praktičan savet
SAVETI ZA FANTASTIČAN EFEKAT PRANJA VAŠE VEŠ MAŠINE: Vrlo su jednostavni, a uočićete RAZLIKU KOD PRANJA
Savim je logično da se u bubnju prilikom pranja veša konstantno nakuplja prljavština, pa je isto tako logično da je neophodno da ga redovno čistimo kako bi se veš tokom svakog pranja dobro oprao
Često se pitamo, postoje li neki praktični saveti i trikovi koji će uštedeti naše vreme i pomoć da veš izgleda čistije nego ikad?
Slažemo se da pranje veša ni nama nije jedan od omiljenih kućnih poslova. Iako danas malo toga peremo na ruke, a većinu posla radi mašina, i dalje je tu razvrstavanje po bojama, skidanje fleka koje se ne završi uvek tako slavno, i isprana boja veša uprkos upotrebi različitih i specijalno dizajniranih praškova i deterdženata.
Da li postoje neki trikovi koji će uštedeti naše vreme, a ujedno doprineti da veš izgleda čistije nego ikad?
Očistite bubanj veš mašine!
Savim je logično da se u bubnju prilikom pranja veša konstantno nakuplja prljavština, pa je isto tako logično da je neophodno da ga redovno čistimo kako bi se veš tokom svakog pranja dobro oprao.
Na koji način to možete da uradite? Vrlo jednostavno – možete ubaciti par kašičica sode bikarbone direktno u prazan bubanj, i uključiti program brzog pranja.
Takođe u ovu svrhu i na isti način možete da iskoristite i tečnost za ispiranje usta. I u jednom i u drugom slučaju će sva prljavština, bakterije i gljivice koje se stvaraju, nestati.
Aspirin za izbeljivanje
Beo veš i garderoba često vrlo brzo izgube svoju prepoznatljivu belinu. Kako biste to predupredili, svaki pur kada uključujete mašinu sa ovom vrstom rublja, dodajte direktno u bubanj nekoliko tableta aspirina.
Efekat je fantastičan!
Ne sušite veš suviše dugo
Da li vam se dešava da ostavite veš na sušilici i po nekoliko dana, pa onda iskusite šta su muke peglanja? Kako biste ovo izbegli i uštedeli svoje vreme, vodite računa da garderobu nikako ne presušite. Ovo posebno važi za košulje koje su „omiljen“ komad garderobe za peglanje.
Čak ih možete peglati i dok su malo vlažne, pa ostaviti na vešalici da se prosuše do kraja.
Baby šampon protiv skupljanja garderobe tokom pranja
Ukoliko perete komad garderobe od vune, ili nekog drugog materijala koji je sklon skupljanju, što bi trebalo da piše i na etiketi, činite to isključivo baby šamponom! A ako je zabranjeno pranje u mašini, i to je stavka koju bi trebalo da uvažite, ako želite da vaš odevni premet zadrži svoj prvobitni oblik.
Izbacite omekšivač kada perete beli veš
Peškiri, beli donji veš, bela posteljina – spisak je podugačak, i nije retko da peremo baš ovaj tip veša u mašini. Skoro bez izuzetka svi u toj prilici koriste omekšivač.
Iskusne domaćice kažu da to baš i nije najsrećnije rešenje, jer omekšivaš loše utiče na belinu veša!
Razvsrtavajte veš po vrsti tkanine
Svi smo navikli da veš razvrstavamo po gboji, što ima logike, naročito ako neki materijal pušta boju.
Ipak, itekako ima logike razvstavati i po tipu tkanine, jer oni debeli materijali apsorbuju više vode, pa tanji budu slabije oprani.
Dodatna napomena – beli veš uvek ide odvojeno, a kar peremo šareni temperatura ne sme da bude viša od 30-40 stepeni C.
Pena za brijanje protiv fleka od pudera
Sve što je potrebno jeste da pre pranja stavite penu za brijanje baš na ono mesto gde je fleka od pudera, i samo regularno uključite mašinu.
Čarape perite na niskoj temperaturi
Mnogi greše kada čarape uključe na 60 i više stepeni. Čarape se peru hladnom vodom, jer tako prljavšina poput znoja najlakše izađe iz njih, dok ako ih perete vrućom vodom ostaje zarobljena u njima.
A kako su čarape možda veš koji je naviše podložan znojenje, bitno je da ovo imate na umu.
(Espreso/Penzionisani)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!