uništiti bakterije u mašini za veš.

5. Pranje prevelike količine veša

Pretrpavanje mašine nije dobra ideja jer ako odeća nema dovoljno mesta za prevrtanje u bubnju, onda neće biti u potpunosti čista.

Proverite u uputstvima za korišćenje veš mašine koja je maksimalna težina koja može da se stavi u bubanj i držite se toga. Ako pređete tu granicu, deterdžent neće moći da se ravnomerno raspodeli kroz veš te će tako neke mrlje ostati netaknute.

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.