KO BI REKAO
OVO SIGURNO NISTE ZNALI: Sva novorođenčad imaju PLAVE oči, boja se formira tek POSLE
Pri rođenju pigmenta ima malo pa je boja svetlija. Kako beba raste, pigmenta je sve više. Melanin je protein, a količina i vrsta zapisani su u genima
Bebe se ne rađaju sa svim melaninom koji im je po prirodi namenjen. Proces sazrevanja nastavlja se nakon rađanja.
Tako se boja očiju ne formira pre druge godine života.
Melanin je pigment koji deluje tako što ga je manje on je svetliji. Male naslage melanina u šarenicama čine ih plavima, dok ih srednja količina čini zelenima ili im daje boju lešnika, dok zbog velike količine boja šarenice postaje smeđa.
Pri rođenju pigmenta ima malo pa je boja svetlija. Kako beba raste, pigmenta je sve više. Melanin je protein, a količina i vrsta zapisani su u genima. Šarenice koje sadrže veliku količinu melanina su tamnije.
Boja bebinih očiju menjaće se nekoliko puta do šestog meseca starosti. Nakon toga će se promene blago stabilizovati. Do prve godine bi trebalo da se formira oko pa tako i boja.
Boja očiju se najdramatičnije menja u periodu od šest do devet meseci, a ponekad to traje i do prvog rođendana. Tada može tačno da se kaže koju boju očiju ima beba. Retke su situacije u kojima se kod dece boja očiju menja do treće godine, ali to ponovo zavisi do genetike i to količine melanina.
(Espreso/ Aska)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!